• MODA YAPI
 • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

“BİLİYORSAN ÖĞRET!”


Prof.Dr. Zafer KARAER
ozyalvac@ozyalvac.com.tr
Sümerli eğitmen ve şair Ludingirra; günümüzden 4000 yıl önce “Mademki biliyorsun, niye öğretmiyorsun”  diyerek öğretenin, “Hiç Bilenlerle Bilmeyenler Bir olur mu?!” İlahi tebliğde öğrenmenin ve Hz. Ali’nin “Bana Bir Harf Öğretenin 40 Yıl Kölesi Olurum!!” sözlerinde öğretmenin önemi en güzel şekilde ifade edilmiş.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK; Cumhuriyetle birlikte “Ülkemizi dünyanın en mamur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkartmak!..”. “Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına kavuşturmak!…”,“Millî kültürümüzü “muasır medeniyet” seviyesinin üstüne çıkartmak!…” olarak koymuş olduğu hedeflerde, en büyük engel “CEHALETİ” görmüş ve bu engeli ortadan kaldırmak için Millet Mekteplerinde bizzat yazı tahtasının başına geçerek öğretmenlik yapmıştır. Başöğretmenimiz: “Benim asıl anlatılacak yanım, öğretmenliğimdir. Topluma, milletime ben öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım, yaptığım öteki işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir” sözleri ile öğretmenliğin her şeyin üstünde olduğunu; ayrıca “Milletleri kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” ve “Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır” sözleri ile ülke geleceğinin mimarının da Öğretmenler olduğunu vurgulamış.. Öğretmenliği yüceltmiş.
Peki! Bugün itibarı ile yetişmiş nesiller olarak bizler; Ülkemizi dünyanın en mamur ve en medenî memleketler seviyesine çıkarttık mı?, Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına kavuşturduk mu?, Millî kültürümüzü “muasır medeniyet” seviyesinin üstüne çıkarttık mı?… Dünyada ülkemizi bu yönleriyle gelişmiş ülkelerle karşılaştırdığımız zaman; Maalesef koca bir HAYIR!!
Bunun sebebi;  ne TEOG, LYS gibi sınavlar, ne 4+4+4 ve benzeri günü kurtaran eğitim sistemleri; ne bu uygulamaları yapan siyasiler, bürokratlar, teknokratlar, ne PİSA değerlendirmelerine göre, okuduğunu anlamayan, matematik ve uygulamalı bilimden bihaber öğrencilerde, hatta ne de bu nesilleri yetiştiren öğretmenlerdedir.. Sorun öğretmenlerin de!!! yetiştirildiği, eğitildiği, öğretildiği yüksek öğretim kurumlarındadır… Yani  ÜNİVERSİTELERDEDİR!!
Demek ki; bugüne kadar üniversitelerimizde yetiştirdiğimiz öğretmenlere yeni nesillere aktarılmak üzere, yukarıdaki hedefler tam olarak benimsetilememiş, bu konuda yeterli bilinçlendirme gerçekleştirilememiş, sonuçta maalesef ne ülkenin yeni nesillerini yetiştirecek öğretmenler, ne de ülkenin geleceğini imar edecek yeni nesiller yetiştirilmiştir..
Ülke ve bilime katma değer sağlamak, gelişmiş ülkeleri her yönüyle yakalamak için; öncelikle üniversitelerimizi kendimize hizmet ettirmekten, hizmetkâr etmekten (hedef sadece Doçent, Profesör olmak) kurtaralım; Aksine BİZ!! “BİLİME HİZMET EDELİM; BİLİMİN HİZMETKÂRI OLALIM!”.. Ancak o zaman üniversitelerimizde hedeflere ulaştıracak yeni nesilleri yetiştirecek öğretmenler yetiştirebiliriz! Bunun için; ivedilikle üniversitelerimizde yeniden düzenlemek, düzeltmek (reform) değil, yeniden doğuş anlamındaki Rönesans  uygulamaları getirilmelidir!! Yoksa bugünkü yapılanma ve bugünkü anlayışla Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN gösterdiği yukarıdaki hedefler için daha çok yıllar bekleriz!
Selam, sevgi ve saygılarımla…
Zafer KARAER

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “BİLİYORSAN ÖĞRET!”

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Sümerli eğitmen ve şair Ludingirra; günümüzden 4000 yıl önce “Mademki biliyorsun, niye öğretmiyorsun”  diyerek öğretenin, “Hiç Bilenlerle Bilmeyenler Bir olur mu?!” İlahi tebliğde öğrenmenin ve Hz. Ali’nin “Bana Bir Harf Öğretenin 40 Yıl Kölesi Olurum!!” sözlerinde öğretmenin önemi en güzel şekilde ifade edilmiş. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK; Cumhuriyetle birlikte “Ülkemizi dünyanın en mamur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkartmak!..”. “Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına kavuşturmak!...”,“Millî kültürümüzü “mua...
 • Düşündüğünü Sanan İnsan ve Deprem Gerçeği

  30 Ekim 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İnsanla diğer canlılar arasındaki en büyük fark nedir diye sorulduğunda, insanların çoğunluğu “düşünmek” diye cevap verir. Düşünebildiği için kendisini diğer canlılardan farklı ve çoğu zaman da üstün gören insan, gerçekten düşünebiliyor mu? Düşünme eylemi davranışlara yansımıyorsa, düşünmek hiçbir işe yaramaz. Düşünebildiklerini düşünüyorlar demektir. Eğer insan gerçekten genel doğruda düşünebilseydi ve düşünebildiklerini uygulayabilseydi, hata yapmaz, büyük felaketler yaşamaz ve ders çıkarırdı. Ancak, geçmişte ve günümüzde yapılanlara bakıl...
 • TARİHİ YALVAÇ HÜKÜMET KONAĞI

  16 Ekim 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Yapılar dikmek için, tarihi ve kültürü yok etmeye gerek yok! Turizmle on-yirmi katımız gelir elde eden tüm ülkeler, 200-300 yıllık kent dokularını ve yapılarını koruyanlardır. Hiçbir eski yapının yıkılmasına izin vermiyorlar. Eski binaların bulunduğu yüzlerce mahalleyi, değerli müzeler gibi titizlikle koruyorlar. Yeni yapı teknolojileri ve modalar çıktığında; onlar için yeni boş bölgeleri açıyorlar. Tüm Türkiye'den kat be kat çok turist çeken. Paris'e, kimse gökdelenleri görmek için gitmiyor. Ziyaret edilen tüm bölgeler, yüzlerce yıldır korunan...
 • Kendine Soy Yaratma Hastalığı

  10 Eylül 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İnsanlar fakir ve yokluk içinde ise soyunun sopunun ne olduğuyla nereden geldiğiyle pek ilgilenmezler. Para kazanıp zenginleşmeye ve makam sahibi olmaya başladılar mı, fakirlerden ve yönettikleri diğer insanlardan farklı olduklarını göstermek için kendilerine kutsal bir soy yaratırlar. Ve böylece zengin ve yönetici olmalarını, geldikleri soyun asaletine ve yüceliğine bağlamaya çalışırlar. Zenginlik derecelerine ve sahip oldukları makama göre bir soy oluştururlar. Eğer çok zengin değilseler ve orta halli bir mevkide iseler sadrazam torunu, paşa ...