logo

Özkan Ekekon yazdı: DOSTLARIN KAYBI…

BİR DOST UĞRUNDA ÖLMEK ZOR DEĞİL. UĞRUNDA ÖLEBİLECEK DOSTU BULMAK ZOR.

İskenderun’da ekonomik krizler ile işimi kaybettiğim zaman düşünceler içinde iken yazdığım ve çoğaltarak hediye ettiğim bu sözü, kaybettiğim dostların anısına, siz Ispartalı okuyucularımıza hediye ediyorum.

Ölümlü dünyada insanların kırdığı kalpten çok, iyilikleri ve insanca yaşamları daha çok anılır ve ne kadar uzun süre yad edilirse, o kişi bu anlatımların süresi kadar uzun yaşar. İşte uzun yaşamak budur.

Bazı kişiler vardır vefatının ertesi günü unutulur, bazıları ise günlerce, aylarca, yıllarca hatta asırlarca anılır ve yaşatılır. Bu kişiler hayırlı işler yaparlarken bıraktıkları eserler de onlarla yaşar ve rahmetle anılırlar. Bu eserler bina, edebiyat, iyilik ve evlatları olarak yaşantısını uzatan, onu rahmetle anılmasını sağlayarak uzun yaşatan faktörlerdir.

Yazımın başındaki sözümü dünya yaşamına küsmüş ve insanlara kırılmışken yazmıştım.

Zira Cenabı Allah’ın dostluğunu kazanmak en büyük hazinelerden birisidir.

Bu dostluğu dar zamanımda yakınımdaki insanlardan gördüğüm maddi destekten ziyade manevi destek beni ayakta tutmuş ve ailemin bana karşı desteğine güç vermişti.

Böyle bir ortamdaki insanları saymam tabii ki bu sütuna sığmaz, ama siz Ispartalı okuyucularımın da yakınen tanıdığı bir dostum var ki, o da bana Isparta ile Yalvaç’ı ve onun halkını tanıtıp sevmeme yardımcı olan Kardeşim RUŞEN ÖZGÜL’dü.

Asker arkadaşım Ruşen’i Gazetecilik mesleğine iteklerken, onun bu işi başaracağını biliyordum.

Nitekim başardı ve görevini en iyi bir şekilde yaptı. Yalvaç’a ve Ispartalılar’a hediye ettiği ÖZYALVAÇ Gazetesi’ni, idaresine de kendi yetiştirdiği evladı Ömer Özgül’ü bırakarak, yaktığı aydınlık ateşi ve ATATÜRK ideallerinin yılmaz savaşçıları ile geçmişte olduğu gibi, gelecekte de yılmaz bekçilerinin nesiller boyu devamının olacağına inanıyorum.

Hatasız kul olmaz, ama kişinin yaptığı iş aynası derler.

ÖZYALVAÇ Gazetesi’nin sevgili dostum Ruşen’in yansıttığı ışığı daha güçlü olarak yansıtacağına inanıyorum.

Karşılıksız insanlara ve topluma hizmet etmek ve karşılıksız sevmek, dost olmak her babayiğidin harcı değildir.

Seçilmiş olmak ve bu görevi idrak ederek hizmet etmek de ayrı bir meziyet ve kabiliyettir.

Size, sizin tanıdığınız bir insanı tanıtmak kadar zor bir şey yok sanırım.

Değerli Dostum, Kardeşim, Arkadaşım ve 45/6 Tertibimi sizlerin huzurunuzda saygı ile anıyor Cenabı Allah’tan makamının Cennet olmasını diliyor, Onun Rahmetinin üzerinde olmasını temenni ediyorum.

Ailesi, akrabaları, yakınları, dostları ve Tüm Yalvaç halkı ile Ispartalı hemşehrilerimize baş sağlığı dileklerimi arz ediyorum.

ÖZKAN EKEKON

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.