• MODA YAPI

logo

Esnaf odalarının genel kurul heyecanı başladı

Yalvaç’taki esnaf odalarının genel kurul heyecanı bugün başladı.

Yalvaç Terziler, Hazır Elbiseciler, Kahveciler ve Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası genel kurulu bugün saat 11.00’de başladı.

Belediye Kültür Merkezi Düğün Salonunda yapılan genel kurula Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, Yalvaç Belediye Başkanı H.Hilmi Tütüncü, Isparta ve Yalvaç’taki diğer esnaf odalarının başkan ve temsilcileri, Ak Parti İlçe Başkanı Alperen Özer, çok sayıda oda üyesi katıldı.

Odanın 21. olağan genel kurulunda açılışın ardından divan heyetinin seçim yapıldı. Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural oy birliği ile Terziler, Hazır Elbiseciler, Kahveciler ve Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası genel kurulu divan başkanlığına seçildi. Divan seçiminin ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşımız okundu.

Gündemin diğer maddelerinde ise, Yönetim ve Denetim Kurullarına ait faaliyet raporlarının okunarak müzakeresinin ardından raporlar oy birliği ile kabul edildi. Bilanço, gelir ve gider hesapları okunarak genel kurul tarafından oy birliği ile kabul edildi. Yönetim ve denetim kurulları ayrı ayrı ibra edildi. Yeni dönem çalışma programı ile bu program içinde yer alacak olan eğitim, teorik ve pratik kurs programları ve tahmini bütçenin görüşülerek kabul edildi. Gündemin bir diğer maddesinde ise aylık ücretler, huzur hakları, yolluk ve konaklama ücretleri tespit edilerek kabul edildi. 5362 sayılı yasanın 10. maddesinin (g),(ı),(j),(k) fıkraları ile ilgili olarak (Genel Kurulun elinde bulunan menkul ya da gayrimenkul alımı yetkisinin) Yönetim Kuruluna verilmesi husus oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin seçim maddesine geçilmeden önce Divan Heyeti Başkanı Ahmet Tural Terziler, Hazır Elbiseciler, Kahveciler ve Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına aday olan mevcut başkan Rüştü Döklü ile Yalvaç ESKKK Başkanı Sürmeli Yağcı’yı ekipleri ile birlikte sahneye çağırdı ve genel kurula tanıttı. Tural, daha sonra adayları konuşma yapmaları için kürsüye çağırdı. İlk konuşmayı Sürmeli Yağcı yaptı. Yağcı konuşmasında Yalvaç’çı terzi, kahveci ve pazarcı esnafının önünü açacak projeleri ile hizmete hazır olduğunu belirtti. Yağcı, “Geçmişte Pazarcılar Derneği Başkanlığı ve halen yürüttüğümüz Yalvaç ESKKK başkanlığında edindiğimiz tecrübelerimizi görev vermeniz halinde Terziler, Hazır Elbiseciler, Kahveciler ve Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığında da esnafımızın hak ve menfaatlerini korumak için çalışacağım. Esnafımızın ufkunu açacak, hep ileriye sürekli gelişim içerisinde esnafımızın işlerinin büyütmesi için çalışacağım” dedi.

Mevcut Oda Başkanı Rüştü Döklü de yaptığı konuşmada uzun zamandır yaptığı Terziler, Hazır Elbiseciler, Kahveciler ve Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı görevi sırasında sürekli esnafla içiçe olduğunu, kendisine iletilen konuların çözümü için gerek Birlik başkanı Ahmte Tural gerekse konunun muhatabı kurumlarla diyalog halinde olarak sorunları çözmeye gayret ettiğini ifade etti. Pandemi döneminde ve özellikle Terziler Sitesi yangınından sonra Birlik Başkanı Tural’ın büyük bir özveri ile Yalvaç esnafının çözümü için çalıştığını bildiren Başkan Döklü, Ahmet Tural/a teşekkür etti. Rüştü Döklü, önümüzdeki dönemde de görev verilmesi halinde gece – gündüz demeden çalışmaya devam edeceğini ifade ederek üyelerden destek istedi.

