• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

09 Ocak 2020

Başoda: Üstesinden Gelemeyeceğimiz Sorun Yok

Bağkonak’ın geçtiğimiz Mart ayında göreve gelen genç muhtarı İsmail Başoda köyde yıllardır ihmal edilmiş sorunları ortadan kaldırmak için büyük çaba sarf ettiklerini belirtti.

Köy İhtiyar Meclisi’nde 2019 yılının son günü yaptıkları toplantıda, göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları çalışmaları ve bu yıl yapmayı düşündükleri çalışmaları gözden geçirdiklerini belirten Başoda konuyla ilgili olarak ÖZYALVAÇ’a konuştu.

Bağkonak’ın Yalvaç’ın en büyük kasabalarından biri olduğunu ancak özellikle son on yılda yaşadığı büyük kan kaybı nedeniyle yıllardır biriken sorunları, sıkıntıları çözmek için yoğun bir çalışma içine girdiklerini ifade eden Muhtar Başoda “Ben ve arkadaşlarım sorunların ağırlığının farkında olarak göreve talip olduk, halkımız da bize verdi görevi. Şimdi biz de Bağkonak’a büyük bir şevkle hizmet ediyoruz, etmeye devam edeceğiz” dedi.

Bağkonak küçülmüş, sorunlar birikmiş

Bağkonak’ın uzun zamandır hizmet açlığı yaşadığını belirten Başoda, “Biz göreve çalışmak için geldik, çalışıyoruz, gece gündüz demeden çalışacağız. Ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, sürekli göç veren Bağkonak, son belediye yönetimi ve onun ardından gelen ilk muhtarlık döneminde, büyük bir kan kaybı yaşadı, dolayısıyla küçüldükçe küçüldü. Bununla birlikte tüm sıkıntıları sorunları da çözümsüz bırakıldığını her geçen gün yaşayarak gördük. İşin en acı tarafı ise bu duruma karşın Bağkonak’ı yönetenlerin herhangi bir çare üretememiş olmalarıdır.”  dedi.

Bağkonak yeniden büyüyecek, gelişecek hepimiz kazanacağız

Seçimi kendisinin kazanmadığını, Bağkonak halkının bu görevi kendisine verdiğini ifade eden Başoda, “Bağkonak yeniden büyüyecek, gelişecek böylece hepimiz kazanmış olacağız dedik ve bu kutsal görevi teslim aldık. Teşekkürler Bağkonak dedik göreve başladık. 2 Nisan günü çalışmalarımıza başlarken ilk olarak, Muhtarlık binamızdaki tabelamıza ve Muhtarlık araçlarına TC ibaresini yeniden eklemek için karar almak oldu.oldu. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu önder Atatürk’ün resmini Muhtarlık binasına astık. Zaman içerisinde bayrağımızı ve Atatürk resimlerini kasabamızın uygun yerlerine astık. Su Çıktığı, Kale ve Fatih mevkilerinde bir önceki yönetim tarafından değiştirilen içme suyu hattının çevresindeki toprakları temizledik. Buradan yaklaşık 300 traktör römorku ile toprak taşıdık ve yolları genişlettik. Temizlik imandandır sözünden hareketle köyümüzün bütün sokaklarının, yollarının temizliğini yaptık. İki itfaiye aracı ve iki yangın tankeriyle dört gün boyunca yolları ve sokakları yıkadık. Bordür taşlarını yeniden boyadık” dedi.

Halka temiz ve sağlıklı su ulaştırmak başlıca görevimiz

Göreve gelir gelmez ilk yapılan işlerden birinin içme suyu deposunun temizlenmesi olduğunu belirten Başoda “Bağkonak halkının temiz ve sağlıklı su içmesi için içme suyu deposunda temizlik yaptık. Ayrıca buradaki temizlik faaliyetimiz aylık olarak devam etmektedir. Temiz ve sağlıklı suyu halka ulaştırmak başlıca görevimiz olacaktır” dedi. DSİ’ye ait iş makinaları ile Sugözü mevkiinden köy içine kadar gelen su kanallarının temizliğinin de yapıldığını belirten Başoda “Ayrıca köy içindeki ve arazideki tüm sulama kanallarının temizliği Bağkonak Muhtarlığı personeli tarafından yapıldı. Biz daha önce yapılması gereken ancak ihmal edilmesi nedeniyle uzunca bir süre temizlik çalışmalarına ağırlık vermek zorunda kaldık. Ancak bu konuda taviz vermeyeceğiz, temizlik ve sağlığa görev süremiz boyunca önem vereceğiz” dedi.

