logo

13 Ekim 2022

Eski Yalvaç Müze Müdürü Yıldız, ev hapsi koşuluyla tahliye edildi

Aydın merkezli 11 ilde düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda yakalanan ve Donatello’nun ‘Davut’ heykeline sahte raporu verdiği iddiasıyla 79 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan eski Yalvaç ve Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız’ın da aralarında bulunduğu 36 şüpheli, Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme dosyanın tek tutuklu sanığı Abdülbari Yıldız, ilk duruşmada ev hapsi verilerek tahliye edildi.

Alınan bilgiye göre, biri tutuklu, 36 sanık hakkında; ‘örgüt kurma ve üye olma’, ‘irtikap’, ‘rüşvet alma ve verme’, ‘kaçak tarihi eser kazısı ve sondajı yapma’, ‘define arama’, ‘2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı hareket etme’, ‘resmi ve özel belgede sahtecilik’ suçlarından Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada sanıklar savunmalarını yaptı. ‘Örgüt kurmak ve yönetmek’ ile suçlanan Abdülbari Yıldız hakkında 79 yıla kadar, diğer sanıklar için ise 2 yıldan 52 yıla kadar değişen hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması 7 saat sürdü.

Mahkeme heyeti, heykelin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunun belirlenmesi için 3 kişilik heyet kurulmasını ve heyetin konu hakkında araştırma yapmasına karar verdi. Duruşma 23 Ocak 2023 tarihine ertelendi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.