• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

23 Mayıs 2020

Kayısıdan sonra diğer meyve ve sebzelerde de don şoku

Geçtiğimiz ay meydana gelen don olayıyla Kaşıkara-Tırtar bölgemizdeki kayısı ağaçlarının gördüğü büyük zararın ardından, 22 Mayıs’ı 23 Mayıs’a bağlayan gece yaşanan soğuk, bir kısım meyve ağaçlarıyla üzüm bağları ve sebzelerde büyük oranda kayıp yaşanmasına neden oldu.

Yaklaşık iki haftadır süren sıcak hava ve ara ara küçük yağışlarla olumlu giden tarımsal üretim ortamı, dün gece yaşanan soğuk havayla üreticilere büyük zarar verdi.

Özellikle sebze üreticilerinin diktiği onbinlerce fidanın don nedeniyle zarar gördüğü belirtilirken, gerçek hasar rakamının birkaç gün içinde netleşeceği kaydedildi. Birçok köyümüzdeki üzüm bağlarında da üzüm asmalarının zarar gördüğü ifade ediliyor.

Meteoroloji verilerine göre, don olayı ile büyük kaybın yaşandığı dün geceden daha soğuk geceyi bugün gece (24 Mayıs gecesi) yaşamamız bekleniyor. Meteoroloji tahminlerine göre, ilçemiz Yalvaç bugün 1 dereceye düşen bir soğukla karşı karşıya kalacak. Bu durum, zirai alanlarda daha düşük bir sıcaklıkla yeniden don tehlikesinin yaşanması anlamına geliyor. Ertesi iki gece de 3 ve 4 derecelik soğuk hava Yalvaç için tahmin edilen diğer veriler arasında yer alıyor.

Yaşanan sağlık sorunlarının ve ekonomik sıkıntının üzerine bu olayla üreticinin işi bu sene bir hayli zorlaşacağa benziyor. Tüm üreticilerimize geçmiş olsun diyor, yetkililerin hasar tespiti ve çiftçilerimizin desteklenebilmesi bakımından yapılabilecekler üzerine çalışmalarını diliyoruz.

Aşağıda don sonucu ortaya çıkan ve üreticilerimizin sosyal medyada paylaştığı görüntüler ile Yalvaç’ın beş günlük hava tahminlerini görebilirsiniz:

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.