• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

02 Kasım 2016

ISPARTA TOPRAKLARI SALEP FİDANIYLA BULUŞUYOR

????????????????????????????????????

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) uygulamaya koyduğu “Salep Eylem Planı” ile ülke topraklarını salep fidanlarıyla buluşturuyor.

 

Salep Eylem Planı kapsamında salep ormanları tesis etmek için kendi fidanını kendi üreten Bakanlık, bu yıl içerisinde Isparta’da 5 bin adet salep soğanı ekimini gerçekleştirdi. Ekilen bu soğanlar yetiştirilerek önümüzdeki yıl toprakla buluşturulacak.

 

Isparta Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde 2014 yılında 10 bin 600, 2015 yılında 15 bin 800 ve 2016 yılında da 20 bin dekar alanda envanter çalışması yapan ekipler, bu alanlardan salep için uygun olan yerlerde dikim gerçekleştirecek.

 

“Ormanlarımızı Saleple Donatacağız ve Köylülerimize Ek Gelir Sağlayacağız”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, gelir getirici birçok tür için eylem planları hazırlayarak uygulama koyduklarını belirterek şunları söyledi:

 

“Biz ormanlarımızda vatandaşlarımıza gelir elde etmeleri için ne yapabiliriz diye düşündük ve birçok eylem planı hazırlayarak hayata geçirmeye başladık. Salep Eylem Planı da bu eylem planlarımızdan sadece biri. Salep üretimi için uygun olan Isparta bölgemizde de gerekli çalışmalara başladık. Ormanlarımızı saleple donatacağız ve köylülerimize ek gelir sağlayacağız. Bu yıl için 5 bin adet soğan ektik ve önümüzdeki yıl bunları toprakla buluşturacağız, Isparta’mıza hayırlı olsun.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.