logo

13 Mart 2024

Halıcı’dan Ticaret Bakanı Bolat’a Yalvaç OSB soruları

Yalvaç’ın yıllardır çözüm üretilemeyen ve her seçim dönemi vaatlerinin baş konusu olan Yalvaç OSB ile ilgili olarak CHP Isparta Milletvekili Yalım Halıcı’dan Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a dokuz sorudan oluşan bir önerge TBMM’ye sunuldu.

Halıcı, önergesinde şu hususlara yer verdi:

“AKP’nin 22 yıllık tek parti iktidarında yeterli kamu yatırımını çekemeyen Isparta Yalvaç, yaşanan derin ekonomik sıkıntılar ve finansal krizler nedeniyle kamu yatırımlarının da iyice daralmasıyla oldukça zor bir sürece girmiş durumdadır.

2004’te yapımına başlanan Isparta Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi, aradan geçen 20 yılda halen faaliyete geçmemiştir. Bu nedenle beklentiler boşa çıkmış, bölge halkı işsizlik ve ekonomik zorluklarla baş başa bırakılmıştır.

Yalvaç OSB’nin kuruluş aşamasında yapılan çok büyük teknik bir hata ya da eksiklik nedeniyle Yalvaç OSB’de paketleme tesisleri dışında bir üretim tesisinin mevzuat gereğince kurulamayacağı bilinmektedir. Yalvaç’ta belirlenen OSB’nin havzada kalması nedeniyle her türlü tarımsal ve Endüstriyel nitelikli atıksu tesisler kurulmasına izin verilmemekte, Sadece paketleme işi gibi tesisler kurulabilmektedir. Bu da Yalvaç’ta işsizliğin artmasına ve Yalvaç’ın göç vermesine neden olmaktadır.

Hazırlanan plana göre Eğirdir Gölü su toplama havzasında kalan Yalvaç OSB’de Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’nin 31. Maddesinde; gıda sanayi sektörü, içki sanayi sektörü, cam sanayi sektörü, tekstil sanayi sektörü, petrol sanayi sektörü, deri ve deri mamulleri sektörü, selüloz kağıt karton sanayi sektörü, kimya sanayi sektörü, metal sanayi sektörü, ağaç mamulleri ve mobilya sanayi sektörü, seri makine imalatı ve yedek parça sanayi sektörü, taşıt fabrikaları ve tamirhaneleri sanayi ve sektörler yer alamaz ibaresi bulunmaktadır.

Yalvaç için oldukça hayati olan Organize Sanayi Bölgesi için bir an önce gereken adımlar atılmalı; yatırımlar hazır hale getirilerek başta Isparta olmak üzere tüm Türkiye’nin hizmetine açılmalıdır.

Bu bağlamda;

1 – Yapımına 2004 yılında başlanan Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi, aradan geçen 20 yıla rağmen neden açılmamaktadır? Buranın açılmasına kim ya da kimler engel olmaktadır? İktidarın buraya kaynak ayırmama gerekçesi nedir?

2 – Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin açılması için ne tür çalışmalar yapmaktasınız? Bu çalışmalar hangi aşamadadır?

3 – Yalvaç OSB’nin kuruluş aşamasında Yalvaç OSB’de paketleme tesisleri dışında bir üretim tesisinin mevzuat gereğince kurulamayacağı belliyken; başta Yalvaç halkı olmak üzere birçok sektör yatırımcısı kim ya da kimler tarafından mağdur edilmiştir? Bunun sorumlusu kim ya da kimlerdir? Konunun çözümü ve gereken yatırımların yapılması için neler yapılacaktır?

4 – Hem Eğirdir Gölü havzasını korumak hem de Yalvaç’a bu yatırımın yapılması mümkünken Isparta ve Yalvaç’a uzun yıllar çok büyük ekonomik kayıplara neden olan bu büyük teknik hatanın sorumluları hakkında bakanlık olarak idari ve hukuki soruşturma açacak mısınız? Ispartalı vatandaşların; girişimci, esnaf ve sanayicilerin yaşadığı büyük kaybın hesabını soracak mısınız?

5 – Bahsi geçen hata nedeniyle Isparta Yalvaç OSB’de üretim kaç yıl gecikmiştir? Bunun toplam zararı ne kadardır?

6 – Yıllar ayrı ve sırasıyla belirtilmek üzere; son 4 yılda Yalvaç Organize Sanayi Bölgesine ayrılan bütçelerin tutarları nedir?

7 – Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin açılmaması nedeniyle Isparta ve Yalvaç’ın ekonomik kaybı ne kadardır?

8 – Bahsi geçen organize sanayi bölgesinin açılmaması nedeniyle yaşanan işsizliğin boyutu nedir? İşsizlik nedeni ile son 5 yılda Yalvaç’tan kaç kişi göç etmek zorunda kalmıştır?

9 – Isparta Yalvaç’ta son 5 yılda kapanan iş yeri sayısı kaçtır? Bunlar hangi sektörlere aittir?”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.