• osman-köse

logo

15 Ekim 2023

CHP Yalvaç İlçe Başkanı Reşat Yalvaç: “Savaş insanlık suçudur”

Cumhuriyet Halk Partisi Yalvaç İlçe Başkanı Reşat Yalvaç, İsrail ile Hamas arasında bir haftayı aşkındır süren savaş nedeniyle meydana gelen sivil ölümleri ve Gazze’deki insanlık dramına tepki gösterdi.

Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan CHP’li Yalvaç, şunları söyledi:

“Savaş büyük bir insanlık suçudur. Hele ki, sivilleri hedef alan, kuralları olmayan bir savaşın karşısında durmak bir insanlık görevidir. İsrail, on yıllardır sürdürdüğü işgal ve baskı politikasını, Hamas’ın saldırılarını bahane ederek, adeta bir soykırıma çevirmiş durumdadır. Tüm insanlık bu zulmün ve soykırımın karşısında durmalıdır. Savaş politikalarının insanlığa acı, kan ve gözyaşından başka getireceği bir şey bulunmamaktadır. Hamas’ın sivillere yönelik saldırısını tasvip etmek mümkün değildir. Ancak, bölgeyi neredeyse yüz yıldır bir karmaşaya sokan ve toprağın asıl sahipleri Filistinliler’i esir haline getiren İsrail politikalarının, bölgede barışa müsaade etmediği de açıktır. İsrail’in orantısız ve tüm kuralları hiçe sayan bir anlayışla sivil halka yönelik zulmüne sessiz kalmıyor ve şiddetle kınıyoruz.

Birleşmiş Milletler’in ve sözde büyük devletlerin akan kanı durdurmak yerine, bölgeye İsrail’e destek vermek üzere savaş gemilerini yollamaları da ayrı bir insanlık suçudur.

Türkiye olarak bölgede barışın sağlanması için tüm girişimlerin yürütülmesi büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlığın gözlerimizin önünde cereyan eden bu soykırıma dur demesi için herkesin sesini daha çok yükseltmesi gereklidir. Kalplerimiz, topraklarında özgür ve bağımsız bir şekilde yaşamak isteyen Filistin halkıyla beraberdir. Irkı, dini, milliyeti ne olursa olsun sivillere yönelik saldırıların bir an önce durdurulması ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yüz yıldır bizlere ışık olan “Yurtta sulh cihanda sulh” düsturunun tüm bölgemize hakim olmasını temenni ederiz.”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.