• MODA YAPI

logo

04 Kasım 2020

Başkan Başdeğirmen’den kerpiç evde yaşayan 7 cana şefkat eli

İlçemize bağlı Mısırlı Köyü’nde 4 çocuklu 7 kişilik ailenin dram dolu, ilkel şartlardaki kerpiç evdeki yaşam mücadelesine Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen duyarsız kalmadı. Toprak damlı, banyosu dahi bulunmayan evde yaşam mücadelesi veren Yıldız ailesi için 80 metrekareden oluşan ev yapılıyor. Kerpiç ev aile tarafından boşaltılırken, evin yıkımı gerçekleştirildi, cuma günü de inşaat başlayacak ve en kısa süre içerisinde tamamlanacak.

Mısırlı Köyü’nde çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Yıldız ailesi, artık sıcak bir yuvaya kavuşuyor. Bir süre köyde besicilik yapan ancak, işleri ters gidince kredi borçlarını ödeyemez hale gelen Murat Yıldız,  80 yaşındaki babası, annesi, eşi ve 4 çocuğunu köyde bırakarak iş bulma umuduyla Antalya’ya gitti.

 

KERPİÇ EVDE YAŞAM MÜCADELESİ

En büyüğü 14, en küçüğü 6 yaşında 2 kız 2 erkek çocuk, anne, dede ve babaanneden oluşan 7 kişilik aile tek katlı, kerpiçten yapılma ve yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan, üzeri branda ile kapalı neredeyse hiç penceresi yok denebilecek 3 odalı bir evde yaşıyor. Evde banyo dahi bulunmazken, tuvalet ise evin dışında tenekeden kapatılmış bir alanda yer alıyor.

 

BAŞKAN BAŞDEĞİRMEN’DEN AİLEYE YARDIM ELİ UZANDI

Mısırlı Köyü’nde oldukça zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Yıldız ailesinin dramını sosyal medyada başlatılan yardım kampanyasından öğrenen AK Partili Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, il merkezine 110 kilometre uzakta bulunan köye teknik bir ekip göndererek en kısa sürede bir ev yapılması için talimat verdi. Toprak damlı kerpiç ev boşaltıldı. Yaşlı çift köyde yaşayan evlatlarının yanına yerleşirken gelinleri de 4 çocuğu ile geçici süre Antalya ilinde bulunan eşinin yanına taşındı. 3 odalı, geniş antreli, içerisinde mutfak, banyo ve lavabosu bulunan evin yapımına cuma günü başlanacak ve hava şartlarına bağlı olarak en kısa süre içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ailenin sağlıklı bir eve kavuşması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi. Başkan Başdeğirmen, “İnşallah ev tamamlanınca Mısırlı Köyü’ne giderek aileyi yeni yuvalarında ziyaret edip bir kahvelerini içeceğiz.” sözlerine yer verdi.

 

HER YAĞIŞ ONLAR İÇİN BİR ÇİLEYE DÖNÜŞÜYORDU

35 yaşında 4 çocuk annesi Emine Yıldız, yaşadıkları zorlukları anlattı. Emine Yıldız, “Evimizin su almaması için devamlı naylon alıyor ve örtüyorduk. Evimiz su alıyordu, her yere tava, tencere koyuyorduk. Yataklarımız, yorganlarımız ıslanıyordu ve biz bu ortamda uyumaya çalışıyorduk. Ayazda pencereden, kapı altlarından giren soğuk yüzünden ısınamıyorduk. Çocuklarım sağlıklı bir şekilde derslerine çalışamıyordu. Herkes gibi bizim de bir ev hayalimiz vardı. Sonunda sesimizi Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen duydu. Allah kendisinden ve tüm yardımseverlerden razı olsun. İnsan gibi yaşayacağımız bir evimiz olacağı için mutluyum.” sözlerine yer verdi.

 

‘KENDİ ODAMIZIN OLMASINI ÇOK İSTİYORUZ’

Anne Emine Yıldız’ın en büyüğü 14, en küçüğü 6 yaşında 2 kız 2 erkek çocukları ise kendilerine ait olacak bir odanın hayalini kuruyor. Ailenin en büyük çocuğu olan ve 8. sınıfa giden 14 yaşındaki Ezgi Ezel Yıldız, gözyaşları içerisinde kendilerine yeni bir ev yapılacak olmasından dolayı çok sevinçli olduğunu söyledi. Ezgi Ezel, “Bir an önce ev istiyoruz. Kardeşlerimle bize ait bir odamız olmasını çok isterim.” dedi.

13 yaşındaki 7.sınıf öğrencisi Egemen Toprak da, hayalindeki evi anlatırken, 7 yaşındaki ilkokul 3.sınıf öğrencisi Nesrin Defne ve henüz okula gitmeyen 6 yaşındaki Yahya Şakir Yıldız’ın da tek istedikleri yaşanabilir güzel bir evlerinin olması. Evin en küçüğü Yahya Şakir, evlerinin yanında bir de oyuncak kepçe istediğini söylerken, Nesrin Defne ise, yeşil renkli bir odasının olmasının hayalini kurarken, “Dam akıyordu, camın oradan soğuk geliyordu, su geliyordu. Artık çok mutluyum yeni bir evimiz olacak.” derken, geleceğe umut dolu gözlerle baktı.

