• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

25 Nisan 2018

Bakır: Türkiye her geçen yıl su fakiri bir ülke oluyor

Cumhuriyet Halk Partisi Isparta Milletvekili İrfan Bakır, ülke genelinde 2009 yılından bu yana sürekli azalan yağışlar nedeniyle Türkiye’de kuraklık tehlikesinin arttığını belirterek buna karşı hangi önlemlerin alındığını Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ‘na sordu.

Bakır’ın TBMM Başkanlığı’na, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak cevaplanmasını istemiyle verdiği soru önergesi:

 

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak cevaplanmasını saygılarımla arz ederim.

İrfan BAKIR

Isparta Milletvekili

 

Dünyada iklim değişikliğinin en çok etkilediği bölgelerden biri olan Akdeniz havzasında yer alan Türkiye. Kuraklık tehlikesi her geçen yıl biraz daha artmaktadır. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Türkiye genelinde alansal yağış miktarı 2009’dan bu yana yüzde 20 azaldı. Aynı verilere göre, Aralık 2017’de yağışlar ise normal sayılan miktarın yüzde 29,2 gerisine düştü. Kısaca Türkiye her geçen yıl su fakiri bir ülke olmaya daha da yaklaşıyor.

Bu kapsamda,

1- Son 5 yılda Türkiye’nin su kaynaklarında azalma olmuş mudur? Azalmanın nedenleri nelerdir?

2- Türkiye’nin içme suyunda sorun yaşayan iller hangileridir? Bu illerde yaşanan su sıkıntısının nedenleri nelerdir?

3- Tarımsal sulama sorunu yaşayan iller hangileridir? Bu illerde yaşanan sulama sorunlarının nedenleri nelerdir?

4- Türkiye’deki barajların doluluk oranları son 5 yılda nasıl bir değişim göstermiştir? Hangi barajların doluluk oranı azalmıştır?

5- Isparta’da bulunan Eğirdir, Beyşehir, Burdur, Kovada göllerinin suları çekilmiş ve göller kirlilik tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu göllerin su oranı son 5 yılda nasıl bir değişim göstermilştir? Bakanlığınızca bu göllerle ilgili herhani bir çalışma yapılmış mıdır?

6- Türkiye’de başka hangi göllerin su oranları azalmıştır? Bu durumla ilgili herhangi bir çalışma, inceleme yapılmış mıdır?

7- Ülkedeki su sıkıntısı ve kuraklık konusunda Bakanlık tarafından hangi önlemler alınmaktadır?”

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.