logo

01 Haziran 2024

Filistin’deki İsrail zulmune Yalvaç’tan da tepki

Filistin’de önce Gazze’de ardından da Refah’ta ve diğer yerleşim yerlerinde İsrail ordusu tarafından uygulanan ve soykırım boyutuna ulaşan zulme bir tepki de Yalvaç’tan yükseldi.

Yalvaç Filistin’e Destek Platformu tarafından 31 Mayıs Cuma günü cuma namazının ardından yapılan basın açıklamasıyla İsrail’in Filistinli kardeşlerimize yönelik zulmü protesto edildi. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların destek verdiği basın açıklamasında Filistinli şehitlerin ruhuna dualar edildi.

Devlethan Camii önünde biriken kalabalığın destek verdiği basın açıklamasında şu hususlara yer verildi:

“Gazze’de terör devleti İsrail tarafından yapılan soykırım insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmekte, bütün dünya bu soykırıma şahit olmaktadır. Bugüne kadar, İsrail tarafından 40 bin masum insan katledilmiştir. 15 bini çocuk, 10 bini kadın olmak üzere binlerce masum, ibadethanelerin, okulların, hastanelerin bombalanması sonucu acımasızca öldürülmüştür.

Terörist İsrail ve onu fütursuzca destekleyen ABD, dünyanın gözü önünde katliamlarına devam etmekte ve korkunç savaş suçlarına bir yenisini daha eklemektedir. İsrail savaş uçakları, Refahta yerinden edilen masum Filistinlilerin yaşadıkları çadırları kasıtlı olarak bombalamış ve onlarca Müslüman yanarak şehit olmuştur. İsrail, Gazzeli Müslümanları kadın-çocuk demeden diri diri ateşe vermiştir. Yapılan bu hain ve kalleş saldırılar İsrail’in devlet değil, terör örgütü olduğunun bir göstergesidir.

Bu vahşi katliamın, Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’in Refah kentindeki askeri operasyonlarını ve saldırılarını acilen durdurması gerektiğine hükmeden net kararı sonrası yapılmış olması, adalet divanının aldığı karara ve dolayısıyla dünyaya bir meydan okumadır.

Müslüman alemi, siyonist rejim tarafından yıllardır sistematik bir şekilde işgal edilen Filistin’e ve ümmetin izzetini muhafaza eden mücahitlere sahip çıkmalıdır. Müslüman ülkeler ekonomik ve askeri olarak Müslüman kardeşlerinin yanında yer almalıdır. Buradan, Yalvaç’tan bir kez daha haykırıyoruz. Filistin’in ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne giden her adımı desteklemeye devam edeceğiz. Filistin direnişine aralıksız bir şekilde maddi yardımlarımızla destek olmaya, siyonistlerin ve destekçilerinin mallarına uygulanan boykotu samimi bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz.

İsrail sınırları olmayan dolayısıyla Anayasası da olmayan bir topluluktur. Çünkü anayasa bir halkı ve sınırları belirler, ancak bu güne kadar İsrail halkının kimlerden oluştuğu ve sınırlarının ne olduğu bilinmemektedir. Üç milyona yakın Filistinli, Batı Şeria’nın çevresine örülen “Ayrım Duvarı” nedeniyle Kudüs dahil diğer bölgelere geçemiyor. Abluka altında olan ve şimdilerde ahlaksızca katliamların yapıldığı Gazze’de ise insanlık soykırıma uğruyor. Buralarda yaşayan Filistinliler bu duvarlar yüzünden adeta bir açık hava hapishanesinde yaşıyor. Bölgenin kalbi niteliğindeki Kudüs şehri de tarihi hinterlandından koparılarak büyük ölçüde Filistinlilerden izole edilmiş durumdadır.

Biz biliyoruz ki, İsrail in amacı Türkiye’ mizin güneydoğusunu da içine alan sözde vaat edilmiş toprakları ele geçirmektir. Bugün hem Suriye’de hem de Irak’ta yaşanan terör olaylarına bu bağlamda yaklaşılmalıdır. 100 yıl önce cetvelle çizilen haritalar, şimdilerde vaat edilmiş sapkınlığın nesnesi haline gelmiştir.

Sözlerimi bir ayetle sonlandırmak istiyorum. Yüce Allah, kutsal kitabımız, Kur-an’ı Kerim’de, Maide Suresi 51. Ayette mealen şöyle buyurmaktadır: ‘‘Ey iman edenler ! Yahudi ve Hristiyanları dost ve sırdaş edinmeyin. Çünkü onlar birbirinin dostudur. Sizden kim onları dost edinirse, kesinlikle onlardan olur. Şüphesiz ki Allah, zâlimler topluluğunu doğru yola erdirmez’’.

Terörist İsrail tarafından yapılan insanlık suçlarını, soykırımları, vahşi katliamları ve tüm bunlara sessiz kalanları kınıyor, Yüce Allah’a şikayet ediyoruz. Son nefesimize kadar Filistinli müslümanların yanında olacak ve her platformda hakkı ve hakikati haykırmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.