• MODA YAPI

logo

“İYİ Parti’nin Çabası Olmasaydı Yalvaç’a TOKİ Yoktu”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un geçtiğimiz hafta Isparta’ya yaptığı ziyarette Isparta merkez ve bazı ilçeleriyle birlikte Yalvaç’a da 200 konutluk TOKİ sosyal konutu yapılacağını açıklamasının yankıları sürüyor.

Konuya ilişkin olarak gazetemize konuşan İYİ Parti Yalvaç İlçe Başkanı Süleyman Kocabaş, geç de olsa Yalvaç’a TOKİ Konutları yapılacağı müjdesini sahiplenmeye çalışan Belediye Başkanı H.Hilmi Tütüncü’ye ve Ak Parti İlçe Başkanı Alperen Özer’e tepki gösterdi.

Dar Gelirlinin de konut sahibi olabilmesi için bugüne kadar neden beklediniz?

Kocabaş, “Biriniz yirmi yıldır ülkeyi idare eden partinin başındasınız, biriniz 9 yıldır belediyeyi yönetiyorsunuz ve kılınızı kıpırdatmıyorsunuz, sonra da İYİ Parti’nin TOKİ konutları konusundaki çabaları ile hedefe ulaşan bu meseleyi sahiplenmek için yarışıyorsunuz. 200 konut yapılacağı müjdesi çok büyük bir başarı değil ama bu başarının sahibi Yalvaç İYİ Parti teşkilatıdır. İlçe Başkanlığımızın takibi sonucu konu Milletvekilimiz Aylin Cesur’un da desteğiyle TBMM’ye getirilerek ülke gündemine ve ilgili bakanlığın dikkatine sunulmuş, sonuç alınmıştır” dedi.

Biriniz 20 yıldır, biriniz 9 yıldır ne kazandırdınız Yalvaç’a?

Eleştirilerini sürdüren Kocabaş, “Elbette az ya da çok, iki sayın başkanın da katkısı vardır, emek veren herkese teşekkürümüzü de ederiz. Ancak şu gerçeği kimse inkar edemez; Yalvaç’a TOKİ Konutları yapımı konusu İYİ Parti Yalvaç İlçe Başkanlığımızın takibi sonucu hayata geçmek üzeredir, gerisi kuru gürültüdür. Adama sormazlar mı, madem bu kadar kolaydı; biriniz yirmi yıldır ülkeyi, biriniz 9 yıldır ilçeyi yönetirken neyi beklediniz, siz yaptınız da önünüze mi geçtiler, bunca yıl içinde ne kazandırdınız Yalvaç’a da 200 konutluk bir projeyi bile sahiplenmeye çalışıyorsunuz?” dedi.

Sayın Belediye Başkanı, bu alanı verirken kime danıştınız?

Toplu Konut İdaresince geçen yıl yapılan projelere Yalvaç Belediyesi’nin başvuru yapmaması nedeniyle dahil edilmediği yönünde iddialar bulunduğunu belirten Kocabaş, “TOKİ idaresine sayın başkanın başvuru yapmaması nedeniyle her yıl çok şey kaybetmektedir. Bizden çok küçük ilçelere, hatta kasabalara TOKİ konutları yapılırken bizim yöneticilerimiz sadece seyrettiler. Dar gelirli insanlarımızın ucuza konut sahibi olmasının önüne siz geçtiniz sayın Tütüncü, bu durumdan memnun musunuz? Sizin yapacağınız başvuruyu, İYİ Parti’nin ısrarlı takibi sonucu Kaymakamlığımız yaptı da TOKİ Yalvaç’a hatırlatıldı” dedi.

Sayın Başkan, bu alanı verirken kime danıştınız, meclisinize sordunuz mu?

TOKİ’nin yapılacağı alan konusunda da tereddütler bulunduğunu aktaran İYİ Parti İlçe Başkanı Kocabaş, “Bir süredir Kızılca Mahallesinin üst kısımlarında bulunan bir arazide TOKİ konutları yapımı için çalışmalar yapıldığı bilgileri yer alırken şimdi ilçe merkezine daha yakın bir noktada yer verileceği dile getirilmektedir. Buna açıklık getirilmesi lazım. Bu konuyla alakalı olarak bir de şu husus var ki burası da çok önemli, TOKİ’ye verilecek arsanın yeri. Öğrendiğimize göre belediyeye ait eski hayvan pazarı civarında bir yer verilecek.  Sayın Belediye Başkanı, bu alanı verirken kime danıştınız, meclisinize sordunuz mu, halk ne der fikirlerini öğrendiniz mi? Diyelim ki uygun görüldü, bu kadar basit ise bunca yıl neden beklediniz, kendiniz belediye olarak bahse konu alanda ayrı bir toplu konut projesini hayata geçireceğiniz söylentisi ile binlerce insanın adını kaydettiniz. Kendi ifadenize göre “binlerce” insan size inanıp sıraya girmişti.  Bu arada o projenin akibeti ne durumdadır diye sormaya bile gerek görmüyoruz ki bunu bile beceremediğiniz ortadadır” dedi.

Arsanın eski sahipleri ile Belediye arasında pürüz mü var?

TOKİ sosyal konut alanı olarak gösterilecek yerle ilgili bir başka iddiayı da dile getiren Kocabaş, “Bu yerin geçmişteki sahipleri ile belediye arasında bazı pürüzler yaşandığı iddia ediliyor, böyle bir durum var ise burayı TOKİ idaresinin kabul etmeyeceği, dolayısıyla bu projenin de hayal olacağı gerçeği ortadadır. Yani sözün kısası yıllardır bol bol vaat veren ama halka hiçbir şey veremeyenler çıkıp bugün biz yaptık, yapıyoruz, yapacağız diye konuşmasınlar, gülünç oluyorlar. Halkımız da artık gerçeği görmeye başlamıştır. Mızrak çuvala sığmamaktadır.

Özyalvaç’a teşekkür…

TOKİ Yalvaç’a bir proje getirecekse bu İYİ Parti’nin gayretleri ile olmuştur, ayrıca memleketimizin duyarlı sesi Özyalvaç Gazetesi’nin de TOKİ konutları konusunda tüm siyasileri bıkmadan, usanmadan uyaran yayınlarının da sonuç almamızda etkili olduğunu belirterek hakkını teslim etmemiz gerekir. Sayı yetersiz olmakla birlikte bir başlangıçtır, ilçemize hayırlı olması dileklerimizi ifade etmek isterim” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.