• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

23 Ekim 2018

BAKA’dan Körfez ve Ortadoğu pazarına yaş meyve sebze tanıtımı

Yaş sebze ve meyvede marka Antalya’da ilk kez InterFresh 2018’in gerçekleşmesinde ana paydaşlardan ve açtığı stantta Isparta ve Burdur’dan sektör temsilcilerine tanıtım imkanı sağlayan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), fuarla eş zamanlı olarak Körfez ve Ortadoğu ülkelerinden 37 kişilik alım heyetini Antalya’ya getirdi. Suudi Arabistan, Irak, Lübnan, Ürdün, Sudan, Umman ve Yemenli 37 kişilik alım heyeti, InterFresh 2018’de Batı Akdenizli sektör firmaları ve birliklerle yeni ticari işbirlikleri için çok sayıda ikili görüşme yaptı. Fuarda BAKA’nın Antalya, Burdur, Isparta hakkındaki bilgilendirme toplantısına katılan konuk heyet, 3 günlük programda ziyaret ettikleri Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’nde (BAİB) sektörün profesyonellerinden oluşan yöneticileri tarafından bilgilendirildi, soruları cevaplandırıldı. İnterFresh 2018’deki tarım ürünlerini çok beğendiklerini yeni bağlantılar için önemli görüşmeler yaptıklarını söyleyen alım heyeti üyeleri, topraksız tarım da yapılan seraları ve deneme fide üretimi yapılan tesisleri de gezdi. Bu arada, BAKA’nın açtığı ilgi gören stantlarında çok sayıda ikili görüşme yapan Isparta ve Burdurlu sektör temsilcileri, tanıtımını yaptıkları kapari, elma, rezene gibi tarım ürünleri için çok sayıdaki olumlu görüşmelerin yakın zamanda iş bağlantısına dönüşeceğini ifade etti.

BAKA, sektörün ilgili kurum, kuruluş ve firmaları ile işbirliğinde Antalya, Isparta ve Burdur’un yaş sebze ve meyvede katma değerinin yükseltilmesi, ihracatındaki pazar payının artırılması, hedef pazarların çeşitlendirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. AntExpo fuar firmasınca organize edilen sektör profesyoneli ile 23 ülkeden yaklaşık yüzlerce alım heyetinin katıldığı InterFresh 2018 Fuarı’nda, BAKA Yönetim Kurulu’nun kararıyla açılan stantta Isparta ile Burdur’dan da sektör temsilcileri tanıtım ve yeni işbirliği hedefiyle çok sayıda görüşme yaptı. Açılış töreni sonrasında Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de BAKA standını ziyaret ederek beğendiklerini belirttikleri stantta çalışanlara başarı diledi. Fuardaki 100 metrekarelik BAKA standında aralarında kooperatif, birlik, belediyeler ile firmalardan oluşan Isparta’dan 7 Burdur’dan da 5 temsilci, ürünlerinin tanıtımını yapıp ticari bağlantılar için çok sayıda ön görüşme gerçekleştirdi.

BAKA, İnterFresh 2018 ile eş zamanlı olarak hazırladığı programda Körfez ve Ortadoğu ülkeleri firmalardan oluşan 37 kişilik alım heyetini Antalya’ya getirdi. Isparta Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus Günaydın’ın direktifleri ile gerçekleştirilen, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun evsahipliğini yaptığı alım heyeti programına katılan Suudi Arabistan, Irak, Lübnan, Ürdün, Sudan, Umman ve Yemenli firma yetkilileri, InterFresh 2018’de Antalya, Isparta ile Burdur’dan sektör temsilcileri ile işbirliği fırsatları amacıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Heyet üyeleri, BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci, Antalya Taze Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ANTKOMDER) Başkanı Nevzat Akçan, Antalya Yaş Meyve Sebze Tüccarlar Derneği (ANTESE) Başkanı Adem Özaydın, THY Antalya Kargo Müdürü Emre Bulut ve uluslararası kargo firma Kuehne+Nagel yetkililerinin yer aldığı ‘yaş sebze meyve bilgilendirme toplantısı’na katıldı. Toplantının açılış konuşmasında Genel Sekreter Vekili Madenci, BAKA’nın, Antalya, Isparta ve Burdur’un yaş sebze ve meyve ihracat pazarlarının çeşitlendirilmesine yönelik çalışmalarına devam edeceğine vurgu yaptı.

SEKTÖRÜN PROFESYONELLERİ ATSO VE BAİB’DEN BİLGİLENDİRME

Irak, Umman, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye ve Yemen’den getirilen alım heyeti, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’ni (BAİB) ziyaret etti. ATSO’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Cihangir Deniz, konuk heyete Antalya ve ATSO’nun çalışmaları ile tarım ve sektörlerde faaliyet gösteren firmalarla ilgili bilgiler verdi. BAKA uzmanlarının eşlik ettiği alım heyeti, BAİB ziyaretinde Başkan Yardımcısı Hakkı Ergin Civan, yönetim kurulu üyeleri İsmail Özdandaç, Vahit Uçak, Bahadır Erdoğan, Süleyman Duran, Mehmet Şahin tarafından karşılandı. Batı Akdeniz’in ihracat potansiyelini anlatan Civan, Ortadoğulu ithalatçılara ülkelerine gerçekleştirilen ihracat rakamlarını açıkladı, bilgilendirme sonrası soruları cevapladı.

İnterFresh 2018 Fuarı’ndaki tarım ürünlerini çok beğendiklerini yeni bağlantılar için önemli görüşmeler yaptıklarını ifade eden Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden gelen heyet üyeleri, topraksız tarım da yapılan seraları ve deneme fide üretimi yapılan tesisleri de gezdi. Antalya’nın Düden Şelalesi, Kaleiçi gibi doğal güzellikleri ile şehir merkezini gezen konuk heyet üyeleri ülkelerine döndü.

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.