• MODA YAPI

logo

29 Mayıs 2021

Cesur: “Şimdi sandık zamanı, kadınlarımız için çalışma zamanı”

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir kez daha kadın yoksulluğu konusunu gündeme getirdi. Milletvekili Cesur, kadın yoksulluğunun daha da derinleştiğini belirterek, “Kadın yoksulluğu kronikleşti” dedi.

Cesur mecliste konuyla ilgili şunları söyledi: “Özellikle son 5-6 yıldır ciddi şekilde yoksullaşıyoruz, kişi başı milli gelirimiz 2007 seviyelerine geriledi ve pek çok kazanımımızı da kaybettik. En çok kadınlarımız yoksullaşıyor ve kadın yoksulluğunu bu kürsüde 3 senedir konuşuyorum ama bugün altı çizilecek olan şudur; bu sorun artık kronikleşti. Güçlü kadın istiyoruz ve kadının gücü de ekonomik özgürlüğüne bağlı.

Aile içi şiddet ve kadına karşı şiddetteki artan rakamlar, kadın yoksulluğu ile paralel seyrediyor. Kadın yoksullaştıkça çaresiz ve çaresiz kaldıkça da şiddetin daha çok kurbanı yani.

 

79 YILDA YIKILAN “KADIN EVDE OTURSUN” ALGISI SON 19 YILDA YENİDEN GETİRİLDİ

’Kız çocuğu okuyacak da ne olacak, otursun evinde’ yaklaşımını Türkiye Cumhuriyeti 79 yılda gidermişti neredeyse ve bugün geçen son 19 sene içindeki geriye takılan vitesle, kronikleşti hastalık ve acil müdahale gerektiriyor artık!”

 

MİLLETVEKİLİ CESUR, KADININ UĞRADIĞI AYRIMCILIĞI SAYILARLA AÇIKLADI

1.872.537 okuma yazma bilmeyen kadınımız var, erkeklerden 6 kat daha fazla.

Yüksek öğretim ve ileri derecelerden mezun kadınlar erkeklerden %15 daha az. Lisede %24 bu azlık.

Eğitim çağında olup, okula hiç gitmemiş ya da eğitimini yarıda bırakmış yaklaşık 516 bin kız çocuğumuz var.

15-19 yaş arası kız çocuklarımızın %25’i ne eğitimde, ne de istihdamda. Kadınlarımızın ortalama eğitimde geçirdiği zaman, erkeklerin 2 yıl gerisinde.

 

KADININ EĞİTİMDE YÜZLEŞTİĞİ AYRIMCILIK ÇALIŞMA HAYATINDA DA SÜRÜYOR

Aynı yaklaşımın kadının çalışma hayatına katılımında da sürdüğünü söyleyen Milletvekili Cesur, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizde koronavirüs salgını başlamadan önce 20-65 yaş arası kadın istihdam oranı %34,4; erkek istihdamı oranı %73,2 idi. AB’de kadın istihdam oranı ortalaması %67,3.

Çalışma hayatında ortalama kalış süresi kadınlarda 19 yıl, erkekler içinse 39 yıl.

Türkiye’de yönetici pozisyonundaki kadınlar %14,8. Avrupa’da % 40’lara varıyor.

Ülkemizde aynı iş için kadınların maaşı, erkeklerin %58’i.

Erkeklerin kazandığı her 100 TL’ye karşılık kadınlarımız 43 TL kazanıyor.

Kadın hamile kalır diye işe alınmıyor, çocuğu var diye işe alınmıyor, kadındır yapamaz diye işe alınmıyor. İşe alınanlar iş yerinde psikolojik ve cinsel şiddete uğrayabiliyor. Terfi ettirilmiyor, tepeden bakılıyor.

Ev işi kadında, devletin el atmadığı yaşlı bakımı kadında; bu yükleri arttıkça kadın iş hayatına katılamıyor ve yoksullaşıyor. Parası elinden alınıyor; yani aile içi ekonomik şiddete uğruyor kadınlarımız. Ekonomik şiddete uğrayan kadınlarımızın oranı %30. Bu koşulların en önemli hazırlayıcılardan biri de çocuk evlilikler.

 

KRİZLER ÜLKESİNE DÖNEN ÜLKEMİZDE KADINLARIMIZ YOKSULDU, AK PARTİ İKTİDARINDA DAHA DA YOKSULLAŞTI

Kriz anlarında da en çok yoksullaşan, işini ilk kaybeden, gözden ilk çıkarılan kesim kadın olunca ve krizler ülkesi olan ülkemizde krizler de kronikleşince sonuç ortada. Kadınlar yoksuldu, AK Parti iktidarında daha yoksullaştı, kadınlar çaresizdi, AK Parti iktidarında daha çaresiz kaldı, kadın yardıma muhtaçtı ve AK Parti iktidarında en çok kadınlar muhtaç hale geldi.

 

SALGIN EN ÇOK KADINLARIMIZI ETKİLEDİ

Ve vizyonda son sığınağınız salgın geldi çattı; Salgında erkek işgücü %2.5 azalırken, kadın işgücü % 8.2 azaldı. Siz yardım yapmayıp cenazeyi de sağlıklıyla birlikte esnafa taşıtınca, kadınlar daha çok ücretsiz izine çıkarıldı. İşbaşında olan erkeklerin sayısı % 6.5 azalırken, kadınların sayısı % 11.5 azaldı.

 

20 YILDA BÜTÜN KADIN SORUNLARI AŞILABİLİRDİ, AŞMADINIZ

20 yıl gibi bir süre bu saydıklarımı değiştirmeye yeterdi ama göremedik biz kadınlar. Genel Başkanı kadın olan bir partinin kadın milletvekili olarak diyorum ki, şimdi biz kadınlar değiştireceğiz bu durumu. Gençlerimizle yapacağız bunu. Önce 20 yıldır önümüze koyduğunuz kaderi bir iteceğiz elimizin tersiyle ve Güçlü Türkiye’ye de kadınlarımızı güçlendirerek ulaşacağız. Bahar, dalları ile açacak yeniden güzel ülkemizde, söz veriyoruz!”

 

KADINLARIMIZI KADERİNİ ELİNE ALMAYA DAVET EDİYORUM, ŞİMDİ SANDIK ZAMANI

Ve kadınlarımızı kaderini eline almaya davet ediyorum buradan: Silkeleyelim üzerimize inen kara kaderi! Değiştirebileceklerimizi değiştirmek için ihtiyacımız olan tek şey cesaret!

Ve diyorum ki; “Şimdi Sandık zamanı, kadınlarımız için çalışma zamanı.”

Cesur’un konuşma videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.