• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

15 Mayıs 2018

BAKIR, EĞİRDİR’DEKİ DOLU ZARARINI BAKANA SORDU

CHP Isparta Milletvekili İrfan Bakır, geçtiğimiz hafta Eğirdir’e bağlı bazı köylerde meydana gelen dolu afetinde meydana gelen zararlar ve yapılması düşünülenlerle ilgili bir soru önergesi verdi.

Bakır’ın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önerge şöyle:

“Meyve ve sebze yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapıldığı Isparta’mızın merkez ilçesine bağlı Gelincik, Yakaören ve civar köylerimizde 23 Nisan 2018 günü meydana gelen don afeti gül, kiraz, vişne, elma ve ceviz bahçelerine büyük zarar vermiştir.

6 Mayıs 2018 günü Isparta’mızın Eğirdir ilçesi Serpil, Tepeli, Eyüpler, Balkırı ve civar köylerimizde meydana gelen şiddetli dolu elma bahçelerine ciddi zararlar vermiş, her iki afet de de yaklaşık 10 bin dekar meyve bahçesinde milyonlarca liralık maddi zarar meydana geldiği tahmin edilmektedir.

Bu konuyla ilgili olarak;

  • Don ve dolu afetinden zarar gören köylerimizle ilgili olarak, bu zararın tespiti için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?
  • Zarar tespit çalışması yapılmışsa afetten etkilenen alan ve maddi zararın boyutu köyler itibariyle ne kadardır?
  • Don ve dolu afetinden zarar gören köylerimizdeki üreticilerimizin zararının karşılanması için Bakanlığınızda yapılan herhangi bir çalışma var mıdır?
  • Zararın karşılanması hususunda Bakanlığınızca yapılan bir çalışma varsa, üreticilere yapılan yardımın miktarı köyler itibariyle ne kadardır?”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.