• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

20 Haziran 2018

Ceyhan: Yalvaç, Bölgenin Ticaret Merkeziydi, Şimdi Köye Dönmüş

24 Haziran seçimleri son haftaya girilirken seçim için hazırlıklarını sürdüren CHP’nin milletvekili adayları bugün tam kadro Yalvaç’taydı. CHP’liler bugün İlçe Seçim Kurulu’nda çekilen kuraya göre belirlenen saatte Çınaraltı’nda düzenlenen mitingde konuştular.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri için çalışmalarını sürdüren ve Isparta ili genelinde ilçe ilçe, köy köy ziyaret eden CHP yöneticileri ve Milletvekili Adayları Mustafa Ceyhan, İsa Önder Dinçtürk, Zafer Sağlam ve Eyup Ersoy, bugün saat 14.00’te Yalvaç Çınaraltı Demokrasi Meydanı’nda yaptıkları konuşmalarla gerçekleştirmeyi düşündükleri projeleri anlatırken Ak Parti iktidarına da sert eleştirilerde bulundular.

Eyup Ersoy: Güzel günler göreceğiz

CHP mitinginde ilk olarak milletvekili adaylarından Eyup Ersoy konuştu.  Ersoy, CHP’de uzun yıllardan beri görev yaptığını belirterek “Eski bir il başkanı ve milletvekili adayı olarak daha önce de Yalvaç’a birçok defa geldim. Ancak Yalvaç’ı eski görünümünden uzaklaşmış, ihmal edilmiş olarak gördüm. Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı’nda ile birlikte CHP iktidarında Yalvaç’ı tekrar eski güzel günlerine kavuşturmak için elele verecek, hep birlikte güzel günler göreceğiz” dedi.

Zafer Sağlam: Zafere inancımız TAM, Bu iş TAMAM

Diğer adaylar Zafer Sağlam ile İsa Önder Dinçtürk de CHP iktidarı ile birlikte, 16 yıldır Ak Parti iktidarlarının gözardı ettiği Yalvaç’ın ve Isparta’nın hak ettiği hizmetleri alacağını ifade ettiler. Dinçtürk, “Yalvaç’ın Demokrasi meydanına yeniden demokrasiyi inşa etmek için tüm aday arkadaşlarımızla birlikte buradayız. Diğer partilerden tüm adayları ile birlikte Yalvaç’a gelen var mı? Bir Yalvaçlı olarak sizlere sesleniyor ve diyorum ki Yalvaç bizim için çok önemli, hep birlikte başaracağız” dedi.  Zafer Sağlam ise “Uzun süredir sahadayız, görüştüğümüz, konuştuğumuz birçok insan diyor ki artık bu iş tamam. Zafere inancımız tam, tüm aday arkadaşlarımızla, teşkilatlarımızla birlikte çalışarak iktidara yürüyoruz. Muharrem İnce cumhurbaşkanı, CHP iktidar” dedi.

Mitingde son olarak CHP Isparta 1. Sıra Milletvekili Adayı Mustafa Ceyhan konuştu. Ceyhan, CHP Milletvekili İrfan Bakır’a teşekkür ederek başladığı konuşmasına kendini tanıtarak sürdürdü. Sık sık Yalvaç’a gelip giden biri olarak Yalvaç’ı tanıdığını, yabancı olmadığını belirtti.

Mustafa Ceyhan: Yalvaç’ın hakkını yedirmeyeceğim

CHP Isparta Milletvekili Adayı Mustafa Ceyhan daha sonra Ak Parti’lileri eleştirerek devam ettiği konuşmasında şunları söyledi: “En büyük özelliğim Allah’tan başka kimseden korkmam, hakkımı da kimseye yedirmem. Bu saatten sonra da siz kabul edin-etmeyin, oy verin-vermeyin Yalvaç’ın Milletvekili ben olacağım, Yalvaç’ın hakkını da yedirmeyeceğim. Artık Yalvaç’a ve ısparta’ya getirmedikleri, getiremedikleri, beceremedikleri bütün hizmetleri ben getireceğim, rakamlarla anlatacağım.

Isparta intiharda üçüncü, kadına şiddette yedinci sırada

Bu arada üzüldüğüm iki konuyu dile getireceğim, Isparta 81 il içinde en çok intihar vakası olan üçüncü il, maalesef ölümle sonuçlanan intiharlarda Türkiye’de üçüncü sıradayız, bu bize Isparta’ya yakışıyor mu? Hayır. Çünkü, gençlerimizin yaşama sevincini ellerinden aldılar, gençlerimiz mutsuz, huzursuz, hayallerini ellerinden aldılar. İşleri yok, aşları yok, eşleri yok. Üzüldüğüm diğer husus, yine bize yakışmayan bir istatistik vereceğim. Türkiye’de 81 il arasında kadına şiddette  7. sıradayız. Bu neden böyle, çünkü insanlar evlerine ekmek götüremediği için, sabahtan akşama kadar vergi dairesiyle, SSK’yla uğraştığı için, mahkeme kapılarında şucu- bucu diye hapse atıldığı için, huzursuzlar, mutsuzlar, umutsuzlar. Kimisi kendine zarar veriyor, kimisi evinde karısına, çocuğuna zarar veriyor. Yazıktır, bunlara artık bir son vereceğiz.