 

‘ARTIK BU EV BİZİ KORUMUYOR’

1946 yılında evin, babası tarafından yapıldığını söyleyen hanenin reisi 80 yaşındaki Şakir Yıldız ise “Hayat bu evde zordu ama kendimizi alıştırmaya çalıştık” derken, kendilerini yeni evlerine kavuşturacak olan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e teşekkür etti. Şakir Yıldız, “Evimiz akıyordu, havalar soğuk olduğunda üşüyoruz. Yeni bir evimizin olmasını çok istiyorduk. Isparta Belediyemiz ve Başkanımız buna el attı. Saygıdeğer başkanımıza çok teşekkür ederim. Bize sahip çıktığı için Allah razı olsun.  Ben senelerdir bu evde otururum. Ama velakin artık bu ev bizi korumuyor. Yatak yorgan ne varsa ıslanıyor. Allah Isparta Belediye Başkanı Şükrü beyden razı olsun.” görüşlerinde bulundu.

 

BAŞKA ÇAREMİZ YOK

Şakir Yıldız’ın eşi Aysel Yıldız ise, her gün ağladığını söyleyerek, “Başkanımızdan Allah razı olsun, çok memnun olduk. Çok rezillik çektik. Gelen yardımlarla yaşıyoruz. Ama ne yapalım, başka çaremiz yok. Oğlum işleri iyi gitseydi evin arkasına yeni ev yapacaktı, olmadı. Borçlarını ödeyebilmek için Antalya’ya inşaatta çalışmaya gitti. Isparta Belediye Başkanı da ev yaptıracağını söyleyince çok sevindik. Allah hepsinden razı olsun çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

‘EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM’

Köy Muhtarı İrfan Altınbaş ailenin dramını ilgili kurumlara aktardıklarını ancak bir sonuç alamadıklarını belirterek, “Isparta Belediyesi’nin bu konuda harekete geçmesi ve aileye barınacakları bir ev yapımına başlayacak olması bizi sevindirdi. Buradan duyarlı davranan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e şahsım ve köyüm adına teşekkür ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

 

İŞTE YILDIZ AİLESİNE UZANAN YARDIM ELİ İÇİN YAŞANAN SÜREÇ

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Mısırlı Köyü’nde oldukça zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Yıldız ailesinin dramını sosyal medyada başlatılan yardım kampanyasından öğrendi. Bu yardım kampanyasına giden süreç ise Yalvaç ilçesinde bulunan ve fotoğraf meraklısı olan Ramazan Sarıpınar’ın girişimleriyle başladı. Arkadaş guruplarıyla fotoğraf turu esnasında Yıldız ailesinin hayat mücadelesine şahit olduklarını belirten Sarıpınar, “Bu hayat mücadelesi bizi çok etkiledi. Kız çocuğunun kırık cam ardından bize bakışı bizleri çok etkiledi. Yalvaç’a döndüğümde Yalvaç Ticaret Odası ve MHP Yalvaç İlçe Başkanı Ali Osman Sönmez ile konuyu paylaştım. Konuyu sosyal medyaya taşıdık. Gönüllü vatandaşlar yardımda bulundu. Yardım kampanyası başlatıldı. Allah razı olsun elini taşın altına koyanlardan. Daha sonra AK Parti Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Mustafa Özer, Isparta Belediye Başkanımız Şükrü Başdeğirmen bey destek sözü verdiler.” dedi.

 

AK PARTİ VE MHP İLÇE BAŞKANLARINDAN ORTAK AÇIKLAMA

AK Parti Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Mustafa Özer ve MHP Yalvaç İlçe Başkanı Ali Osman Sönmez, Mısırlı Köyü’nde, Yıldız ailesinin kerpiçten evinin yıkımına katıldı ve açıklamalarda bulundu.

MHP Yalvaç İlçe Başkanı Ali Osman Sönmez, “Bize gösterilen fotoğraflar sonrasında sessiz kalınmadı. 4 çocuğumuz başta olmak üzere aile için harekete geçtik. Sosyal medya aracılığıyla bir kampanya başlattık. Alperen başkanımız, bu evin Isparta Belediye Başkanımız Şükrü Başdeğirmen tarafından komple yapılacağını bilgilendirdi. Bugün de evin yıkımına başlandı. Şükrü Başdeğirmen başkanımızdan, Alperen başkanımızdan, bu durumu ortaya çıkaran arkadaşlarımızdan Allah razı olsun.” ifadelerinde bulundu.

AK Parti Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Mustafa Özer de, “Başta buradaki 4 çocuğumuz ve ailenin burada bu şartlarda yaşamasına kimsenin vicdanı el vermez. Bu konu gündeme gelince Ali Osman başkanımızla beraber sırt sırta verdik. Bir yardım kampanyası başlatılmıştı. Ne yapabiliriz diye düşünürken, Şükrü Başkanımız olaya el attı. İvedilikle yardım elini uzattı. Bu ortamda bir insanın yaşaması imkansız. Buradan Yalvaç halkı adına Şükrü Başkanımıza çok teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bizlerde elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştık.” görüşlerinde bulundu.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.