logo

19 Kasım 2023

HALICI: “Emekli çiftçiye neden ikramiye ödenmiyor?”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılı vesilesiyle emeklilere 5 bin lira ikramiye yatırılacağını açıklaması sonrası Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olan binlerce emekli çiftçinin, üretim yaptığı arazinin büyüklüğüne bakılmaksızın ikramiye hakkından mahrum bırakıldığı ortaya çıktı.

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, “Çiftçi kayıt sisteminde olan emekli çiftçilerimize hak ettikleri primin verilmeme gerekçesi nedir? Yaşam şartları, barınma sorunu ve fatura giderleri için çalışmak zorunda bırakılan emeklilere yapılan bu haksızlığı gidermek için ne zaman harekete geçilecektir?” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından yanıtlanması için Meclis Başkanlığına soru önergesi veren Halıcı, 2023 Ekim ayı sonu itibariyle açlık sınırının 13 Bin 684 Lira olduğunu belirterek, “Türkiye’de nüfusun yüzde 60,4 dolayında kesiminin; yani 51 milyon 600 bin kişinin açlık sınırının altında yaşadığı tespit edilmiştir. Emeklilerin büyük kısmı açlık sınırı altında yaşamak zorunda bırakılmıştır.” dedi.

 

DOKSAN DOKUZ EMEKLİ, ÇALIŞIRKEN İŞ CİNAYETİNDE ÖLDÜ

Hikmet Yalım Halıcı, önergesinde şunları kaydetti:

“Türkiye’de yaklaşık 2 milyon kişi yetersiz beslenmektedir. Bunların da önemli kısmını çocuklar ve emekliler oluşturmaktadır. Emekliler; açlık sınırı altında yaşamakta, yetersiz beslenmekte ve barınma sorunu ile baş başa bırakılmaktadır.

Emekliler, ömürlerini huzur içinde ve sağlıklı koşullarda sürdürmesi gerekirken çalışmak zorunda kalmışlardır. Sadece 2022 yılında, çalışmak zorunda olan 65 yaş üstü 99 emekli, iş cinayetlerinde hayatlarını kaybetmiştir. Çoğunluğu Bağ-Kur emeklisi ve çok düşük emekli aylığı alan çiftçiler, ikramiye bile çok görülerek, her zamanki gibi yine mağdur edilmiştir.”

CHP’li Halıcı’nın önergesinde yer alan sorular şu şekilde:

– Çiftçi kayıt sisteminde olan emekli çiftçilerimize hak ettikleri primin verilmeme gerekçesi nedir? Yaşam şartları, barınma sorunu ve fatura giderleri için çalışmak zorunda bırakılan emeklilere yapılan bu haksızlığı gidermek için ne zaman harekete geçilecektir?

– Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle; Türkiye’de bulunan emekli vatandaş sayımız kaçtır? Kaç emeklimiz Cumhuriyetin 100. Yılı vesilesiyle verilen 5 bin liralık prim alma hakkına sahip olmuştur? Bu emeklilerden kaçı primi almış, kaçı almamıştır?

– Yıllar sırasıyla ve ayrı ayrı belirtilmek üzere; 2018 Ocak ila 2023 Kasım ayı arasında geçen sürede 65 yaş üzerinde kaç kişi iş kazalarında hayatını kaybetmiştir? Bunlar hangi illerde ve sektörlerde gerçekleşmiştir? Hayatını kaybedenlerin yaş dağılımı nasıldır?

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.