Bölgenin ticaret merkezi Yalvaç’tı, şimdi ne oldu? Yalvaç’ı köye döndürdüler

Isparta’da da, Yalvaç’ta da insanlar yine mutlu olacak, huzurlu olacak, gülen insanlar olacak. Isparta, Yalvaç gülen insanların, mutlu insanların şehri olacak. Ben her Salı günü Yalvaç’a gelirdim, buralarda esnafları gezerdim. Bütün Yalvaç esnafı pazartesi günleri sabahtan akşama kadar mal satardı, biz de sattığı malın yerine yenisini getirirdik. Akşehir’den, Ş.Karaağaç’tan, çevre köylerden insanlar Yalvaç’a mal almaya gelirdi, çünkü bu bölgenin ticaret merkezi Yalvaç’tı. Şimdi ne oldu? Yalvaç’ı köye döndürdüler.

Utanmadan “üniversiteyi biz yaptık” dediler

Son 16 yıldır Yalvaç’a taş üstüne taş mı koydu bunlar? 2002 yılından evvel yapılan her şeye geçmişte yapıldı diyorlar. Biz 2002’den evvel yapılan her hizmete sahip çıkıyoruz. Allah razı olsun, Türkeş’ten de, Erbakan’dan da, Ecevit’ten de, Demirel’den de, İnönü’den de. Bunlar 2002’den evvel yapılan her şeyi yok sayıyorlar. Bu yolları da, bu elektrikleri de, suları da, o yok saydıkları insanlar yaptı. Utanmadan, üç gün evvel Isparta’ya geldiler ‘Üniversiteyi de biz yaptık’ dediler. Üniversiteyi kim yaptı?

Isparta’yı yöneten beceriksizlere sorun,  bütün yatırımları neden Burdur’a kaptırdınız

2002’den evvel yapılan her şeyi unuttukları gibi, 2002’den sonra ne yaptıklarını anlatayım… Isparta’nın, Yalvaç’ın bütün esnafı, kasabı, bakkalı, otobüsçüsü, işadamı, köylüsü, işçisi, manavı kamyoncusu, 81 il içerisinde en çok vergi veren 30. İl. Yalvaçlı, Ispartalı bayrağına, devletine bağlı vergisini ödeyen insanlardır. 81 il içerisinden çok vergi veren 30. İl olmamıza karşılık Isparta yatırım alma sıralamasında 60.sırada. Bakın burnumuzun dibindeki Burdur ilinden örnek vereyim, Burdur ili 81 il içerisinde vergi sıralamasında 60. olmasına karşılık yatırım almada 36. sırada. Bizim yarımız kadar bir vilayet yatırım almada Isparta’nın çok önünde. Yani Ispartalı 100 liralık vergi ödemiş, ancak 20 liralık yatırım getirebilmişler.  Buraya gelen Ak Parti’li beceriksizlere, bizim Isparta olarak ödediğimiz verginin hakkını alamayan beceriksizlere sorun, bizim köylerimizin yolları bozuk.  Burdur’un uyanık vekilleri Burdur’un kendi memleketlerine yatırımlarını getirirken, köylerini bile bölünmüş yola kavuştururken, 16 yıldır bizim başımızdaki beceriksizler uyumuşlar, yazıktır, utanın.

16 yıldır yolları bitiremediler. Niye? Çünkü bunlar beceriksiz

16 yıldır 16 kere söz verdikleri halde Isparta-Antalya-Dereboğazı yolunu bitiremediler,  Ş.Karaağaç – Konya yolunu 16 yılda bitiremediler, Isparta – Eğirdir yolunu 12 yıldır bitiremediler. Bu yolda 67 kişi öldü, 12 metrelik yolu 8 metreye düşürdüler, başta Ak Partili Belediye Başkanı Hasan Balaman dahil birçok insan öldü, daha kaç kişinin ölmesi lazım? Niye bitiremiyorlar, çünkü bunlar beceriksiz, ödediğimiz vergiyi bile buraya getiremiyorlar.

Peki biz ne yapacağız? Hem vergilerimizin karşılığını getireceğiz, hem de bundan önce gelmesi gereken yatırımları getireceğiz. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, önce Isparta’ya, Yalvaç’a yatırım gelecek, ondan sonra nereye giderse gitsin.

