• MODA YAPI

logo

04 Mart 2021

CESUR: “İKTİDARLA EKONOMİ UZUN ZAMANDIR HASTA”

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Türkiye’de artan kira ve konut fiyatları, yaşam pahalılığı ve derinleşen yoksulluk hakkında TBMM Genel Kurulu’nda Meclis kürsüsünden konuştu.

Konuşmasında enflasyon ve zamlar sebebi ile vatandaşların geçinemediğini ve gelecek için yatırım yapamadığını dile getiren Milletvekili Cesur, hükümeti yıllar içerisinde üretime yönelik yeterli yatırımlar yapmamakla ve fiyat istikrarı olan bir ekonomi kuramamakla eleştirdi.

 

VATANDAŞIN DİŞİNDEN KEMİĞİNDEN ARTTIRDIĞI BİRİKİMLER UÇUP GİTTİ

Ev veya araba edinmek isteyen, özellikle düşük gelirli vatandaşların yüksek fiyatlar ve yüksek faizler sebebi ile, Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans Sistemleri’ne yöneldiğini belirten Milletvekili Cesur, bu sistemlerde gerekli düzenleme ve denetimlerin zamanında yapılmaması sebebi ile pek çok vatandaşın mağduriyet yaşadığını söyledi.

Milletvekili Cesur, “El Birliği sistemlerine dolandırıcılık karıştı, bu sistemleri işleten şirketler battı ve zaten vatandaşlarımızın dişinden kemiğinden arttırdığı birikimleri uçtu gitti. Bir kısım da bu sistemlerde, faizden kaçayım derken, enflasyona tutuldu. Kuralarda sıralarını beklerken paraları eridi, konut fiyatları arttı, vatandaşlarımız birikimleri ile ev alamaz hale geldi. Bu düzenlemeleri baştan yapsaydınız, birikimleri kaybeden vatandaşlarımızın vebalini almazdınız.” dedi.

 

EKONOMİYİ HASTA ETTİNİZ

Milletvekili Cesur; “TÜİK Hane Halkı Bütçe Araştırması’nın son 5 yıllık verilerine göre; en az harcama yapabilen %40’lık kesiminin kiraya ayırdığı bütçe %35,7. 2004’te %30.8’i kira ve konut harcamasıymış! Kira baskısı artınca, “kira öder gibi ev almak” cazip hale gelmiş.” dedi.

“2015’ten beri, ABD %2,5’ün üzerinde, AB ise %0,5 üzerinde faiz görmezken, biz en düşük %7,5; kimi zamansa %24 faiz gördük. Şimdi de dünya 0 faizde, hatta negatif faize yönelmişken bizde %17 faiz var. Ekonomiyi hasta ettiniz ve bir türlü de sağlığına kavuşturamadınız. Öyle olunca vatandaş 1 ev alırken, bankaya başvursa yarım ev de bankaya alacak, nasıl alsın?” diye devam etti.

 

TÜRKİYE’DE AK PARTİ İLE EV ALMAYI HAYAL DE ARTIK HAYAL

“Bütün bunların yanında, büyük bir kesim zaten ev almaya cesaret edemiyor!” diyen Cesur, gerekçelerini verilerle açıkladı:

 “TCMB verilerine göre, son iki buçuk yılda enflasyon %31,33. TCMB konut endeksine göre; konut fiyatları son iki buçuk yılda%44 artmış. Yani konut fiyat artışı, olması gerekenin %50 üzerinde. Memur maaşları %19 artmış! Bu ne demek? Vatandaş32 yılda alacağı konutu, 40 yılda alabilir artık demek! Yani bir ev, bir ömürde alınamaz demek ve siz, bunu iki yılda yapmışsınız! Çünkü, manşet sizden; “Yaparsa AK Parti yapar!” dedi.

 

ÖRTÜLÜ FAİZLE MALİ DENGE 2. DÜNYA SAVAŞI SONRASI EKONOMİLERİN STANDARDINDA

Hazine ve Maliye Eski Bakanı Berat Albayrak’ın “Faiz ekonomisinden hizmet ekonomisine geçiş işte budur” sözüne atıf yapan Milletvekili Cesur, “Cümlede bahsi geçen ‘Hizmet’ sözcüğü doğru, hizmetin kime gittiği kısmı ile ilgilenmezseniz eğer! Biz ilgilenenleriz ya hani; ‘Hizmet’ diye ödenen KÖİ projelerinde 5 müteahhide ödenen örtülü faiz.” dedi.

