• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

07 Haziran 2018

Dr. Aylin Cesur: YALVAÇ’a FUKARALIK YAKIŞMAZ

İYİ Parti Milletvekili adayları dün ilçemizde yaptıkları seçim çalışmaları sırasında gazetemizi de ziyaret ederek çalışmaları ve hedefleri konusunda önemli ve iddialı açıklamalar yaptılar.

İYİ Parti Isparta Milletvekili adayları Dr. Aylin Cesur, Mustafa Şimşek, S.Sami Altınkaya ve Dr. Levent Başyiğit, İYİ Parti İlçe Başkanı İlhan Yüksel, il ve ilçe yöneticileri dün öğle saatlerinde gazetemize yaptıkları ziyarette seçim çalışmaları sırasında gördükleri ilgiden oldukça memnun olduklarını ifade ettiler.

Özellikle yerel basının zor şartlar altında gerçekleri topluma duyurma mücadelesi verdiğini belirten İYİ Parti Isparta Milletvekili Adayı Dr. Aylin Cesur, “Ülkemizde tüm kesimler büyük sıkıntı içinde ancak basının daha da büyük sıkıntı içinde gerçekleri topluma iletme gayreti içerisinde olduğunu biliyoruz” dedi.

Yalvaç sürekli göç vererek kan kaybetmiş…

Milletvekili Adayı Dr. Cesur, seçim çalışmaları nedeniyle ilimiz genelinde tüm vatandaşlara ulaşmak, sorunlarını, isteklerini dinlemek için günlerdir ilçe-ilçe, köy-köy gezdiklerini belirterek şunları söyledi: “Ben siyasete uzak biri değilim, 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel ile birlikte siyasetin içinde oldum ve Yalvaç da sık sık geldiğimiz, bildiğimiz, tanıdığımız güzel bir ilçemiz. Sık sık buraya geldik, halkımızla istişare ettik. Dolayısıyla Yalvaç ‘ı, Yalvaçlıyı tanıyoruz. Geçmişte hizmet yapan misyonun devamıyız. Yalvaç, Isparta’nın en büyük ilçesi olarak birçok hizmeti almayı hak eden bir yer. Ancak son yıllarda özellikle  AKP iktidarının gelişi ile birlikte bırakın artı yatırımlar almayı hakkı olanı bile alamamış bir ilçemiz. Buraya gelmeden önce yaptığımız çalışmada gördük ki Yalvaç 10 yıldır sürekli nüfus kaybı yaşıyor, özellikle AKP iktidarının izlediği yanlış politikalar sonucu Yalvaç’ın köyleri de, ilçe merkezi de sürekli göç vermiş, kan kaybetmiş. Bunun en önemli sebebinin de işsizlik olduğu görülüyor. Siz insanlara doğduğu, büyüdüğü yerlerde istihdam sağlamazsanız, iş bulmazsanız sonuçta kaçınılmaz olarak göç verirsiniz, Yalvaç ilçemiz de yönetenlerin yanlış politikaları neticesinde sürekli kan kaybetmiş. İYİ Parti iktidarında izlenecek politikalarla Yalvaç tekrar eski gücüne kavuşacak” dedi.

Perişan durumdaki Çiftçiye Destek… Teşvik ve MAZOTTA İNDİRİM…

Dr. Cesur, “Bizler İYİ Parti’nin seçim bildirgesinde açıkladığımız gibi, başta Yalvaç olmak üzere birçok yerde yaşanan göç sorununa son verecek birçok tedbiri uygulamaya koyarak insanlarımızı iş sahibi yapacağız. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan Yalvaç’lı çiftçi perişan, bu alanlarda önemli bir potansiyele sahip olduğunu bildiğimiz Yalvaç’ta iktidarların yanlış politikalarının da etkisi ile bir türlü olması gereken seviyeye ulaşılamamış. Dolayısıyla köylüsü, çiftçisi iş bulmak için göç etmekte, Yalvaç eriyip gitmekte. Ancak İYİ Parti seçim beyannamesinde de belirtildiği gibi,  tarım ve hayvancılığa yapılacak destekler ve teşviklerle, mazot fiyatının yarıya indirilmesiyle tüm ülkemizde olduğu gibi Yalvaçlı çiftçi de tekrar üretecek, yaşam standardını yükseltecek ve geleceğe güvenle bakacak.” diyerek çiftçiye verdikleri önemi vurguladı.

