• MODA YAPI

logo

Dünyada tek Men Tapınağı yolu yıllardır beklesin, Kızıldağ’a sıcak asfalt

İlçemiz Yalvaç’ın zengin tarihi mirasının içerisinde dünya çapında önem taşıyan Men Kutsal Alanı’nın yolunun asfaltlanması için verilen sözlere rağmen, hiçbir adım atılmaması tepkiyle izlenirken; komşu ilçemiz Şarkikaraağaç’taki Kızıldağ yolunun sıcak asfalt yapıldığı haberleri tepkileri daha da arttırıyor.

Şehrimizin tarihi ve turistik zenginliğinin nadir bir parçası olan alanda, gerek yolun olmaması gerekse gerekli güvenlik önlemlerinin alınamaması nedeniyle hem kaçak kazıların önüne geçilemiyor hem arkeolojik çalışmalar ilerleyemiyor ve hem de bu alan turizme bir türlü kazandırılamıyor.

Yıllardır yolun yapımı için verilen sözlere karşın, 2022 yıl sonuna gelinen şu günlere kadar hiçbir adım atılmış değil.

Pisidia Antiokheia Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, gazetemiz aracılığıyla, söz konusu alanın Yalvaç için çok büyük öneme sahip olduğunu belirterek, bir an önce yolun asfaltlanarak koruma altına alınması gerektiğini vurgulamış ve şunları söylemişti: “Antik Dönemde dört bölgenin (Pisidia, Frigya, Lykonia ve İsauria) haç merkezi olan Men Tapınağı ve Kutsal Alanı 1600 m yüksekliğindeki dağın tepesinde dünyada örneği olmayan ünik bir tarih eserdir. Uzun yıllar kaçak kazılar yüzünden büyük tahribata uğrayan Tapınak ve Kutsal Alanında 2017 yılında arkeolojik kazılar başlamış olmasına rağmen tahribatın önüne geçilemiyor. Yalvaç’tan tapınak alanına ulaşım sağlayan 5 km yol asfaltlanmadığı sürece de bu alanda kaçak kazıların ve tahribatın önüne geçilemeyecektir. Bu alanda yapılması gereken arkeolojik çalışmalar için de ulaşım sıkıntısı yaşanmakta, bu da alandaki eserlerin gün yüzüne çıkmasını ve korunması geciktirmektedir.”

Yalvaç’ın ve Isparta’nın en önemli tarihi ve turistik değerlerinden biri olan Men alanı ile ilgili olarak ilgili tekrar uyarıyor, bir süre daha gerekenler yapılmazsa, kaçakçılar yüzünden verilen tahribat yüzünden artık bir şey yapmaya gerek kalmayacağını da hatırlatıyoruz.

Şarkikaraağaç Kızıldağ yolunun sıcak asfalta kavuşmasını destekliyor, kutluyor; aynı duyarlılığın ilçemizin dünya çapındaki tarihi mirası Men alanı yolu için de gösterilmesini Yalvaç’ımız adına talep ediyoruz.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.