logo

21 Mayıs 2024

Elma üreticisi acil destek bekliyor

Türkiye’nin elma deposu Isparta’da yeni sezon hasadı için çalışmalar sürerken, diğer taraftan da soğuk hava depolarındaki elmalarda satış için bekliyor.

Edinilen bilgiye göre Isparta’da soğuk hava depolarında 120 bin ton elma bulunuyor. Isparta, Türkiye’nin elma deposu. Türkiye’de üretilen elmanın yüzde 26’sı Isparta’da yetiştiriliyor.

Kentteki yüzlerce ailenin geçim kapısı olan elmanın üretimi her geçen gün yaygınlaşırken, 2023 yılındaki hasat sezonunda 1 milyon ton rekolteye ulaşıldı.

Türkiye’de elma üretiminde söz sahibi olan Isparta’da, ürün hem iç hem de dış piyasada tüketiciye ulaştırılıyor.

Isparta’dan özellikle Hindistan’a elma ihracatı gerçekleşiyor. Ancak yeterli düzeyde pazarın olmaması nedeniyle elmalar üreticinin elinde kalma riski ile karşı karşıya. Isparta’daki soğuk hava depolarının stoklarında toplam 120 bin ton elma olduğu öğrenildi.

Üretim maliyetlerinin de artması nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Ispartalı üretici ve tüccarlar, depolardaki elmaların biran evvel satışının yapılmasını istiyor.

Depolardaki elmaların satışı gerçekleşmediği takdirde ya çürüyecek ya da maliyetinin altında meyve suyu fabrikalarına verilecek.

Yeni sezon ürünlerinin tezgahlardaki yerini almasına yaklaşık 4 ay kaldı. Depolarda ise 120 bin ton elma satış için
bekliyor. Elma üreticisi acil destek bekliyor. Aksi takdirde elma üreticisini zor günler bekliyor.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.