logo

08 Mart 2024

ITB Başkanı Hüdai Şahin’den Ankara Ziyareti

Isparta Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüdai Şahin, Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Ticaret Bakan Yardımcısı Ö.Volkan Ağar ve İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Alper Eriten’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette,  Isparta’nın ekonomik durumu, yatırım imkanları ve ihracat hacminin artırılması için neler yapılabileceği konuları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Üyelerin Talep ve Beklentileri Ankara’da Konuşuldu

Başkan Şahin, İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atanan hemşehrimiz Alper Eriten’i makamında ziyaret ederek hayırlı olsun temennilerinde bulundu.

Ankara programı kapsamında yapılan ziyarette, ülkemizin ve ilimizin ihracattaki durumu ve üyelerimizin beklentileri de masaya yatırıldı.

Ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini ileten İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Alper Eriten, üyelerinizin talep ve beklentileri konusunda birlikte hareket etmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti.

 

Isparta Elması İçin Yeni Hedef Pazar

Ticaret Bakan Yardımcısı Ö.Volkan Ağar’ı makamında ziyaret eden Başkan Şahin, Isparta’nın önemli bir tarım merkezi olduğunu fakat ihracattaki sorunlar sebebiyle üyelerimizin ve üreticilerimizin sıkıntı yaşadığını aktardı.

Başkan Şahin, “Çok önem verdiğimiz ve toplantılarımızda da sürekli ifade ettiğimiz Mısır elma ihracatında sorun yaşamaktayız. Mısır ihracatının önünün açılmasının üreticimizi ve tüccarımızı rahatlatacağı ve ihracat oranımızı yükselteceği görüşündeyim.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun davetiyle Mısır’da düzenlenen Türk – Arap Ticaret Odası Yönetim Kurulu toplantısına katıldım. Burada, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı, Mısır Ticaret Odalar Federasyon Başkanı ve Mısır Ticaret Odası Genel Federasyon Genel Sekreteri ile birebir görüşerek Isparta Elması, Isparta Gül Yağı ve Isparta Gül Suyu’nun kalitesini ve elmada uygulanan %40’lık verginin kaldırılmasının önemini anlatarak destek istedim. Görüşmelerimiz sonucunda olumlu bir hava oluştu.” ifadelerini kullandı.

Çin ve İran’dan ülkemize giren elma konsantresinin uygun olmadığına da değinen Yönetim Kurulu Başkanı Hüdai Şahin, kendi elmamızın fazla olduğu ve bunun önüne geçilmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

 

Kiraz İhracatında Çin Pazarının Önemi

Elmanın yanında kiraz üretiminin de önemli bir paya sahip olduğunu söyleyen Başkan Şahin, “Çin pazarının yeniden açılması ihracatçılarımıza kolaylık sağlayacak ve kirazda işlem hacmimizi arttıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakan Yardımcısı Ö.Volkan Ağar,  Mısır ve Çin’le ilgili sorunların aşılması yönünde ivedilikle çalışmalara başlanacağını; Çin ve İran’dan ülkemize giren elma konsantresi içinse gerekli tedbirlerin alınacağını ifade etti.

Ankara programı kapsamında Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ı da makamında ziyaret eden Başkan Şahin, Isparta Gülünü de masaya yatırdı.

Isparta Gülü’nün, kendine özgü kokusu ve güzelliği ile dünyaca ünlü bir çiçek olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, son yıllarda sentetik Isparta gül suyu ve ürünlerinin arttığını vurguladı. ITB Yönetim Kurulu Başkan Hüdai Şahin sözlerine şu şekilde devam etti: “Isparta Gülü sadece güzelliği ve kokusuyla değil, gül çiçeğinden elde edilen ürünleriyle de öne çıkıyor. Ancak son zamanlarda sentetik gül ürünlerinin artması, doğal gül suyu ve doğal gül ürünlerinin değerini ve kalitesini tehdit etmektedir. Bu durum, gül üretimine de zarar vermektedir.” dedi.

Ziyaretlerinden ve girişimlerinden dolayı teşekkürlerini ileten Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, gül çiçeğinden elde edilen doğal gül suyu ve ürünlerinin sentetik ürünlerden ayrılması gerektiği ve bu konuda gerekli çalışmaların başlatılacağını ifade etti.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.