• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

14 Ağustos 2017

İşletmecilerde yüksekokullara yerleştirme sonucu endişesi

Geçtiğimiz hafta içinde üniversite yerleştirme sonuçları açıklanırken,ilçemizde Süleyman Demirel Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren 4 yüksekokulumuza yerleştirilen öğrenci sayısı, özellikle öğrencilere yönelik iş yapan işletmecilerimizde hayal kırıklığı yarattı.

Bilindiği gibi, ilçemizdeki 4 yüksekokula toplam 1145 kontenjan verilmiş; okullarımızdan ikisi kontenjanlarını tam olarak doldururken, özellikle Yalvaç Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda 6 program öğrenci alım sınırının da altına düştü.

Lisans (4 yıllık) eğitimi veren Büyükkutlu Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’na toplam 246, bu yıl ilk kez öğrenci alan Atayalvaç Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’na toplam 83 öğrenci yerleştirildi ve bu okullar kontenjanlarını doldurdu.

Yalvaç MYO’nun 515 kişilik kontenjanına 429 öğrenci gelirken; Yalvaç Teknik Bilimler MYO’nun 310 kişilik kontenjanına sadece 107 öğrenci geldi. Bu sonuçlarla 8 programın kapanması bekleniyor.

Başta konaklama, kafe ve lokanta işletmeleri olmak üzere birçok sektörde bu sonuçlar hayal kırıklığı ve endişe yarattı. İşletmeciler, Yalvaç için bacasız fabrika olan üniversite birimlerinin desteklenmesi ve öğrenci sayısının arttırılması konusunda çözüm arayışına girilmesini istediler.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.