• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

28 Şubat 2019

İlkbahar Dönemi Programlı Şap Aşılama Çalışmaları Başladı

2019 yılı ilkbahar şap aşılama kampanyası Isparta Tarım ve Orman İl Müdürü Enver Murat Dolunay’ın katılımıyla Merkez Gelincik Köyü’nde gerçekleşen aşılama çalışmaları ile başladı.

Konuyla ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden şu bilgi verildi: “Halk arasında Dabak olarak bilinen Şap hastalığı çift tırnaklı hayvanların erginlerinde ağız ve ayak lezyonlarıyla, genç hayvanlarda ise ölümle seyreden viral bir hastalıktır. Şap hastalığı geniş bölgelere hızlı yayılma özelliğinden dolayı kısa sürede çok sayıda hayvana bulaşarak ciddi ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Şap hastalığıyla en etkin mücadele yöntemi aşılamadır.

Ülkemizde yılda iki defa olmak üzere Şap hastalığı aşılama programı gerçekleştirilmektedir. Şap hastalığına karşı ilimizde sürdürülen titiz ve kararlı aşılama çalışmaları ile hayvan hareketlerinin kontrol altında tutulması sonucunda son yıllarda hastalığın görülme sıklığında ciddi bir azalma söz konusudur.

2019 yılı ilkbahar dönemi aşılamaları Isparta merkez ve bağlı 12 ilçede İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesi kontrolünde ilimiz genelinde 18 Şubat tarihi itibariyle başlamıştır. Aşılama esnasında hayvanlar güncellenecek ve kampanya 30 Nisan 2019 tarihine kadar devam edecektir.

Aşılama için gidilecek yerleşim yerine bir gün önceden haber verilmekte olup, hayvan sahiplerinden aşılama günü evde bulunmaları ve hayvanlarına şap aşısı uygulanmasında yardımcı olmaları gerekmektedir.

Ayrıca aşılama yaptırmayanlar hayvancılık desteklerinden faydalanamayacağından hayvan sahiplerinin gerekli hassasiyeti göstermesi önem taşımaktadır.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.