• MODA YAPI

logo

KABİNE DEĞİŞİYOR, MHP HÜKÜMETE Mİ GİRİYOR?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Büyük Kongre sonrasında hükümet kabinesinde çok köklü bir değişikliğe gideceği iddia edilirken, Ankara kulislerinden sızan bir bilgiye göre MHP’den yeni hükümete bakan ataması yapılacağı iddia edildi.

AK Parti, en geç mart ayında bitmesi planlanan il kongrelerinin ardından büyük kongre kararı alacak. Büyük kongre için yıl sonuna kadar zaman olmasına karşın, partinin seçimlerden önce yeniden yapılanma için, kongresini en geç nisanda yapacağı ve ardından yeni MYK ve MKYK’nın belirleneceği belirtiliyordu. Yeni yönetimin hemen ardından da ‘seçim kabinesinin’ belirleneceği ifade ediliyordu. Parti yönetiminin, ‘büyük olasılık’ olarak paylaştığı bu planda değişiklik yapıldığı iddia ediliyor.

Değişikliğin en önemli nedeninin ise kabine içerisindeki uyum sorunu, proje üretme kabiliyeti ve sinerji eksikliği olduğu öne sürülüyor.

Bir süreden beri bazı bakanlar arasında tartışma yaşandığı, Cumhurbaşkanı tarafından öncelik verilen projelerin hayata geçirilmesinde gecikme olduğu, Başbakan Binali Yıldırım’ın günlük ilişkileri sürdürmekte sorun yaşadığı bakanlar bulunduğu iddiaları, AK Parti’de en çok konuşulan konular arasında bulunuyor.

 

MHP’YLE BİRLİKTE YÜRÜME MESAJI BİR İŞARET MİYDİ?

Ankara kulislerinden sızan ve henüz dillendirilmeyen bu iddiaya kaynaklık eden en önemli iki delilin, geçtiğimiz hafta hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan hem de Bahçeli’den gelen birlikte yürüme mesajları olduğu ileri sürülüyor.

MHP’yle ittifak için yasal düzenlemelerin de beraber yapılmasını içeren plana göre, Ak Parti ve MHP, hem birlikte hükümet edecek hem de uyum yasalarını beraber hazırlayacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın adaylığında ittifak edecek olan Ak Parti-MHP işbirliğinin, genel ve yerel seçimlerde listelerin ve adaylıkların bölüşülmesiyle de sürdürüleceği belirtiliyor.

Kulis bilgilerine göre, MHP’ye 5 ya da 6 bakanlık verileceği, Devlet Bahçeli’nin ise kabineye girmeyeceği kaydediliyor.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.