• MODA YAPI

logo

28 Mayıs 2021

Başoda: Göletimiz Çok Yakında Hizmete Girecek

Uzun zamandır atıl durumda bulunan Bağkonak Göleti’nde doluluk oranı günden güne artıyor. Küçük çaplı bazı arızaların giderilmesinin ardından çok kısa bir zamanda göletten Bağkonak’ın arazilerine su verilmeye başlanacak.

Yapımına 1995 yılında başlanan ve 2008 yılında su tutularak faaliyete geçirilen Bağkonak Göleti, 2013 yılında meydana gelen kaçak nedeniyle tahliye edilmiş, 2019 yılına kadar DSİ tarafından zaman zaman bakım ve onarım çalışmaları yapılsa da bir türlü su tutularak faaliyete geçirilemeyen gölet için Bağkonak Muhtarlığı ve köy halkının 2019 yılındaki ısrarlı talepleri sonucu tekrar başlatılan çalışmalar ile 2020 yılı başından itibaren su tutulmaya başlamıştı.

Bağkonak Muhtarı İsmail Başoda, göreve başladığı Mart-2019’da Bağkonak’ın en acil ihtiyaçlarından olan sulama konusunu ve göletin faaliyete geçirilmesini ele aldıklarını belirtti. DSİ yetkililerinin de gösterdikleri ilgi ve destek ile kısa zamanda çalışmaların tamamlandığını ifade eden Muhtar Başoda, “Hizmette olduğu yıllarda verimsiz bir şekilde kullanılan, çok uzun zaman da atıl kalan, temelden yüksekliği 27 metre ve 1,75 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olan göletimiz hizmete alınmasıyla bu bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem verim arttıracak hem de ürün çeşitliliğinin artmasına büyük katkı sağlayacak. Geçtiğimiz yıl Ocak ayından itibaren su tutmaya başladığımız gölette doluluk oranı %55 – 60’a yükseldi. Deneme amaçlı olarak bazı noktalara göletten su verdik, arızaların tesbitini yaptık. Önümüzdeki günlerde DSİ’nin bu arızaları gidermesinin ardından köyün tamamına göletten su verebileceğiz. Göletimizin yeniden faaliyete geçmesinde emeği geçen herkese köyümüz adına teşekkür ediyorum” dedi.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.