• MODA YAPI

logo

22 Ekim 2020

Gönen’de Hünnap Hasadı Tamamlanmak Üzere

Tüm Dünya’da lezzet ve şifa kaynağı olarak bilinen ilimizde de yetiştiriciliği yapılan hünnap meyvesinin hasat zamanında yüzler gülüyor.

Son yıllarda revaçta olan hünnap meyvesi, Gönen’de başarıyla üretiliyor ve Eylül ayı sonunda başlayan hasat sürüyor.

Konuyla ilgili olarak Isparta Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden şu açıklama yapıldı:

“İlçede önemli bir alternatif ürün haline gelen hünnap, yetiştiriciler tarafında kısa sürede benimsenerek üretimi giderek artmaktadır. İlimiz ikliminin uygun olması, hastalık ve zararlısının az olması, 3. yılda verime başlaması ve 6. yılda maksimum verime ulaşması küçük aile işletmeleri için hünnap yetiştiriciliğini avantajlı hale getirmektedir. 1 dekar alana 30 hünnap fidan dikilmekte ve ağaç başına yaklaşık 20 kg ürün elde edilmektedir.

Gönen ilçesinde yaklaşık 50 dekar alanda üretimi yapılan hünnap bitkisinin pazarı giderek büyümekte ve ortalama 10 TL’den satılmaktadır. Ayrıca hünnap meyvesinden sirke, ezme, pekmez ve hünnap kurusu yapılmakta ve katma değeri artırılarak daha yüksek fiyatlara satılmaktadır. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yakından takip edilen hünnap meyvesinin üretim alanı ve veriminin artırılması için bilgilendirme ve saha çalışmaları devam etmektedir.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.