logo

07 Mayıs 2024

“ESSOM ZARAR EDİYOR”

Geçtiğimiz cuma günü yapılan Yalvaç Belediyesi Mayıs ayı toplantısında Essom işletmelerinin ve şubelerinin temsil yetkisinin görüşülmesi dair gündem maddesinin görüşmelerinde tansiyon yükseldi.

Gündem maddesi ile ilgili olarak Akparti Grup Sözcüsü Av.İbrahim AKSOY’un, Belediye Başkanı Mustafa Kodal’a hitaben “Başkanım, Essom işletmeleri şu an zararda mı?” şeklindeki sorusuna karşılık Belediye Başkanı Kodal, “Evet, devir aldığımız tarih itibariyle Essom işletmeleri zararda”cevabını verdi.

Başkan Kodal’ın bu cevabı üzerine Av.İbrahim Aksoy tekrar söz alarak, “Sayın Başkanım, zararda olan bir işletmenin müdürünü neden tekrardan Essom işletmesinin temsilci müdürü olarak atamak istiyorsunuz? Ticarette duygusallık olmaz! Şu an Essom işletmesinin müdürü olan Ahmet Akkaş’ın müdürlüğünü yaptığı Essom işletmesi zarardadır. Zararda olan bir işletmenin müdürünün, tekrardan aynı göreve müdür olarak getirilmesinin etik olarak uygun olmadığı gibi özellikle de ticaret kurallarına uygun olmayacağı kanaatindeyiz. Essom işletmesini kara geçirecek bilgi ve ticari zekaya sahip başka bir belediye çalışanının bu göreve getirilmesinin işletme ve özellikle de belediyemiz açısından daha uygun olacağını düşünüyoruz.” şeklinde beyanda bulundu.

Av.İbrahim Aksoy’un bu beyanlarına karşılık olarak Belediye Başkanı Kodal, iddialara cevap vermek üzere Essom işletme müdürü olan Ahmet Akkaş’a söz verdi. Ahmet Akkaş konuşmasında bu iddiaların şahsi sebeplerden dolayı yapıldığını söyledi.

Bunun üzerine Akparti Grup Sözcüsü Av.İbrahim Aksoy söz alarak, “Gönül isterdi ki böyle bir durumda işletme müdürünün zararın neden olduğuna, ne şekilde kara geçirebileceğine ve alınması gereken tedbirlerin ne olduğuna dair açıklama yapmasını beklerdik, ama maalesef bu konuda hazırlığı olmadığı için açıklama yapamadı, sadece kişisel bir iddia dedi çok üzücü bir durum, zarar durumunu dile getirmek kişisel  bir durum değildir, bilakis devletini düşünen, halkını düşünen her birey böyle bir durumu dile getirmelidir.” şeklinde konuştu. Ardından yapılan oylamada, Başkan Kodal’a ve Müdür Akkaş’a temsil yetkisinin verilmesine 8 Ak Partili üye red oyu verirken, 5 İyi Partili ve 2 MHP’li üye kabul oyu verdi. Başkan Kodal’ın oyuyla 8-8 şeklinde oluşan oylamada, başkanın oyuyla madde kabul edilmiş oldu.

Zararda olduğunu Başkan Kodal’ın da kabul ettiği ESSOM işletmeleri ile ilgili olarak Akparti Grup Sözcüsü Av. İbrahim Aksoy’un çıkışıyla gündeme gelen ve Akpartili meclis üyelerinin red oyu verdiği atamayla ilgili olarak Başkanı Kodal’ın ileriki günlerde ne şekilde hareket edeceği merak konusu oldu.

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.