Yatırım bedeli 55 milyar dolar olan projelere, “Hizmet” diye ödenen miktarın 155 milyar dolar olduğunu belirten Cesur, farkın örtülü faizden kaynaklandığını söyledi. “Sonuç: Mali dengeyi 2. Dünya savaşı sonrası ekonomilerinin standartlarına düşürmüşsünüz! Bir de görünmeyen açık var: Varlığını, borcunu, karlılığını, paraların nereye gittiğini kimsenin bilmediği Türkiye Varlık Fonu!” dedi.

 

İKİ BUÇUK YILDA ZAMLARLA VATANDAŞIN ÖMRÜNDEN ÖMÜR GİTTİ

Konuşmasında artan yaşam pahalılığı ve zamlar sebebi ile konut ve araba almanın iyice güçleştiğine de dikkat çeken Milletvekili Cesur, “Bu iki buçuk yılda, Elektrik fiyatları %73, Doğalgaz fiyatları %52 arttı. Ham Petrol fiyatları dünyada %41 düşerken, bizde Mazot %15 arttı. Besi yemine %106, gübreye %57-90 zam geldi. Ekmek %16, et %40 zamlandı.” dedi.

Cesur, “Emekli olacak vatandaş, geliri düşecek, kirada kalırsa başka şeylerden kısacak. Yaşlanacak, bunun sağlığı var, çocuğu evermesi var. Asgari ücretliler demeyeceğim. Size göre onlar zengin, 6 ayda bir telefon, yılda bir araba değiştiriyorlar. Gençlerimize hiç girmeyelim, onların ilerde bir ev alma hayali yok artık, sayenizde hayalleri buradan kapağı atmak başka diyarlara.” diyerek sözlerini sürdürdü.

 

ARTIK ARABA ALMAK HAYAL-İ CİHAN DEĞER

“Araba almak Hayal-i Cihan değer artık. 10-15 yaşında arabalar 90.000 TL. Emekliye, asgari ücretliye her ay kenara 750 lira atmak imkansız da, bir şekilde attı diyelim; 10 yılda ancak ikinci el bir araba alabilir kişi. Banka kredisi alsa, 13-14 yıl.”

 

EV STOKU BOLLUĞUNDA EVSİZLİK SORUNUNU AK PARTİ BAŞARDI

Büyük şehirlerin inşaata boğulduğunu ve konut sorunun 1.5 milyon boş konuta rağmen yaşandığını söyleyen Cesur, “Piyasa koşulları beceriksizce yönetim yüzünden bozuldu. Arz çokken fiyatların azalması lazım ancak konut fiyatları azalmıyor. Konut bir yatırım aracına dönüşmüş. Çünkü sizin iktidarınız yatırımı, reel sektöre ve üretime değil, betona yaptı. Ne istikrarlı bir piyasa oluştu, ne ücretler arttı ve ne istihdam. Bizim için tek yol üretimken ve hep öyle olmuşken, ithalci ve betoncu oldu ülkemiz.” dedi.

 

BETON ORMANLAR İNŞA EDİLDİ, DÜŞÜK GELİRLİLER ŞEHRİN DIŞINA İTİLDİ

“Beton ormanları inşa ettiniz bakarken nazardan korktuğumuz cennet ülkemize. Kestane, gürgen, palamuttu çocukluk türkülerimiz; her yerde boş konutlar, sen evi, arabayı unut oldu o türkülerin batık kredilerdeki tınısıyla şekillenen sözleri. Önce evler değer üstünde etiketlendi. Sonra o evleri alanlar parasını çıkarabilmek için kiraları yükseltti. Düşük gelirliler şehrin dışına itildi.”

 

DÜŞÜK ÜCRET – YÜKSEK KİRA SARMALINDAN ÇIKIŞIN FORMÜLÜ

Düşük ücret-yüksek kira sarmalından çıkışın formülünün İYİ Parti’de olduğunu söyleyen Cesur, “Doğru konut politikaları ve kaynakların üretime olan yatırımlar ile doğru kullanılması ile vatandaşlarımızı bu kısır döngüden çıkaracağız ve gençken helal kazandıkları paralarıyla aldıkları yuvalarında insanca yaşayacaklar. 

Ve gençlerimize umut vereceğiz önce, sonra da içinde geçmeyen bir gelecek olacak, hem hayalleri olacak hem de onlara kavuşacakları! İYİ’leşeceğiz ve biz yapacağız bunu.” diyerek sözlerini tamamladı.

İşte Cesur’un konuşma videosu:

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.