• osman-köse

logo

26 Aralık 2019

Isparta’da Mantar Üretimi Artıyor

Isparta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, yaptığı bir açıklamayla ilimiz genelinde mantar üretiminin arttığı vurgulanarak Isparta’da mantarın üreticiler için bir yatırım alternatifi olduğu kaydedildi.

Müdürlüğün verdiği bilgiye göre, ilimizde mantar üretimi, Eğirdir ilçesi Serpil Köyü ve Sarıidris Kasabası’nda yaklaşık 10-12 yıl önce başladı. Mantar üretim alanları Isparta’da son yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın teknik ve ekonomik destekleri (Genç Çiftçi Projesi ve TKDK) ile hızla arttı. Bugün itibariyle kültür ve istiridye mantar üretimi, Isparta merkez ilçe ve köyleri, Atabey ilçe ve köyleri, Eğirdir ilçe ve köyleri, Gelendost ilçe ve köyleri ile Yalvaç ilçe ve köylerinde yoğun olarak yapıldığı, günlük Kültür Mantarı Üretimi’nin yaklaşık 15-18 tona, yıllık 4.500-5.000 tona ulaştığı kaydedildi.

Müdürlüğün açıklamasına göre, diğer ilçelerde de küçük aile işletmeciliği şeklinde mantar üretimi yapıldığı ve hızla yayıldığı öğrenildi. Isparta genelinde yaklaşık olarak 53.000 metrekare alanda kültür ve istiridye mantar üretim alanı bulunduğu ve yaklaşık 300 çiftçimizin bina ve çadır altında mantar yetiştiriciliği yaptığı belirtildi. Ayrıca, 2016-2018 yıllarında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uyguladığı genç çiftçi projesi kapsamında 32 çiftçimizin de bu projeden yararlanarak üretime başladığı açıklandı..

Bu konuda açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Enver Murat Dolunay, “İlimizin mantar üretiminin büyük çoğunluğu kültür mantarı olup az miktarda istiridye mantarı üretilmektedir. Günlük mantar üretimimizin yaklaşık %60’ı Eğirdir ilçesinde, %25’i merkez ve Atabey’de, %15’i ise diğer ilçelerimizde yapılmaktadır. Üretimi gerçekleştirilen bu mantarlardan Bakanlığımızca hasat öncesi pestisit denetimi projesi kapsamında numuneler alınmakta, ayrıca üreticilerimiz pestisit kullanımı konusunda bilgilendirilmekte ve bilinçlendirilmektedir.” dedi.

Çiftçilerimizin mantar yetiştiriciliğine, pazar sorununun olmaması, üretimin kısa zamanda gerçekleşmesi ve ürünün parasının kısa zamanda dönmesinden dolayı rağbet gösterdiğini vurgulayan müdürlükçe, bu sebeplerden dolayı önümüzdeki yıllarda da mantar üretim alanlarının artacağının düşünüldüğü kaydedildi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.