• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

07 Ekim 2020

Güneşle Gelen Enerji 138 Köye Hayat Veriyor

Isparta Valiliği İl Özel İdaresi aracılığıyla yaptığı çalışmalarda örnek bir projeye daha imza attı.

Isparta Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, son yıllarda yapılan GES (Güneş Enerjisi Santrali) yatırımları ile il genelinde 138 köyün içme suyu depolarının elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden sağlanıyor.

Son olarak ilçemize bağlı Kumdanlı köyünde uygulanan proje ile köyün su deposunun elektrik ihtiyacı güneş enerjisi panellerinden sağlanacağı belirtildi. Kumdanlı’ya giden Yalvaç Kaymakamı Murat Kahraman yapımı tamamlanan güneş enerjisi santralinde incelemelerde bulundu.

Bunun yanında Isparta’nın yıl içindeki bol güneşli geçen günlerini fırsata çeviren Isparta İl Özel İdaresi Gelendost ilçesinin Madenli köyüne kurduğu güneş enerjisi santralini (GES) geçtiğimiz Ocak ayında devreye sokarak bütçesine yıllık 1. 2 milyon lira katma değer sağlıyor.

Isparta’daki önemli GES yatırımlarından biri de Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı desteğiyle Eğirdir ilçesi Bademli köyünde faaliyet geçti. Hizmete alınan GES ile Eğirdir ilçesine bağlı Bademli ve Eyüpler köylerindeki tarımsal sulama için harcanan elektriğin belirli bir kısmı karşılanıyor. 4 dekar alanda kurulan GES’in Isparta’nın diğer köylerine de      kurulması için araştırmalar devam ediyor.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.