Anons sistemini yeniledik

Bağkonak’taki anons sisteminin yetersiz olması nedeniyle genel olarak duyurulması gereken konuların tüm köye ulaşamadığını ve bunun da şikayetlere neden olduğunu belirten Başoda “Daha önce köyün üç noktasında hoparlör vardı, yetersiz gelen sistemi yeniledik. Şu anda 12 değişik noktada aktif ve düzenli olarak çalışan hoparlör sistemimiz köyümüze hizmet vermektedir”  dedi.

İhtiyaç sahibi insanımızın yanında olduk

Bağkonak’taki gerçek ihtiyaç sahibi kişileri tesbit ederek gıda yardımında bulunduklarını bildiren Başoda, geçtiğimiz yıl Ramazan ayında köy halkına yönelik olarak iftar yemeği düzenlediklerini ve bu yemeğe yaklaşık 1500 kişinin katıldığını ifade etti.

Cenaze Nakil Aracı

Bağkonak halkının talebi üzerine bir cenaze nakil aracı alınması çalışmasına giriştiklerini belirten Başoda “Eski Bağkonak Belediye Başkanımız Şahin Yelaldı’nın kızı, hemşehrimiz Elif Kalender bize bu konuda yardımcı oldu. Köyümüzün ihtiyacı olan cenaze nakil aracını tek başına alarak Bağkonak Muhtarlığı’na hibe etti. Araç hem köyümüze hem de çevre köylere hizmet veriyor. Hayırsever hemşehrimize köyümüz adına teşekkür ediyorum” dedi.

Arızalara anında müdahale… Kaçak su kullanımıyla mücadele…

Köy içerisindeki içme suyu arızalarına hemen müdahale edilerek halkın mağdur edilmemesi için yoğun gayret gösterdiklerini belirten Muhtar Başoda “Kesintisiz su akışını sağlamak için depo çıkışındaki vanaları yeniledik, kaçak su kullanımı ile mücadelemizi yoğun şekilde sürdürüyoruz, arızalara ananda müdahale ediyoruz. Geçen Nisan ayından bu yana toplam 120 kaçak içme suyu tespit edildi ve işlem yapıldı. Geçtiğimiz ayında yoğun yağmur yağışı nedeniyle dört ev su baskınına uğradı, muhtarlık personeli ile hemen vatandaşlarımızın yardımına koştuk. İçme suyu hatlarında arıza meydana gelen komşu köy Kozluçay’ın yardımına anında koştuk, su ihtiyacını karşılamaya çalıştık” dedi. Arazi yangınlarına da Muhtarlık olarak iki itfaiye aracı ve tankerler ile anında müdahale edildiğini belirten Başoda “Belediyeden kalan iş makinalarımızı, araçlarımızı yeniden kullanıma almak için de gayret gösteriyoruz,  Hidromek marka iş makinamızı, itfaiye araçlarımızı büyük bir tamir ve bakımın ardından faaliyete geçirdik. Hurdaya çıkmış ambulansı satarak muhtarlık hizmetlerinde kullanmak üzere hizmet aracı aldık” dedi.

Haftada iki gün Özel İdare, üç gün Muhtarlık…

Temizlik çalışmalarına büyük önem verdiklerini ifade eden Muhtar Başoda, Bağkonak nüfusunun Haziran ve Kasım ayları arasında büyük artış göstermesi nedeniyle İl Özel İdaresi’nin haftada iki kez yaptığı çöp toplama hizmetlerinin yetersiz geldiğini, Muhtarlık olarak haftanın üç günü de kendilerinin çöp toplama hizmetini gerçekleştirdiklerini, ayrıca zaman zaman haşerelere karşı ilaçlama yaptıklarını ve Akşehir girişinde bulunan çöplüğün üzerinin toprak dökülerek kapatıldığını bildirdi.

SU GÖZÜ FESTİVALİ

Geleneksel Sugözü Festivali alanının ve buraya giden yolların oldukça bakımsız ve perişan halde olduğunu, Muhtarlığın talebiyle Özel İdare’ye ait iş makinaları ve araçlarla genişletildiğini ve Muhtarlık Personelinin de gayretleri ile 20 günde festivale hazır hale getirildiğini belirten Muhtar Başoda uzun yıllar sonra çok büyük katılım ve coşku ile Sugözü kutlamasının gerçekleştiğini kaydetti. Başoda, “Son Sugözü Festivalimizde geleneğimize uygun olarak üç büyükbaş hayvan kurban ettik ve festivalimize katılan konuklarımıza ikram ettik. Bu yıl inşallah daha da geniş katılımla festivalimizi kutlayacağız” dedi.

