• MODA YAPI

logo

05 Mart 2022

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez Kumdanlı’ya geldi

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, cuma günü saat 10.30’da TEİAŞ’ta basın toplantısı düzenledi. Bakan Dönmez ile Milletvekili Bilgiç öğleden sonra ilçemize bağlı Kumdanlı Köyü’nü ziyaret ederek çalışmalarla ilgili olarak vatandaşlara bilgi verdiler.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, basın toplantısında ve Kumdanlı’da yaptığı ziyarette şu hususlara değindi:

“3 Şubat Perşembe günü yoğun kar yağışı ve buzlanmanın etkisiyle Isparta’nın enerji nakil hatları ciddi zarar görmüş ve vatandaşlarımız mağdur edilmişti. Gün gün il ve ilçe merkezlerinden başlayarak kırsala doğru bütün bölgelerimiz enerjilendirilmiştik.

Sahaya intikal ettiğimizde teknik ekibin yeterli olmadığını fark ederek dağıtım şirketi Akdeniz EDAŞ’ın çalışmalarına destek olmak üzere 13 şehirden bölgeye teknik ekipleri getirtmiştik. Biz de bölgenin enerjilendirilme çalışmalarında gözlemlediğimiz tüm eksiklikleri tespit ederek giderilmesi konusunda ilgilileri talimatlandırdık. Bu çerçevede, değişen iklim koşulları karşısında şebekenin yeniden gözden geçirilerek güçlendirilmesi, şehir merkezlerindeki havai hatların yer altına alınması çalışmalarının hızlandırılarak tamamlanması, gerekirse mevcut hatların izolasyonlu kablolarla değiştirilmesi gibi teknik gerekler yerine getirilmesi için de talimatlamızı verdik.

Çalışmaya nisandan itibaren başlanacak ve bu yıl içerisinde tamamlanacak. Böylece bu tür afetlere karşı Isparta’nın elektrik dağıtım altyapısı güçlendirilmiş olacak. Yaşanan tüm bu sürece ilişkin olarak Akdeniz EDAŞ ile ilgili bakanlık olarak detaylı bir soruşturma başlattığımızı daha önce de ifade etmiştik. Son yaşanan bu olayı da tüm boyutlarıyla ele alacağız. Her bir detayı büyük bir titizlikle değerlendireceğiz ve gereken ne ise onu yapacağız. Bu kapsamda yatırımlar şebekenin durumu, bakım onarım çalışmaları, personelin niteliği, sayıları, hasar tespit ve onarım çalışması gibi tüm hususlar dikkatli bir şekilde inceleme konusu yapılacak. Biz vatandaşlarımızın mağdur edilmesine asla izin veremeyiz. Soruşturma sonuncu doğrultusunda şirkete de gereken yaptırımlar uygulanacaktır.

Elektrik kesintisinden dolayı meskenlerde yaşayan vatandaşlarımızın herhangi bir elektrik veya elektronik eşyası zarar gördüyse, bunlar da şirket tarafından tazmin edildi ve edilecek. Bizim kırmızı çizgimiz enerjinin arz güvenliği ve vatandaşımıza ulaştırılan elektrik dağıtım sürekliliği ve vatandaşlarımızın memnuniyetidir. Bu kapsamda 3 Şubat’taki hadiseden sonra Ankara’ya döner dönmez, 11 Şubat’ta, 21 elektrik dağıtım şirketinin yetkililerini toplayıp Türkiye’de zaman zaman bölgelerimizde oluşan afetlere ilişkin gözlemlerimizi kendileriyle paylaştık. Uyarı ve ikazlarımızı da yaptık. Yine özellikle demin bahsettiğimiz kırmızı çizgimizle ilişkin olarak performansı düşük şirketlere karşı denetimlerimizi de sıklaştıracağız. Şu anda 2 Mart itibariyle de Isparta ve çevresinde yoğun kar yağışı ve buzlanmanın oluşturduğu hasarlar eski Şubat ayındaki çalışmalara bakınca özellikle hasar tespiti ve boyutu açısından daha az olduğunu tespit ettik. Yine il genelinde değişik lokasyonlarda hasar oluşarak enerji kesintileri oluştu.

Hasar tespiti ve onarım çalışmalarındaki eksiklikleri yerinde tespit ederek, onarım sürecini hızlandırmak ve elektrik kesintisi dolayısıyla yaşanan mağduriyeti süratle ortadan kaldırmak için komşu bölgelerden araç ve personel takviyesi yaparak sahada çalışan bakım onarım personel sayısını 3 katına çıkararak 620 teknik personelle müdahale devam ediyor. İl ve ilçe merkezlerinde an itibariyle büyük oranda bu sorunlar giderilmiştir. Yine kırsalda çalışmalar devam ediyor. Buradaki ekipler çalışmalarını tamamlar tamamlamaz kırsaldaki ekiplere destek olmak üzere köylerimize gönderilecektir.

Sözlerimi tamamlamadan önce sahada büyük bir gayretle ve özveriyle mücadele eden enerji çalışanlarımıza da teşekkür ediyoruz.” ifadesinde bulundu.

Gelen bir soru üzerine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, fatura ertelemenin değerlendirmesini yapacaklarını belirtirken, “Şu anda fatura ertelemeye ilişkin mevzuatımız da buna müsaade ettiği için geçtiğimiz ay bu uygulamayı hemen hayata geçirdik. Yine şu anda yaşadığımız konuyla ilgili olarak da fatura ertelemenin değerlendirmesini yapacağız. Vatandaşın bu konudaki hassasiyeti ve talebini de değerlendiriyoruz. Diğer hususları da değerlendiriyoruz. Bizim yaptırımlarımız tüm boyutuyla devam ediyor. Bu kapsamda buradaki yatırımlar, bakım onarım çalışmaları, personelin niteliği sayısı, yöneticilerin bu konudaki kabiliyetleri. Bunların hepsini değerlendiriyoruz. Şirket yetkilileriyle paylaşıyoruz. Burada bir yetersiz durum olan herkes bu yaptırım kapsamına da girecek.” dedi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.