Gidin bir Bucak’ı görün. Bucak, Burdur’u da, geçti Isparta’yı da geçti. Yalvaç ne hale geldi

Ben bunları söylediğimde beni eleştiriyorlar. Bakın ben rakamlarla konuşuyorum, bu rakamları ben çıkarmadım devletin rakamları. Gelin televizyonda karşıma çıkın, açık açık konuşalım. Yatırımları karşılaştırdık, Isparta’ya ne yaptınız, Burdur’a ne yaptınız, Yalvaç’a ne yaptınız, Bucak’a ne yaptınız? Isparta’nın en büyük ilçesi Yalvaç, Burdur’un en büyük ilçesi Bucak. Gidin bir Bucak’ı görün. Bucak, Burdur’u da, geçti Isparta’yı da geçti. Yalvaç ne hale geldi? Yalvaç’ı köy yaptınız köy!.. Yalvaç’tan her yıl %20 göç oluyor.  Artık Yalvaç’ın okuyan gençleri Yalvaç’a dönmüyor. Biz, Yalvaç’ın sanayisini de ticaretini de geliştireceğiz ve göçü önleyeceğiz.

Burdur her alanda Isparta’dan fazla yatırım almış

Yatırımları karşılaştıralım, sağlık yatırımları: Isparta’ya 238 milyon, Burdur’a 388 milyon, çevre yatırımları: Isparta’ya 95 milyon, Burdur’a 110 milyon, Gıda-Tarım Hayvancılık yatırımları: Isparta’ya 526 milyon, Burdur’a 850 milyon, ulaştırma yatırımları: Isparta’ya 1,300 milyon, Burdur’a 1,500 milyon. Haberleşme, içişleri, adalet her alanda bizden fazla yatırım almışlar.

Burdur’da 210 bin büyükbaş hayvan var, Isparta’da sadece 140 bin

Hayvan sayısından örnek verelim, buraya üç-beş hayvan getirip hava atmakla olmaz bu iş. Bizim yarımız kadar olan Burdur’da 210 bin tane büyükbaş hayvan var, Isparta’da sadece 140 bin. Yazıktır, utanın. Bütün emeklerimizi oraya götürdünüz. Ak Parti’nin Türkiye’de en yüksek oyu aldığı yerlerden biri de Isparta. Buradan aldıkları % 55 oyun hakkını veriyorlar mı?” dedi.

Bunlar Isparta’yı da köylüsünü de fakirleştirdi

Isparta’da, Eğirdir’de, Gelendost’ta üreticiyle konuşa konuşa geliyoruz. Hepsine soruyorum, 2002’de elma kaç liraydı? 90 kr., 1 lira. Dolar?  1.18 liraydı, mazot kaç liraydı? 1,20 – 1,30 lira… Yani elma üreticisi 1 kilo elmaya, bir litre mazot alıyordu, bir kilo elma bir dolardı. Şimdi dolar kaç lira? 5 lira. Mazot kaç lira? 6 lira? Elma kaç lira hala 1 lira… Bunlar Isparta’yı da köylüsünü de fakirleştirdi. Eskiden Isparta, Türkiye’nin en zengin şehirlerinden biriydi, Isparta’nın köylüsü , Türkiye’nin en zengin köylülerindendi.

Bugün elmanın kilosunun 4,5 lira olması lazım

Şimdi yiyecek ekmeğe muhtaç ettiler. İlacın parasını veremiyor, ağaçtaki kirazı toplayamıyor üretici, çünkü yevmiye 80 liraya işçi tutacak ama ağaçtaki kirazı 2-3 liraya satamıyor, alan yok. Kirazı, elmayı, kayısıyı satacak insan bulamıyoruz. Niye? Isparta eskiden elmasını, kirazını, kayısısını kime satardı? Ortadoğu’ya satılırdı, Mısır’a, Irak’a, Suriye’ye, Libya’ya giderdi. Bir dolardı elmanın kilosu, yani bugün elmanın kilosu 4,5 lira olması lazım. Elmayı şimdi ihraç edebiliyor muyuz? Hayır, neden biliyor musunuz?

Avrupalısı, Amerikalısı bize düşman diyorlar… Sen Müslümanlarla da düşmansın

Çünkü herkesle düşman olduk. Avrupalıyla, İngilizle, Amerikalıyla, Fransızla, Almanla düşmanız? Niye, onlar bizi sevmiyor, onlar Hristiyan diyorlar, bu da baştan sona yalan ama… Hadi velev ki öyle, onlar Hristiyan bizi sevmiyor… Sen Müslümanlarla da düşmansın… Mısır’la da düşmansın, Mısır’da gittiler iki parti arasında taraf oldular, a partisini desteklediler, b partisini desteklemediler. Biz niye oradaki partiler arasında taraf oluyoruz? Mısır’da Mursi diye birini desteklediler, hem de para-pul vererek Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak, hükümeti olarak… Sonra iktidardan o gitti, askerler geldi… Biz darbelere de karşıyız ama orada bir yönetim var. Adamlar geldiğinde ilk iş olarak ne yaptılar? Türkleri, işadamlarını Mısır’dan kovdular, Türkiye’den alışverişi kestiler, artık elmayı almıyorlar. Bize zararını gördünüz mü? Gemi gemi elma satıyorduk, şimdi elmayı alan yok.