Beş yıl sonra okulumuza  kavuştuk

Geçmiş yıllarda Bağkonak’ta bulunan ve bir süredir kapalı olan PTT Acenteliğinin, Muhtarlığın girişimi ile yeniden faaliyete geçtiğini belirten Muhtar Başoda köyün okul sorununa da el attıklarını belirterek şunları söyledi: “Bağkonak’ta okulun kapatılması ile öğrencilerimiz taşımalı sistem ile başka köylerdeki okullara gönderiliyordu. Biz okulumuzun yeniden açılması için Milli Eğitim’e müracaatlarımızı yaptık, okulumuzun yeniden açılmasını istedik, okul binasının eksikliklerini giderdik, tamir ve bakımını yapmaya çalıştık. Sonunda başardık ve beş yıl aradan sonra, bu eğitim yılı başında okulumuzun yeniden eğitime açılmasını sağladık. Bu konuda Bağkonak halkı da bize büyük destek verdi, hep birlikte başardık. Okulun bahçe düzenlemesini yaptık, kalorifer tesisatını, odun-kömürlüğünü, bahçe duvarlarını Muhtarlık imkanları ile yaptık. Artık Bağkonak’ın öğrencisi yeniden Bağkonak’ta eğitim görüyor”.

Başoda, köydeki Okul, Sağlık Ocağı ve Cami gibi kamunun hizmetinde olan yerlerin bakım onarım ve diğer ihtiyaçlarının da gerek Muhtarlık imkanları ile gerekse yardımsever köy halkı tarafından karşılandığını da sözlerine ekledi.

Yollarımızı Özel İdare yapmadı, Muhtarlık olarak biz yaptık

Bağkonak’taki  bozuk ve yama yapılması gereken yollar için İl Özel İdaresi’ne defalarca müracaat yapılmasına karşılık herhangi bir cevap alamadıklarını belirten Muhtar Başoda, “İl Özel İdaresi’nden olumlu bir sonuç alamayınca biz de kendi imkanlarımızla sağladığımız rotmiks ile yolların yamasını bakımını kendimiz yaptık”  dedi.

Peyzaj çalışmaları…

Köyde kanal boyunda mevcut köprülerin kırmızı-beyaz renklere boyandığını, her birine bayrak direği dikilerek Türk Bayrağı astıklarını belirten Başoda, bir yandan da köyün daha yaşanabilir, bakımlı, temiz bir çevreye sahip olmasını ve yapılacak peyzaj çalışmaları ile çevreye örnek gösterilen bir merkez haline de getirmek istediklerini bildirdi. Buna göre yuvarlak kavşaklara aydınlatmalı Atatürk ve ay yıldızdan oluşan peyzaj çalışmasının ardından önümüzdeki günlerde köy giriş ve çıkışlarına tabelalar yerleştirilecek.

Bayramlarımızı da kutlarız, Atamızı da anarız…

Sosyal ve kültürel faaliyetleri de unutmadıklarını belirten Başoda, “Milli bayramlarımızı kendi imkanlarımızla, kendi çocuklarımızla, halkımızla birlikte kutluyoruz. Son yıllarda okulumuz olmadığı halde köy halkı olarak milli bayramlarımızı coşku içerisinde kutluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü her 10 Kasım’da sevgi ve saygı ile anıyoruz, son 10 Kasım anmasında hem Atamızı andık, hem de köy halkına helva ikramı yaptık. 24 Kasım Öğretmenler Günü için Muhtarlığımızın hazırladığı bir programla kutladık, öğretmenlerimize küçük de olsa birer hediye sunduk.” dedi.

Bağkonak Göleti çok yakında hizmette

Bağkonak  Göleti’nin de çok yakında tekrar hizmete gireceğini aktaran Muhtar Başoda “Girişimlerimiz olumlu sonuç verdi ve 2012 yılından beri hizmette olmayan Bağkonak  Göleti çok yakında hizmete girecek. Sultan Dağları’ndan köyümüze gelen içme suyu hattı yaklaşık 10 yıldır faaliyette değil, bu hattı hava şartları uygun hale geldiğinde hizmete alacağız. Bağkonak’ı  daha güzel günlere hep  birlikte taşıyacağız” dedi.

Söz verdiğimiz gibi neleri vaat ettiysek…

Geçmişte Bağkonak’ta  birçok kurum ve kuruluşun bulunduğunu ancak zamanla bunların hepsini de kaybettiğini belirten Muhtar  Başoda “Belediye teşkilatımız gibi okullarımızı kaybettik. Lisemiz kapandı gitti, banka şubemiz vardı. İlkokul ve ortaokulumuzu bu öğretim yılı başında büyük bir mücadele sonucunda tekrar açtırdık. Bağkonak’ı tekrar canlandırmak, göç veren değil göç alan bir merkez haline getirmek için söz verdiğimiz gibi neleri vaat ettiysek hepsini tek tek gerçekleştiriyoruz.  Boşa geçen bir tek dakikamız yok. Tüm bu hizmetleri yaparken bize güç ve destek veren herkese, maddi, manevi yardımlarını esirgemeyen tüm hemşehrilerimize köyümüz adına teşekkür ediyorum ” dedi.

 

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.