• MHP Hüyüklü Belediye Başkan Adayı Kadir MİNNET

logo

12 Ocak 2022

Gönen’e Yıllık 500 bin adet Kapasiteli SÜLÜK ÜRETİM Tesisi

İlimize bağlı Gönen İlçesi Kızılcık Köyü’nde faaliyetini sürdüren bir Tıbbi Sülük Üretim Tesisinde geçtiğimiz yıl 400 bin sülük üretildi ve bunların tamamının satışı gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Gönen İlçesi Kızılcık Köyü’nde Mustafa Kaynar adlı girişimci bir vatandaşımız tarafından kurulan ve faaliyetini sürdüren sülük üretim tesisine ait üretimin arttırılması ve üretilen sülüklerin yurtdışına da ihraç edilmesi için geliştirilen proje bakanlık tarafından onaylandı.

Isparta İl Tarım Müdürlüğü’nün konuyla ilişkin açıklaması:

“Türkiye, insanlık tarihi kadar köklü bir geçmişi bulunan ve nesli tehlike altındaki tıbbi sülüklerin ticaretinde dünyada söz sahibi konumundadır.

İlimiz Gönen İlçesi Kızılcık Köyü Tarlapınarı Mevkiinde 500 kg/yıl (500.000 adet/yıl) kapasiteli Tıbbi Sülük (Hirudo verbana) üretim tesisi ile ilgili olarak girişimci Mustafa Kaynar’a ait proje Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmıştır.

Tıbbi Sülük Üretim Tesisi Haziran 2021 tarihi itibariyle yaklaşık 400.000 adet sülük üretimi yaparak satışını gerçekleştirmiştir. Satışlarını başta İstanbul olmak üzere Antalya, Isparta, Konya ve diğer yakın illere yapmıştır.

Üretici Mustafa Kaynar, bundan sonraki hedeflerinin yurt dışına ihracat olduğunu belirtmiştir.

Ayrıca Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsünün “Tıbbi Sülük Araştırma ve Üretimi”  projesi için izin alma işlemleri devam etmektedir.

İl Müdürlüğü olarak sülük üretiminin İlimizde yaygınlaşmasını sağlayacak her türlü girişime destek olmaya hazırız.”.

İlimizde Önemli Bir Proje Daha Hayata Geçirildi

 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.