• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Isparta karanfil üretiminde Türkiye Üçüncüsü

Isparta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, ilimiz Isparta’nın üretilen karanfil miktarıyla Türkiye üretimine en çok katkı yapan üçüncü il olduğunu duyurdu.

İl Müdürlüğünden konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:  “Isparta Merkez Deregümü Köyü’nde kesme çiçek (karanfil) üretimi yapılan seralara çiftçi ziyaretlerinde bulunduk.

İl Müdürü Mehmet Tuğrul beraberinde Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Fatma Kurt Aydın ve teknik personelle yapmış olduğu ziyarette, üretimi ve hasadı devam etmekte olan karanfil üretimiyle ilgili olarak çiftçilerden bilgiler alarak sorunlarını dinlemiştir.

Ülkemizde karanfil üretiminde önemli bir yere sahip olan ilimiz 2016 yılı TUİK verilerine göre 552 dekar alanda 66.240.000 dal üretimle Türkiye’de 3. sırada yer almaktadır.

İlimizde özellikle Merkez Deregümü Köyü’nde plastik seralarda, 2017 yılında 620 dekar kapalı alanda yapılmakta olan kesme çiçek üretiminin 470 dekarı sprey karanfil, 150 dekarı ise standart karanfil üretimi şeklindedir. Dikimler 2017 yılında 25 Nisan itibariyle yapılmış ilk ürün ise 15 Temmuz 2017 tarihinde alınmaya başlanmıştır. Dekara ortalama 30.000 adet fide dikilmekte olup, dekardan 120.000-140.000 bin dal arasında karanfil elde edilmektedir.

İlimizde geçen yıldan itibaren ilkbahar dikimlerinin yanı sıra kış dikimleri denenmeye başlanmıştır. Kış dikimleri Kasım, Aralık aylarında yapılarak, kesme çiçek üretiminin az olduğu Haziran ayında piyasaya sürülmekte, böylece karanfilde erkencilik sağlanarak üretici birim alandan daha fazla gelir elde etmektedir.

Üretimi yapılan karanfiller yöremizdeki gece gündüz sıcaklık farkının yüksek olmasından dolayı kaliteli olup, piyasada aranan özelliklere sahiptir. Bu sebeple üretilen karanfiller yoğunlukla başta İngiltere olmak üzere Romanya, Ukrayna, Rusya ve Hollanda gibi ülkelere ihracatı yapılmaktadır.

İlimizde 2017 yılında 620 dekar alandan 75.000.000 (Yetmişbeşmilyon) dal karanfil üretimi hedeflenmiştir.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.