Seçime geçilmeden önce, konuşma yapan adayların kendisine atıfta bulunan bazı ifadeler kullandıklarını belirten Birlik Başkanı Tural, Pandemi döneminde aidat alınmaması gibi bir uygulamanın sözkonusu olamayacğını ilgili kanun maddelerinin buna izin vermediğini belirtti. Esnaf Sicil Bürosu açılışının ise tüm oda ve kooperatif başkanlarının gayretleri ile gerçekleştiğini ifade etti. Tural, “Esnaf Sicil Bürosunun Yalvaç’a açılması için oda ve kooperatif başkanlarımızın gösterdiği gayretin yanında halen TBMM Başkanvekili olan Milletvekilimiz S.Sadi Bilgiç’in de büyük katlısı vardır. Onun talebimizi olumlu bularak ilgili bakanlık nezdinde yaptığı çalışma neticesinde çıkan izin ile Yalvaç’a Esnaf Sicil Bürosunu açtık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Kendisinin de Yalvaç’lı olduğunu ifade eden Tural “Ben de Yalvaç’lıyım, hanım köylüyüm, eşim A.Kaşıkara köyünden dolayısıyla ben de Yalvaçlıyım. Buranın, esnafımızın sorunları için el birliği ile çalışacağız. Bakın bu genel kurullar sizler için birer fırsat. Dertlerinizi, sorunlarınızı iletebileceğiniz bir yer, burada sıkıntılarınızı sizler bize aktaracaksınız ki bizler de ilgili kurumlara kişilere iletebilelim. Uraya gelen siyasilere anlatın, çözüm isteklerinizi ifade edin. Bizlere zaman zaman ziyaretlerimizde sizler sıkıntılarınızı iletiyorsunuz, bizler de özellikle Milletvekillerimize iletiyoruz, onlar da bize cevaben diyorlar ki ‘Yahu başkan az evvel Yalvaç’taydık, bize böyle bir şey söyleyen olmadı’ diyorlar. Konuşun, siyasetçilere sıkıntılarınızı iletin ki çözüm bulunsun. Bakın bizler esnaf olarak Devletimizin yanındayız. Vatanımız, bayrağımız, ezanımız bizim için önemli. Onun için Devletimizin yanındayız, önce vatan, ekonomi sonra gelir. Burada Devletimizden de bazı isteklerimiz var. Büyük firmalara yapılan, sağlanan kolaylıklar, iyileştirmeler esnafımıza da yapılsın. Pandemi nedeniyle de işleri iyi gitmeyen esnafımız desteklensin, örneğin 50 bin TL’lik can suyu kredisi verilsin esnafa. Birza önce konuşmacılar üç harfli, marketlerden bahsetti, bunlarla ilgili düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz devletimizden, perakende yasası hayata geçirilsin istiyoruz, hiç değilse bu üç harfliler yan yana olmasın diyoruz, esnafa sahip çıkılsın istiyoruz. Bir diğer konu da emeklilik konusundaki adaletsizlik. Bakın bugün bir SSK’lı sigortalı 7200 gün prim ödediğinde emekliliğe hak kazanıyor, Bağkur’a tabi esnaf ise 9000 gün prim ödemek zorunda bu adaletsizliğin de düzeltilmesini talep ediyoruz” dedi. Konuşmasının ardından Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural’a, üzerinde bayrak ve Atatürk resmi bulunan Türkiye Haritası hediye edildi.

Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural konuşmasının son bölümünde esnafa yakışır bir olgunluk içerisinde kongre gerçekleştirildiğini belirtti ve başkanlık için yarışan adaylara ve Yalvaç Terziler, Hazır Elbiseciler, Kahveciler ve Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyelerine teşekkür ederek görevini seçim kuruluna devretti. Bu arada oda yönetimi tarafından genel kurula katılan üyelere yemek ikramı yapıldı.

Halen seçim devam ediyor, Sandıklar saat 17.00’de kapatılarak oy sayımına geçilecek. Gelişmeler ÖZYALVAÇ’ta.

 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.