İlk işimiz israfın önüne geçeceğiz

Biz CHP olarak ilk işimiz israfın önüne geçeceğiz. Bunlar tuvalete bile 5 bin kişi ile gidiyorlar, her yere yat – kat, saray yapıyorlar. Şu anda dünyanın her yerine dağıttıkları paranın haddi hesabı yok. Sadece Afrika’da 1 milyar dolara yol yapıyorlar, köprü, çeşme yapıyorlar.  Bizim her türlü işimiz bitti mi, Yalvaç’ın köylerinin sorunları halledildi mi? Biz kendi evimizin önünü süpürelim önce. Dolayısıyla biz paramızı israf etmeyeceğiz. Bundan başka biz Dünyayla Avrupayla barışık olacağız, kavga etmeyeceğiz. Mısır’a elmamız gidecek, İngiltere’ye kirazımız gidecek…

Adalet herkese eşit olacak, hızlı olacak

Başka ne yapacağız? Adaleti geri getireceğiz. Bu ülkede adalet sorgulanır hale geldi. Şucu, bucu diye herkesi içeri atıyorlar, mahkemeye çıkana kadar üç-beş sene geçiyor, sonra mahkemede beraat ediyor ‘Pardon beraat ettiniz’ diyorlar. Bir arkadaşım var Gazeteci Tuncay Özkan, tanırsınız, bilirsiniz… 5,5 sene yatırdılar sonra çıkardılar. Geç gelen adalet, adalet değildir. Adalet herkese eşit olacak, hızlı olacak. Bize oy verin vermeyin, adalet herkese eşit olacak, hizli karar verecek.

Emekliye Asgari Ücret seviyesinde ikramiye, Asgari Ücret 2 bin 200 lira, Mazot 3 lira olacak

CHP iktidara geldiği gün, Muharrem İnce Cumhurbaşkanlığı’na seçildiği gün Türkiye’ye güven, huzur, barış gelecek. Bakın bunun için neler yapacağız. Emeklimize asgari ücret düzeyinde her yıl iki bayramda ikramiye vereceğiz. Yetti mi hayır. Asgari ücreti 2 bin 200 liraya çıkaracağız, asgari ücretten vergi almayacağız, yetti mi, hayır… İşadamı da bu asgari ücret için devlete vergi ödemeyecek. Mazotu 3 liraya indireceğiz. Köylülerimizin gecikmiş devlete, bankalara olan borçlarının faizini sileceğiz. Köylülerimizin her birinin evine güneş enerjisi üretim tesisi kuracağız ve bunları faizsiz vereceğiz.

Üniversite’nin bölünmesinden esnaf da zarar görecek

Bizim önceliğimiz esnaf, emekli, öğretmen… Öğretmenlere verdiğimiz değeri göstermek için örnek vermeye gerek var mı? Cumhurbaşkanı adayımız biliyorsunuz bir öğretmen, Muharrem İnce. Isparta’ya mitinge gelenler gördü. Orada en az 50 bin kişi vardı.

Bakın Süleyman Demirel Üniversitesi’ni ikiye böldüler, sonra da çıkıp biz üniversite kurduk. Dediler. Bir ekmeğimiz var,  ikiye bölünce iki ekmeğimiz mi olur? Üniversitenin bölünmesi sizlere de zarar verecek. Bizim bile adını bile söylemekte zorlandığımız bir üniversiteye hangi öğrenci gelecek? Bunlar iktidarda kalırsa, bölünmeden esnaf da zarar görecek, apartlarınızı kiralayacak öğrenci bulamayacaksınız. CHP iktidarında bölünen bu üniversiteleri tekrar birleştireceğiz.

Yalvaç’ın Milletvekili ben olacağım

Yalvaç’ı eski günlerine tekrar kavuşturacağız. Burada herkesin huzurunda söz veriyorum. Yalvaç’ın Milletvekili ben olacağım, bana oy verin-vermeyin, 24 saat bana ulaşarak isteklerinize iletebileceğiniz  bir milletvekili olacağım” Konuşmasını ardından Çınaraltı kahvelerindeki masaları tek tek gezerek mitinge katılımları için teşekkür edip destek istedi.

Mitingin ardından CHP Milletvekili adayları ve yöneticileri ilçe merkezinde esnafı da ziyaret ettikten sonra Yalvaç’a bağlı köylere giderek vatandaşlarımızın sorun ve isteklerini dinlediler.

 

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.