• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

06 Ağustos 2020

Belediye Meclisi toplantısı tamamlandı

Yalvaç Belediye Meclisi’nin ağustos ayı olağan meclis toplantısı yapıldı.

Saat 21.00’de başlayan meclis toplantısına mazeretli olan İyi Partili Ali İnce dışında tüm üyeler katıldı.

İlk gündem maddesinde, bir önceki toplantıda alınan kararlar okunarak oylandı ve kabul edildi.

Üçüncü maddede, Yalvaç İmam – Hatip Lisesine komşu olan 1091 Ada, 4 ve 5 parsellerin konut alanından okul alanına dönüştürülmesi ile ilgili imar planı tadilatının hazırlatılmasının oybirliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi.

Dördüncü maddede, Kaş Aşağı Mahallesinde mülkiyeti belediyemize ait Ada 106, Parsel 10’daki taşınmazın Vakıflar Genel Müdürlüğüne bedelsiz devrinin yapılması oybirliğiyle kabul edildi.

Beşinci maddede, ilçemiz halkından Kadir Sezer’in Kaş Aşağı Mahallesinde bulunan Ada 554’deki park ve yolun dilekçesine istinaden yeniden düzenlenmesi için imar planı tadilatı hazırlattırılmasının oybirliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi.

Altıncı maddede, ilçemiz çarşı merkezindeki trafik yoğunluğunun yaşandığı bölgelerde paralı otopark düzenin kurulmasına ait 2020/45 sayılı Meclis Kararıyla oluşturulan komisyonun raporunun görüşülerek oybirliğiyle kabul edildi.

Başkan tarafından gündeme eklenen, belediyeye ait eski araçların satışı ve çalışanların sendikal haklarıyla ilgili düzenleme de oybirliğiyle kabul edildi.

Gündemin önemli maddesi olan ve en son görüşülen mülkiyeti Belediyeye ait Eski Doğumevi Hastanesi olarak kullanılan binanın yıkılması tartışıldı. Konuyla ilgili olarak bilgi veren Başkan Tütüncü, binanın depreme dayanıklı olmadığını, C8 beton kalitesinde olduğunu belirterek, sözkonusu alanın birinci derece SİT alanında olmadığını, üçüncü derece SİT alanında olduğunu belirtti. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü biriminin konuyla ilgili hazırladığı analiz çalışması, İnşaat Yüksek Mühendisi Gül Durutürk tarafından detaylı olarak sunuldu. Sunumda, binanın depreme dayanıklılık kalitesinin çok düşük olduğu detaylı teknik verilerle meclis üyelerine aktarıldı. Mevzuatla ilgili olarak verilen bilginin yanında, binanın güçlendirme ve yeniden yapımı durumundaki maliyet hesapları da üyelere karşılaştırmalı olarak anlatıldı. Binanın güçlendirme maliyetinin 4 milyonu bulduğu, binanın sıfırdan yapılması halinde 2.670.000 TL’ye mal olacağı ve hibe imkanlarından faydalanma imkanlarının da olduğu ifade edildi. Başkan Tütüncü de, binanın metruk durumda olduğunu ifade ederek, bu hususla ilgili olarak da İçişleri Bakanlığı’nın ve Isparta Valiliği’nin talimatları olduğunu belirtti. Binayı huzurevi olarak kullanmak için hayırsever Mustafa Büyükkutlu ile deprem analizini ceplerinden karşılayarak yaptırdıklarını belirten Başkan Tütüncü, güçlendirmenin aşırı maliyetli ve verimsiz olduğunun görülmesi üzerine, Büyükkutlu’nun başka bir yerde huzurevi yapmaya karna verdiğini anlattı. Konu belediye meclisi üyelerince tartışıldı. Belediye meclis üyeleri Gencer Kondal ve Osman Köse de, yerine ne yapılacağının belli olmadığını ifade ederek, daha önce alınan yıkım kararlarının da uygulanmadığını, yapılacağı ifade edilen projelerin de hayata geçirilmediğini belirtip konunun neden meclis gündemine geldiğini sordular. Osman Köse ile Tütüncü arasında zaman zaman gerginleşen ortamda, sesler oldukça yükseldi. Yıkım zorunlu ise bu konunun meclis gündemine gelmeden belediye yönetimince yapılması gerektiğini söyleyen Köse’ye karşı Başkan Tütüncü, bunun belediyenin mülkü olduğu için ortaklaşa karar verilmesini istediğini ifade etti. Oylamaya geçilen maddeye altı muhalif üye red oyu verirken, teklif MHP’yi üyelerin oyuyla kabul edildi.

Bir sonraki toplantının 3 Eylül 2020 tarihinde yapılması kararlıştırılarak toplantı sonlandırıldı.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.