• İYİ Parti Yalvaç Mustafa Kodal
  • MHP Hüyüklü Belediye Başkan Adayı Kadir MİNNET

logo

IspartaRay’da ön fizibilite tamam

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in seçim vaatleri arasında yer alan IspartaRay Projesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Başkan Başdeğirmen’in göreve geldiği günden buyana üzerinde yoğun mesai harcadığı projede ön fizibilite çalışmaları tamamlandı. Buna göre Gar-Üniversite, Gar-Havalimanı IspartaRay Projesinde ön fizibilite çalışmaları gerçekleşti. 10.250 metrelik Gar-Üniversite hattı toplam 6 istasyondan oluşacak. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları yetkilileri IspartaRay Projesi ile ilgili Başkan Başdeğirmen’e ön fizibilite sunumu yaptı.

TCDD Genel Müdürlüğü Teknik Etüt Proje Müdürü Dr. Kamil Demircan, geçen yıl Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) yetkilileriyle, IspartaRay Projesini görüşmek üzere şehre geldiklerini bir dizi incelemelerde bulunduklarını ve Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ile birlikte toplantı yaptıklarını söyledi, projeye ilişkin değerlendirmede bulundu.

IspartaRay ile ilgili ön fizibilite çalışması yaptıklarını aktaran Dr. Kamil Demircan, çalışma hakkında Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e bilgiler verdi. Demircan, IspartaRay Projesinin ön maliyetinin, yolcu talebinin çıkarılması ile işletme gelir ve giderlerinin hesaplanması yönünde fizibiliteler yaptıklarını dile getirdi. Demircan, “Çalışmaya doğru bir altlık sağlayabilmek için güzergahında nasıl olmasıyla alakalı bir ön çalışma yaptık. 2 güzergahta Gar-Üniversite, Gar-Havalimanı arasındaki güzergah koridorları da, güzergah çerçevesinde, güzergah bakış açısıyla inceledik. Bunun yanında bir de Şehir Hastanesi geçişinde özellikle IspartaRay Banliyo Hattının hemzemin kesişimini önlemek için de bir kavşak tasarımımız oldu” dedi.

TCDD yetkilileri tarafından IspartaRay Banliyo Hattına ilişkin Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e sunum yapıldı. İlk güzergahtaki proje Isparta Garından başlıyor ve 10,250 metre uzunluğunda bir hatla Üniversite-KYK yurtlarına kadar devam ediyor ve garla birlikte hatta 6 istasyon bulunuyor. İstasyonlar Gar, Şehir Hastanesi, Merkez Isparta, Çünür Yenişehir, Üniversite ve KYK yurtları olarak öngörülüyor. Diğer hat ise Gar-Havalimanı olarak planlandı.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen de Isparta’nın şehir geleceğini yakından ilgilendiren ve ileride çok ihtiyaç duyulacak olan IspartaRay Projesinin teknik ve proje toplantısını gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Başdeğirmen, “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Proje Etüt Müdürü Kamil bey ve aynı heyetin içerisinde bulunan İbrahim beyle beraber uzun zamandır hazırlığı yapılan projenin istişaresini yaptık. Çok güzel bir çalışma yapılmış. Çalışmada Isparta’daki şu an kullanılan rayların üniversite tarafına döndürülerek KYK’ya kadar çıkarılması ve KYK arasında karşılıklı 3 tane dizinin çalıştırılmasıyla alakalı bir proje çalışması var. Çalışmanın içerisinde şehir hastanemizin önündeki hemzemin geçidinde köprü veya battı çıktıyla trafiğe mani olmamasıyla alakalı bir çalışma içerisindeyiz. Arkadaşlarımız çok güzel bir proje hazırlamışlar. Bu projenin ne şekilde yapılabileceği, hangi hatlardan geçeceği rotaları çizilmiş ve bunun üzerinde hangi yerlerde istasyon koyacağız, nerelerde yolcu alıp bindireceğiz ve bunun maliyeti nedir? Bizde kendi teknik heyetimizle beraber bu konudaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmaların neticesinde bakanlığımıza rapor sunacağız. Kolay bir şey değil hem zaman hem de yüksek maliyet isteyen bir çalışma ancak şehrimizin geleceği için de ihtiyaç olan bir çalışma. Sayın Valimizin, milletvekillerimizin de desteğini alarak bu projeyi Isparta’mıza kazandırmak istiyoruz. Seçim öncesi IspartaRay’ı getireceğiz diye sözümüz vardı. Çalışmalarımızı geldiğimiz günden beri hiç bırakmadık. Bu uzun soluklu bir çalışma. TCDD heyetimiz daha önce beş kez Isparta’mıza geldi. Heyetimizin Isparta’ya gelmesi birçok rota çiziminde, zemin etütlerinde bu rayların nereden geçeceği ile alakalı maliyet ne olur ne gibi altyapı hazırlanması lazım. Bunların çalışmalarında hemen hemen sona gelmek üzereyiz. Yapmış olduğumuz taslak çalışma bakanlığımız tarafından olumlu görülürse, proje çalışmasına girerek statiğiyle mekaniği ile diğer birimleriyle yeniden hazırlanıp hemen yapımı için müracaata geçilecektir. Arkadaşlarımız da sağ olsun bu konuda gerekli hizmeti ve çalışmayı sağlıyorlar. Sayın milletvekillerimiz ve valimizle beraber en kısa zamanda bunu Ankara’da görüşüp inşallah sonuca ulaştırmak istiyoruz. Şimdiden şehrimize böyle bir yatırımın gelmesi için bu mücadeleyi veren arkadaşlarımıza devlet demiryollarından, genel müdürlükten gelen arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı olsun” görüşlerinde bulundu.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.