• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

13 Ocak 2017

Ceviz, Elma, Kiraz ve Vişne’de destek dekar başına 100 TL

Isparta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, organik tarım desteklemeleri için müracaatların başladığını duyurarak üreticilerin yararlanması için çağrıda bulundu. Buna göre, ilçemizde de yoğun bir biçimde yetiştirilen ceviz, elma, kiraz, vişne, badem, vb. ürünlerde dekar başına destekleme ödemesinin 100 TL olacağı kaydedildi.

İşte o açıklama:

“Organik Tarım Destekleme ödemesi müracaatları 9 Ocak 2017 Pazartesi günü başlayıp 24 Mart 2017 Cuma günü sona erecektir. Organik Tarım Destekleme ödemesinden faydalanmak isteyen çiftçilerimizin, 09.01.2017 Pazartesi tarihinden itibaren 24.03.2017 Cuma günü mesai saati bitimine kadar Destekleme Talep Formu (Ek-1) ile kayıtlı oldukları İl / İlçe Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Organik Tarım Destekleme ödemesi, Organik Tarımın Esasları ve Uygulamasına İlişkin Yönetmeliğe göre organik tarım yapılan OTBİS’te kayıtlı 2016 yılı hasadını gerçekleştirilmiş, ÇKS’de 2016 üretim yılında kayıtlı arazilere yapılacaktır. Organik Tarım Destekleme ödemesi OTBİS’te yetkilendirilmiş kuruluşça kontrolü yapılmış ve Organik Tarımın Esasları ve Uygulamasına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre uygun bulunmuş Geçiş süreci-2, Geçiş süreci-3 ve Organik Statüde ürünün sertifikalandırıldığı tarım arazileri ve bu arazilerde kayıtlı ürünlerden desteklemeye uygun bulunan arazilere yapılacaktır. OTBİS’te bilgilerin tamamlatılması ile ilgili tüm görev ve sorumluluk çiftçiye aittir.

Destekleme miktarı:

1. Kategori Ürünler: Ceviz, Elma, Kiraz, Vişne, Badem v.b. ürünlerde dekar başına yapılacak destekleme ödemesi 100-TL’dir.

2. Kategori Ürünler: Adaçayı, Kekik v.b. ürünlerde dekar başına yapılacak destekleme ödemesi 70-TL’dir.

3. Kategori Ürünler: Gül, Nohut, Soğan gibi ürünlerde dekar başına yapılacak destekleme ödemesi 30-TL’dir.

4.Kategori Ürünler: Diğer Ürünler (1., 2., 3. Kategori Haricindeki Ürünler ve Nadas ürünlerine) dekar başına yapılacak destekleme ödemesi 10-TL’dir.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.