• MODA YAPI

logo

05 Mart 2022

Isparta’nın Yöresel Lezzetleri Gastronomi Turizmine Kazandırılıyor

Süleyman Demirel Üniversitesi, “Isparta’nın Unutulan Yöresel Lezzetlerinin Gastronomi Turizmine Kazandırılması” projesi kapsamında yöreye ait yemekleri kayıt altına almaya hazırlanıyor.

Toplumsal katkı faaliyetleri kapsamında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Şirvan Şen Demir ve Doç. Dr. Özgür Davras, bölüm araştırma görevlileri ve lisansüstü öğrencilerinden oluşan ekip tarafından “Isparta’nın Unutulan Yöresel Lezzetlerinin Gastronomi Turizmine Kazandırılması” isimli bir proje geliştirildi.

 

Yöresel Yemekler Kayıt Altına Alınıyor

Projede ilk olarak yöresel mutfak kültürüne ait unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin belirlenmesi amacıyla Şubat ayı içerisinde Isparta’nın 12 ilçesi ziyaret edilerek belediye başkanları ve kadın kooperatifleri ile görüşüldü ve yöresel yemekler tespit edildi.

Projenin ikinci aşamasında ise tespit edilen yöresel yemekler orijinal tariflerine bağlı kalınarak, yöresel mutfak kültürü konusunda derin bilgi ve tecrübeye sahip yöre halkı tarafından pişirilecek ve kayıt altına alınacak.

 

Isparta Gastronomisine Yeni Yemekler Kazandırılıyor

Yöresel yemeklerin gastronomi ve mutfak sanatları alanında uzman şefler ve akademisyenler tarafından çağdaş sunum teknikleriyle yeniden yorumlanacağını belirten proje ekibi, şunları söyledi: “Şefler tarafından Isparta’nın coğrafi işaretli ürünleri kullanılarak Isparta gastronomisine yeni yemekler kazandırılacak. Isparta’da gerçekleştirilecek çeşitli festival ve etkinliklerle yeni yemeklerin tanıtımı yapılacak. Proje kapsamında ortaya konulan yeni yemeklerin Isparta’daki yiyecek-içecek işletmelerinin menülerinde yer alması ve seyahat acentelerinin de paket turlarında, menüsünde yöresel yemeklere yer veren yiyecek-içecek işletmelerini seçmeleri için işletme yöneticileriyle görüşmeler yapılacak.  Bu bağlamda literatürdeki önceki araştırmalardan farklı olarak uygulamaya dönük bir yaklaşım sunan mevcut projenin, Isparta gastronomisine katkı sağlamasının yanı sıra gastronomi turizmi açısından potansiyele sahip diğer bölgeler için örnek bir model oluşturacağını düşünüyoruz.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.