• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

24 Kasım 2021

Kaymakamlık ve Milli Eğitim’den HİJYEN EĞİTİMİ

Yalvaç Kaymakamlığı’nın bir merkez mahalle muhtarımızın önerisi ve desteği ile anasınıfı ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerine yönelik olarak başlattığı hastalıklardan korunma yolları, temizlik ve hijyen uygulamalarının anlatıldığı proje hayata geçti.

Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteklediği proje kapsamında ilk olarak 22 Kasım 2021 Pazartesi günü Hüyüklü Kasabası, Yağcılar ve Eğirler köylerimizdeki okullar ziyaret edilerek minik öğrencilere hijyen ve temizlik kurallarının önemi anlatıldı.

Hüyüklü, Yağcılar ve Eğirler köylerimizin ardından Salı günü de Sücüllü, Bağlarbaşı, Çamharman, Çakırçal ve Yarıkkaya köylerimizdeki okulları ziyaret edildi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Latife Öz, anasınıfı ve birinci sınıf öğrencilerimize yönelik olarak hazırladığı sunumlarda el yıkamanın önemi ve yıkama şekli, tuvalet temizliği ve hijyeni, sağlıklı beslenme, ağız ve diş sağlığı ile diş fırçalamanın önemi, halen süren Covid-19’a karşı maske kullanımı ve önemi ile yine Covid-19 önlemlerinden biri olan sosyal mesafenin önemi ve uygulanması olmak üzere altı başlıkta koruyucu sağlık hizmetlerini anlattı.

“Hijyen Benimle Başlar, Bizimle Devam Eder” projesinin bugünkü ilk durağı olan Sücüllü Şehit Süleyman Kalkan İlkokulu’nda saat 09.00’da, 17 anasınıfı ve birinci sınıf öğrencisine hijyen ve temizlik konulu eğitim veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Latife Öz, sunumunun ardından yaptığı açıklamada koruyucu sağlık hizmetlerinin en önemli basamağının eğitim olduğunu belirtti. Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile toplum sağlığına katkıda bulunmak adına yola çıktıklarını ifade eden Dr. Öz, “Günlerdir hazırlanan böyle güzel bir projede yer almaktan mutluluk duydum. Çocuklarımızın sağlıklı birer birey olarak yetişmeleri için elimiz yetip dilimiz döndüğünce anlatıyoruz. Bunu yaparken çizgi film, animasyon, uygulamalı drama oyunlardan da faydalandık. Koruyucu sağlık hizmetlerinin en önemli basamağının eğitim olduğu inancıyla yaptığımız bu çalışma umarım çocuklarımız için faydalı olmuştur” dedi.

Projenin uygulanması önerisini sunan Kızılca Mahallesi Muhtarı Soner Günay, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Çocuklarımızın hastalıklardan korunabilmesinin ilk şartının temizlik kurallarının tam uygulanabilmesi olduğundan hareketle sayın Kaymakamımız Haluk Şimşek’e öğrencilere yönelik olarak bir eğitim faaliyeti önerisinde bulundum. Kendisi de bu teklifi olumlu buldu ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile temasa geçildi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Latife Öz’e den de yardım istedim, kendisi de seve seve böyle bir projenin içinde olmaktan mutluluk duyacağını belirtti ve böylece dün itibariyle çalışmamızı başlattık” dedi.

“Hijyen Benimle Başlar, Bizimle Devam Eder” adlı projenin Sücüllü’de gerçekleşen bölümüne İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kocagöncü katılan Kaymakam Haluk Şimşek, toplum sağlığı açısından büyük önem taşıyan bu tür çalışmaların her zaman arkasında olduklarını belirterek Dr. Öz’e teşekkür etti.

Bu arada merkez ve köylerimizdeki okullarda öğrenim gören yaklaşık 1400 anasınıfı ve birinci sınıf öğrencisi bu proje kapsamında eğitim görecek.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.