• MODA YAPI
 • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Ekonominin gelişmesi için ara elemana ihtiyaç var


GÜLŞEN ARAS
gulsenaras@bagev.org.tr

Ülkemizde ara eleman açığı devam ederken özellikle meslek lisesi mezunlarının tercih ettiği ön lisans programlarının kontenjanları yıllar içinde azaldı.

Türkiye’nin ekonomik gelişiminin sağlanabilmesi; ara eleman ihtiyacının giderilmesine, ara eleman ihtiyacının giderilmesinin ise ön lisans kontenjan ve yetkinliklerinin arttırılmasına bağlı.

İş dünyasının ara eleman ihtiyacı devam ediyor. Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV)’in Özel İstihdam Bürosu www.bagevkariyer.com ‘da yayınlanan ilanlarda başvurunun yetersiz kaldığı meslekler arasında dikiş makinesi operatörü, ahşap mobilya imalat ustası, garson, makineci, torna tezgahı operatörü, depo görevlisi, üretim imalat işçisi gibi en çok eleman açığı olan üniversitelerin ön lisans programlarıyla bağlantılı meslekler var.

Ön lisans programlarının kontenjanları her geçen yıl daralıyor bu da ara eleman açığının giderilmesine yönelik ihtiyaçlar bağlamında olumsuz sonuçlar yaratıyor.

Ülkemizin sektörel gelişimi açısından en önemli gereksinimlerin başında ara eleman ihtiyacı geliyor.

İyi yetişmemiş ara elemanlardan oluşan hangi sektör olursa olsun kaliteli üretim yapamaz.

İş dünyasının ara eleman talebi her zaman var.

Mavi yakalı diye ifade edilen ara / teknik eleman iş gücü ihtiyacı, sanayileşmenin ve üretimin temel gücünü oluşturuyor.

Sektöre göre değişmekle birlikte bir beyaz yakalı çalışanın istihdam ihtiyacına karşılık en az üç katı mavi yakalı çalışan ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Lisans ve ön lisans kontenjanlarına baktığımızda bu dengeyi göremiyoruz.

Ülke sorunlarının başında ekonomik alanda yaşanan sorunlar geliyor.

Ekonomik alanda karşımıza çıkan girişimcilik, ekonomik gelişme ve büyüme, kaliteli üretim, uluslararası rekabet gibi sorunların hepsinin temelinde kalifiye ara eleman açığı yatıyor.

İyi yetişmemiş ara elemanlardan oluşan herhangi bir sektör kaliteli üretim yapamaz ulusal ve uluslararası alanda rekabet edemez.

Bu hem imalat hem de hizmet sektörü için geçerli.

İyi yetişmiş çalışanlardan oluşan bir kurum, çalışanlarının katkılarıyla daha yaratıcı, girişimci, üretken ve verimli olacaktır.

 

Gülşen ARAS

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Genel Sekreteri

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kendine Soy Yaratma Hastalığı

  10 Eylül 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İnsanlar fakir ve yokluk içinde ise soyunun sopunun ne olduğuyla nereden geldiğiyle pek ilgilenmezler. Para kazanıp zenginleşmeye ve makam sahibi olmaya başladılar mı, fakirlerden ve yönettikleri diğer insanlardan farklı olduklarını göstermek için kendilerine kutsal bir soy yaratırlar. Ve böylece zengin ve yönetici olmalarını, geldikleri soyun asaletine ve yüceliğine bağlamaya çalışırlar. Zenginlik derecelerine ve sahip oldukları makama göre bir soy oluştururlar. Eğer çok zengin değilseler ve orta halli bir mevkide iseler sadrazam torunu, paşa ...
 • MISIR VE MAKEDON ASILLI KRALLAR

  24 Ağustos 2021 Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Tüm Manşetler

  Prof. Dr. Mehmet ÖZHANLI Dünyanın bazı bölgeleri, canlı yaşamına daha uygun koşullara ve doğal zenginliklere sahip olmasıyla, diğer bölgelerden farklı olarak, çok erken dönemlerden itibaren kadim uygarlıkların ortaya çıkmasına imkân sağlamıştır. Bu yerlerin başında Mezopotamya ile birlikte Mısır gelir. Afrika ile Asya Kıtası’nın birleştiği noktada bulunan bu coğrafyada, yüzyıllar boyu devam eden “Nil’in Armağanı” büyük uygarlıklar yaratılmıştır. Kendi içine kapalı bu bölgede, MÖ 4. binden itibaren kendine özgü yazısı, mimarisi ve yönetim biçim...
 • Ekonominin gelişmesi için ara elemana ihtiyaç var

  23 Ağustos 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Ülkemizde ara eleman açığı devam ederken özellikle meslek lisesi mezunlarının tercih ettiği ön lisans programlarının kontenjanları yıllar içinde azaldı. Türkiye’nin ekonomik gelişiminin sağlanabilmesi; ara eleman ihtiyacının giderilmesine, ara eleman ihtiyacının giderilmesinin ise ön lisans kontenjan ve yetkinliklerinin arttırılmasına bağlı. İş dünyasının ara eleman ihtiyacı devam ediyor. Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV)’in Özel İstihdam Bürosu www.bagevkariyer.com ‘da yayınlanan ilanlarda başvurunun yetersiz kaldığı mesl...
 • Prof.ÖZHANLI’dan Yeni Yazı: HELLENİSTİK KRALLAR VE HALKLAR

  12 Ağustos 2021 Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Tüm Manşetler

  Hellenistik Krallar ve Halklar Prof. Dr. Mehmet ÖZHANLI Babil’de, MÖ 323 yılının Haziran ayında bir kişinin ölmesi, Makedonya’dan Hindistan’ın İndus Vadisine kadar geniş bir coğrafyada yaşayan milyonlarca insanın hayatını yaklaşık 300 yıl boyunca olumsuz etkiledi. Aç kalan, perişan olan, acı çeken, çalışan, savaşan milyonlarca insan, zevki sefa içinde yaşayan ve onların hayatları hakkında karar veren birkaç kişi. Bu yaman çelişkiyi anlamak ve anlatmak çok kolay değil. Bir kişi karar alıyor: “şunlarla savaşacağız” diyor milyonlar, ucunda ölüm ...