• osman-köse

logo

11 Ağustos 2020

Hayırseverin evlatlarından ve Tekin Bayram’dan huzurevi yıkımına itiraz

Yıkım Kararı Alınan Doğumevi Binası İçin Varisler İtiraz Etti: “Yeniden Huzurevi Yapılacaksa Tamam, Aksi Halde Geri Verin”

1990’lı yılların başında Huzurevi olarak açılan, 1997 yılında da Doğumevi olarak kullanılmaya başlanan, 2014 yılında yeni Hastane binasının açılmasıyla boşaltılan ve metruk halde bulunan bina için dün gece Belediye Meclisinde alınan yıkım kararı tartışma yarattı.

Görgü Cami Mahallesinde bulunan ailelerine ait yerin 1989 yılında Huzurevi yapılması için bağışlandığını belirterek dün alınan karara itirazda bulunacaklarını belirten bağışçının varisi Bayram Külcü, gazetemize konuştu.

Yeni Hastane binası yapılması nedeniyle boşaltılan ve 5-6 yıldır metruk halde bulunan binanın bakım ve güçlendirme yapılarak yeniden hizmete açılması için dilekçe ile Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’ye gittiğini belirten Külcü, “Mülkiyeti Melek Külcü’ye ait Görgü Cami Mahallesinde 360 ada, 13-14 parselde bulunan yaklaşık 3000 m2.lik alan Huzurevi yapılmak üzere 1989 yılında bağışlandı. Bir süre sonra Huzurevi binası yapıldı, doğumevi olarak hizmet verdi. Uzun zamandır boş olan ve etrafa tehlike saçan metruk haldeki binanın yeniden ilçemize kazandırılması için Belediyemize müracaat ettim. O sırada encümeni ile toplantı halinde olan Başkan Tütüncü beni de toplantıya aldı. Bakım, onarım ve güçlendirilmesini istediğim dilekçemi sundum. Bana güçlendirmenin çok masraflı olacağını ifade ederek çeşitli zorluklar öne sürdüler. Burayı yıkıp yerine yapmayı düşündükleri minyatür park için izin istediler. Ben de gerekçelerini haklı bulmakla birlikte anne ve babamın isimlerinin orada yaşatılmasını istediğim için kabul ettim. Ancak öğleden sonra gittiğim Müze Müdürlüğü’nde bu alanın SİT alanı olduğunu, dolayısıyla bu alanda yapılaşma olamayacağı için herhangi bir müracaatın da olmadığını öğrendim. Dilekçemi ve Kadastro’dan aldığım belgeyi dikkate almadıkları gibi benim sadece anne-babamın adının yaşatılabilmesi için verdiğim izine karşılık Meclis toplantısında buranın yıkım kararını çıkarttılar” dedi.

Binanın yıkılmasını kesinlikle istemediklerini belirten Külcü, “Burasının tekrar Yalvaç’a kazandırılması toplum menfaatine kullanılması ve bu arada anne-babamın adının yaşatılması için yıkım kararının karşısında olduğumuzu ifade ettim, ediyoruz. Eğer Belediye Başkanlığımız derse ki ‘ben burayı yıkıp yeniden Huzurevi binası yapacağım’… Anne-babamın isimlerinin verilmesi şartıyla razı olduğumu beyan ediyorum. Aksi halde yıllar önce şartlı olarak bağışlanan malımızın Yalvaç Güçsüzlere Yardım Vakfı’na iadesini talep ediyorum. Bu hususta hukuki yollardan hakkımızı arayacağımızı da ifade etmek istiyorum” dedi.

İşte hayırseverin çocuklarının belediyeye verdiği dilekçe ve tapuda düşülen şerhe dair görüntü:

Tekin Bayram: “Binayı vakfa verin, biz güçlendirip huzurevi olarak açalım”

Öte yandan, Yalvaç Güçsüzlere Yardım Sağlık ve Eğitim Vakfı Başkanı Tekin Bayram da hem Yalvaç Belediyesi’ne hem de Yalvaç Kaymakamlığı’na yazılı dilekçeyle müracaat ederek, söz konusu binanın yıkılmamasını isteyerek, kendi vakıflarına verilmesi halinde güçlendirmeyi vakıf olarak yaparak huzurevini açmayı taahhüt etti.

Hayırseverin varislerinin de yıkıma rızası olmadığını savunan Bayram, binanın yapılış amacına uygun olarak huzurevi olarak faaliyete geçireceklerini taahhüt eden dilekçeyi belediyeye sundu. Dilekçenin dikkate alınmamasının ardından Yalvaç Kaymakamlığı’na bir dilekçe veren Bayram, söz konusu meclis kararının onaylanmamasını talep ederek oluşabilecek telafisi mümkün olmayan zararların önlenmesini istedi.

Gözler Yalvaç Kaymakamlığı’na çevrilirken kararın onaylanıp onaylanmayacağı merak konusu oldu.

İşte Vakıf Başkanı Bayram’ın konuyla ilgili olarak belediye ve kaymakamlığa verdiği dilekçe örnekleri:

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.