Tarımda Sanayileşme… Meyve Suyu Fabrikası, Un ve Yem Fabrikası

Tarımda sanayileşmeye büyük önem verdiklerini, üretime dayalı bir ekonomi politikaları olduğunu ve bunun kırsaldan başlatılacağını belirten Dr. Cesur, ayrıca çiftçinin ürettiği ürünün farklı şekillerde değerlendirilmesi gerektiğine de dikkat çekerek Yalvaç’ta bir meyve suyu fabrikası, un fabrikası, sirke fabrikası ile bir yem fabrikası kurulmasının ve Veterinerlik Fakültesi açılmasının Yalvaç ve çevresinin ekonomisinin tarıma dayalı olması nedeniyle büyük gereklilik olduğunu belirtti ve seçilmeleri halinde bunların hayata geçirilmesi için tüm güçlerini ortaya koyacaklarını ifade etti.

Hayvancılık kooperatiflerin de dağınıklıktan kurtarılarak tek çatı altında toplanması gerektiğini belirten Cesur, Yalvaç’ta kurulacak bir sebze-meyve hali ile de çiftçinin ürününün zarar etmeden, değerinden pazarlanmasının yolunun açılacağını ifade etti.

Hastane büyümeli, doktor sayısı arttırılmalı…

Yalvaç’taki hastanenin yetersizliği ve doktor sıkıntısına da dikkat çeken Dr. Aylin Cesur, “Hastanenin daha işler hale getirilmesi lazım. Uzman doktor ve branş doktorlarının sayısının arttırılması gerektiğini düşünüyoruz. Yalvaçlı hemşehrilerimizin beklentilerinin karşılanması gerekli olduğuna inanıyoruz. Amacımız hem Yalvaç’ı hem Isparta’yı içine düştüğü çıkmazdan kurtarmamız lazım. Biz bunları yapmak için göreve talibiz. Halkımızın bize bunun için destek vereceğine inancımız tam” dedi.

BÖLÜNEREK SADECE BAKTERİLER ÇOĞALIR…

Süleyman Demirel Üniversitesi’nin bölünerek yeni bir üniversite kurulması konusunda da görüşlerini açıklayan Dr. Cesur, “Okullar, üniversiteler bacasız fabrikalardır, Isparta Üniversite şehridir, üniversiteler bulundukları yerin ekonomisine katkı sağlar, bilgi anlamında da fayda sağlar, sadece istihdam sağlamaz, orada açılan bölümlerle, mesela Ziraat Fakülteleri tarımda entegrasyonu sağlamak amaçlanır. Biz Isparta’ya bir Ekonomi Üniversitesi açılması gerekli olduğunu düşünürken Isparta’da mevcut SDÜ’yü böldüler. Üniversiteler bölünerek çoğalmaz, bölünerek sadece bakteriler çoğalır. Dolayısıyla bölünmenin Isparta’ya büyük zararı olacağını düşünüyorum. Üniversiteleri büyütmek için kalitesini arttırarak Türkiye’yle, Dünyayla yarışması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Hep Birlikte İYİ Günlere…

İşsizlik ve eğitimin ülkemizin en büyük sorunlarının başında geldiğini belirten Dr. Cesur, “Yalvaç’ı, Isparta’yı, Türkiye’yi kısacası tüm insanlarımızı daha iyi günlere götürmek istiyoruz, daha huzurlu günlerin gelmesini istiyoruz, insanların karnının tok olduğu, iş bulduğu, aş bulduğu, kavgadan uzak, haktan hukuktan yana, adaletin eşit dağıtıldığına emin olduğu günlere kavuşmasını istiyoruz. 24 Haziran günü vatandaşlarımızın bize vereceği destekle 25 Haziran sabahından itibaren huzurlu, güneşli günlere hep beraber ulaşacağız. Yalvaç bizim başımızın tacı, bizi bağrına basan destek versin vermesin tüm hemşehrilerimize selam ve sevgilerimizi sunuyoruz. Hep birlikte İYİ günlere ulaşacağız” dedi.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.