• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

24 Aralık 2018

Genç Çiftçilere Büyükbaş Hayvan Dağıtımı Yapıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan genç çiftçi projeleri kapsamında hak sahiplerine büyükbaş hayvanların dağıtımı yapıldı. Bu kapsamda, ilçemiz Yalvaç’tan da 17 üreticiye toplam 85 büyükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirileceği açıklandı.

Konuyla ilgili olarak İl Müdürü Enver Murat Dolunay, şu bilgileri verdi:

“Temelde kırsal bölgelerin kalkınmasını sağlamak amacını taşıyan genç çiftçi projesinde,
geçim kaynağı olarak tarım ve hayvancılık yerine farklı faaliyetlerde bulunan genç nüfusu tarım ve
hayvancılığa yönlendirmek, mevcut tarım arazilerini koruma altına almak ve bu arazileri en verimli
şekilde kullanmalarına destek olmak hedeflenmektedir.

İlimizde 2018 yılında 183 genç çiftçimiz, 183 proje karşılığında toplam 5.490.000 TL destek ödemesi almaya hak kazanmıştır.

Bu projelerden 95 adedi büyükbaş hayvancılık için ayrılmış olup, Isparta Merkez 8 üreticiye 40, Aksu’da 6 üreticiye 30, Atabey’de 2 üreticiye 10, Gelendost’da 10 üreticiye 50, Gönen’de 2 üreticiye 10, Eğirdir’de 11 üreticiye 55, Senirkent’te 5 üreticiye 25, Sütçüler’de 12 üreticiye 60, Şarkikaraağaç’ta 14 üreticiye 70, Uluborlu’da 1 üreticiye 5, Yalvaç’ta 17 üreticiye 85 olmak üzere toplamda 475 baş hayvan dağıtımı planlanmıştır.

Bu kapsamda Isparta Merkezde bulunan 8 genç çiftçimize ait toplam 40 büyükbaş hayvanın dağıtımları gerçekleştirilmiştir.

Dağıtım törenine İl Müdürü Enver Murat Dolunay, İl Müdür Yardımcısı Ayhan Yaman, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mehmet Kobuk, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Arif Taşagiren, teknik ve sağlık grubu personelleri, projeyi uygulamaya hak kazanan genç çiftçiler ile aileleri katılmıştır.

İl Müdürümüz tarafından yaptırılan kura çekimi sonrasında hak sahiplerine hayvanların dağıtımları yapılmıştır. Büyükbaş Hayvancılık projeleri kapsamında diğer ilçelerimizde bulunan hak sahiplerine önümüzdeki günlerde büyükbaş hayvanların dağıtımı gerçekleştirilecektir.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.