• MODA YAPI

logo

18 Mart 2022

Eğitim-İş: Uyarılarımızın haklılığı ortaya çıktı

Eğitim-İş Sendikası Yalvaç Temsilciliği, geçtiğimiz hafta Yalvaç Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kocagöncü’nün geçirdiği soruşturma sonucunda görevden alınması nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı.

Eğitim-İş Yalvaç Temsilciliği olarak Yalvaç Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili yaptıkları pek çok uyarının haklılığının ortaya çıktığı vurgulanan açıklama şöyle:

“Adını eğitimle, bilimsel, sanatsal, sportif etkinliklerle, projelerle ve başarılarla duymamız gereken Yalvaç Milli Eğitim Müdürlüğü’nün geçen yıllarda kömür ihaleleri, öğretmenevi skandalı ve şimdi de taşıma usulsüzlüğüyle anılması, tüm camiamızı derinden yaralamıştır.

Uzun süreden beri yürütülen soruşturmalar sonucunda İlçe Milli Eğitim Müdürünün görevden alındığını ve olayın adli yargıya taşındığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Öncelikle, bu yolsuzluk iddialarından ortaya çıkan ve çıkacak olumsuz sonuçlar, ilçemiz tüm eğitim camiasına mal edilmemelidir. Bu skandaldan, sadece liyakate bakılmaksızın iş başına getirilen bazı idareciler değil; onları o makamlara sırf siyasi görüşü, cemaat bağlantıları, sendikası veya kişisel çıkarları için getirenler de en az onlar kadar sorumludur.

Böyle bir eğitim ve yönetim anlayışına sahip yetkililerden; kendi verdiği başarı belgelerini duyurmaya dahi yüzü olmayan bir İlçe Milli Eğitim’den ülkenin ve Yalvaç’ın geleceği için, öğrenci ve öğretmenler için ne hayır gelebilirdi ki zaten?

Sendika olarak defalarca gerek yazılı olarak gerekse ilgililere sözlü olarak buz gibi havada, zifiri karanlıkta dersin başlamasına bir saat kala okula getirilip öğrencilerin bırakıldığını, evlerine dönüşte saatlerce bekletildiklerini anlattık, soruna çözüm üretilmediğini üzülerek hep birlikte gördük.

Bunların yanında; uzaktan eğitim sürecinde interneti olmayan ve eğitime ulaşamayan onlarca köy ve yüzlerce öğrenci olduğunu; depreme dayanıksız okullarımız için gerekenlerin yapılmadığını; Yalvaç’ımızdaki tüm okullarımızın başarısının liyakatsiz görevlendirmeler ve gerekli denetimlerin yapılmaması nedeniyle dibe vurduğunu; senenin başından beri hala kaloriferleri yanmayan okulların olduğunu, kaloriferi yandığı halde doğalgaza geçilemediği için düşük kalorili kömür yakmak zorunda kalıp yeteri kadar ısıtılamayan okullarda üşüyerek ders işlemek zorunda kalan öğrenci ve öğretmenlerimizin olduğunu; taşımalı gelen öğrencilerin kalitesiz yemek sorununu; yetersiz derslik, yetersiz öğretmen ve okulların iyileştirilmesi gereken fiziki durumlarını; her yıl köylerde çalışan belli öğretmenlerin merkeze görevlendirilmesinin tüm eğitim camiasında rahatsızlık yarattığını çeşitli yollarla Yalvaç eğitim kamuoyunun gündemine taşıdık.

Tüm bunlar, böyle bir skandalın geleceğini zaten işaret ediyordu. Yalvaç Milli Eğitimi’nin ve eğitim camiasının böyle bir skandalla gündeme gelmesi, Yalvaç’ımız ve Yalvaç Milli Eğitimi için büyük bir kara lekedir. Yalvaç Milli Eğitimi’ne bu kara lekeyi çalanlar, bunun hesabını en ağır şekilde ödemelidir. Bu hesap, sadece Milli Eğitim Müdürü’nün görevden alınmasıyla kapatılmamalı; gerek idari gerekse adli yargılama süreçlerine müdahale edilmesine izin verilmemelidir. Sendika olarak, bu hususun sonuna kadar takipçisi olacağız. Yapılanlar kimsenin yanına kar kalmamalı, gereken hesap sorulmalıdır. Kamunun zarara uğratılması, çocuklarımızın mağdur olması, eşitsiz ve adaletsiz uygulamalarla esnafın mağdur edilmesi, eğitim camiamızın isminin bu tür hadiselerle anılmasının bedelini, sorumluların ödemesi için takipçi olacağız. Suçu olanların hak ettiği cezayı alması, suçu olmayanların da aklanmasına izin verilmesi ve Yalvaç kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Biz Eğitim-İş Sendikası Yalvaç Temsilciliği olarak, Yalvaç’la ilgili her türlü eğitim sorununu her zaman dile getirerek bu hususlardaki toplumsal ve vicdani sorumluluğumuzu yerine getirdiğimize inanıyoruz. Bundan sonra da bu çabamızı sürdürerek eğitim emekçilerimizin ve öğrencilerimizin hakkını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.

Yeni atanan Milli Eğitim Müdürü Necdet Erol beye hoşgeldiniz diyor; diyalog içinde ve mevzuat çerçevesinde Yalvaç eğitimine katkı sunması dileğiyle başarılar diliyoruz.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.