• MODA YAPI

logo

05 Mart 2022

CHP İlçe Başkanı Ali Arı’dan yüksek kira zamlarına tepki

Yalvaç Belediye Meclisi’nin son toplantısında belediye kiracılarına yönelik alınan yüksek oranlı zam kararlarına CHP Yalvaç İlçe Başkanı Ali Arı tepki göstererek, zammın kanuni sınıra çekilmesini istedi.

Başkan Arı’nın açıklaması şöyle:

“1 Mart Salı günü, Yalvaç belediye meclis salonundaki toplantısına dinleyici olarak, CHP ilçe örgütü adına biz de katıldık. Belediye meclisleri demokrasinin uygulanması adına yerel görev yapan önemli bir kurumdur. Öncelikle sayın belediye başkanımıza, meclis üyesi arkadaşlara başarılar diliyoruz. Bir isteğimiz olacak: Yalvaç Belediye Meclisimizde, devletimizin kurucusu Büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün resminin olmasını istiyoruz.

Yapılan toplantı sonucu, alınan kararla belediyemiz kiracılarının kiralarını yüzde 20’den yüzde 400’lere kadar artırıldığını gördük. Arttırma listesini dikkatlice incelediğimizde, yapılan artışlarda bir kriter, bir kural gözetilmeden sanki keyfi ve biz yaptık oldu düşüncesiyle uygulandığı anlaşılmaktadır.

Biliyoruz ki Ak Parti’nin yanlış ekonomik uygulamaları sonucu her şeyin fiyatı aşırı yükseldi, belediyemizde işyerlerine kira zammı yapacak. Ama, bu ekonomik buhranda, bu salgın ortamında bazı esnaflara yüzde 400’lere varan artışlar zamanlama olarak da, ekonomik olarak da uygun olmamıştır. Yalvaç esnafının yaşadığı sıkıntılarının artmasına sebep olacaktır, ayrıca şahıs dükkânlarında oturan esnaf içinde kötü örnek oluşturacaktır.

Bir örnek vermek istiyorum, ben CHP Yalvaç ilçe başkanı olarak, çarşıda 35 senelik esnafım. 1996 yılında, Rampalı Çarşı’da içeride köşede ben de bir dükkan tuttum. O günün değeri 5000 markın üzeri yıllık kira bedeli idi. Bugünkü değeri, yıllık 35-40 bin lira, yani ilk beş senede ödediğimiz kira bedeli işyerimizin mülkiyeti değerinde idi. O dönemin belediye başkanımız sayın Tekin Bayram açıklama yapmıştı, “Rampalı Çarşının maliyetini ilk üç senesinde çıkardık” diye. Yani, belediye işyerlerini tutan esnaf, ilk yıllarında çuvallar dolusu para veriyor. Sonuç olarak bu yapılan zamların iptal edilerek herkes için yüzde 20 düzeyine çekilmesi gerekir. Aslında bu yapılan keyfi zamların yargıya intikal ettiğinde tamamen iptal edileceği de bilinmektedir. Çünkü eşitlik ve hakkaniyete uymamaktadır.

Demokratik olarak yapılacak ilk seçimlerde, Ak Parti iktidarının gideceğini halkımız bilmektedir, ülkemizdeki yeni iktidar Millet İttifakı partilerinden olacaktır. Ondan sonraki 2024 yerel seçimlerinde Yalvaçımızdaki değişimi hep birlikte göreceğiz, bu belediye meclisi yapısı tamamen değişecek. İnsan odaklı, hizmet odaklı Yalvaç Belediyesi’ni hep birlikte oluşturacağız. Halkımıza saygılarımızla.”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.