• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

07 Şubat 2020

İlçe İnsan Hakları Kurulu Toplandı

Yalvaç İlçe İnsan Hakları Kurulu 2020 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi.

İnsan hakları ihlallerinin önlenmesi, insan haklarının önündeki engellerin ortadan kaldırılması, insan hakları bilincinin geliştirilmesi, ihlal varsa inceleme ve araştırma yapmak amacıyla geçtiğimiz yıllarda kurulan ve çeşitli sebeplerle üye değişikliği yaşanan İlçe İnsan Hakları Kurulu geçtiğimiz günlerde yeniden oluşturulmuştu.

Kaymakamlık toplantı salonunda saat 16.00’da Yalvaç Kaymakamı Aytekin Yılmaz’ın başkanlığında toplanan İlçe İnsan Hakları Kurulu toplantısına Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yalçın Kurucu, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Levent Oruç, Avukat Necmiye Arslan, Av. Sait Yurttakal, Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Bekmezci, Ak Parti’yi temsilen Ali Bolat, MHP’yi temsilen İsmail Navruz, CHP’yi temsilen Ali Arı, İYİ Parti’yi temsilen Fahri Demirtaş, yerel basını temsilen Ömer Özgül, Yalvaç’taki engelli derneklerinin temsilcileri Zafer Güneş ve Ömer Akkuş, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Mustafa Yıldırım katıldı.

Yalvaç Kaymakamı Aytekin Yılmaz, kurulun insan haklarının geliştirilmesi ve korunması, insanlarımızın bilinçlendirilmesini amaçladığını hatırlatarak kurul üyelerine görevlerinde başarılar diledi. Kurul üyeleri de insan haklarının korunması ve geliştirilmesi konusunda kendilerine düşecek görevleri yerine getireceklerini belirttiler bazı konularda yaşanan sıkıntıları dile getirdiler.

Üyeler tarafından dile getirilen sorunlardan bazıları: Yalvaç’ın uzun süredir yaşadığı göç nedeniyle nüfusun azalması, işsizlik, ticari hayattaki durgunluk, Devlet Hastanesi’nde bazı branşlarda uzman doktor eksikliği ve bazı cihazların yokluğu nedeniyle başka il ve ilçelere hasta sevki, engellilerin yaşadığı zorluklar, kadın ve çocuk haklarının geliştirilmesi, kadına yönelik şiddet, Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımların özellikle kömür yardımlarının bazı muhtarların ihmali nedeniyle ihtiyaç sahibi olmayan insanlara da verildiği, özellikle motosikletlerin sebep olduğu gürültü kirliliği, televizyonların dizi yayınlarının kötü örnekler içerdiği, özellikle aile kurumunda ağır tahribata yol açabileceği ve bu konuda acilen bir çalışma yapılması, internet ve sosyal medyanın yol açabileceği tehlikeler, çocukların ve gençlerimizin zararlı alışkanlıklara yönelmemesi.

Kurul üyelerinin konuşmalarının ardından Kaymakam Yılmaz, insan hakları kuruluna başvuru sayısının teknolojinin gelişmesi ile insanların sıkıntılarını direkt olarak CİMER’e, ilgili kurumlara yapabildiğini ve ilçelerdeki insan hakları şikayet kutuları aracılığı ile başvuruların azaldığını belirtti.

Yalvaç Çalışma Gurubu’nun bugün yapılacak toplantısını hatırlatan Kaymakam Yılmaz, Yalvaç’ın sürekli göç vermesi ve nüfusunun azalması ile birlikte durgunlaşan ekonominin tekrar canlandırılması yönünde bazı çalışmalar yapıldığını ve buna herkesin destek vermesinin önemli olduğunu ifade etti.  Ekonomik sıkıntıların birçok sorunun kaynağı olduğunu, engelli haklarının geliştirilmesi, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, çocukların ve gençlerin zararlı alışkanlıklara yönelmesinin önlenebilmesi için spor, müzik gibi çeşitli faaliyetlere yönlendirilmesinin büyük önem taşıdığını belirten Kaymakam Yılmaz, televizyonların yanı sıra internet ve sosyal medyanın da gelenek ve göreneklerimizin bozulmasında etkisinin büyük olduğunu bildirdi. Kaymakam Yılmaz, televizyon,  internet ve sosyal medyanın zararlarının önlenebilmesi için kurulun okullarda “medya okur yazarlığı” konulu bir çalışma yapılabileceğini belirtti. Kaymakam Yılmaz, “Kurulumuzun çalışmaları her toplantı sonunda il makamına rapor halinde sunulmaktadır. Sizlerin de desteğiyle insan haklarının geliştirilmesi için önemli çalışmalar yapacağız. Kurul çalışmalarına göstereceğiniz ilgi için şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

İnsan Hakları Kurulu’nun yeni yılın ilk toplantısının sonunda Nezarethane Denetleme Komisyonu da belirlendi. Yalvaç Nezarethane Denetleme Komisyonu Avukat Sait Yurttakal, Dr. Levent Oruç, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Mustafa Yıldırım’dan oluştu.

Kaymakam Aytekin Yılmaz başkanlığında yeni oluşturulan Yalvaç İlçe İnsan Hakları Kurulu: Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Sektioğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yalçın Kurucu, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Levent Oruç, Avukat Necmiye Arslan, Av. Sait Yurttakal, İrfan Sektioğlu, Kadir Bekmezci, Ali Bolat, Ali  Arı, İsmail Navruz, Fahri Demirtaş, Ömer Ö.Özgül, Zafer Güneş, Ömer Akkuş, Aydemir Çankaya.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.