• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

14 Ekim 2020

Bağkonak Göleti ile 5 bin 890 dekar arazi sulanacak

İlçemize bağlı Bağkonak Köyünde yer alan Bağkonak Göleti’nde devam eden bakım ve onarım çalışmalarında sona yaklaşılırken Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, göletin tamamlanmasıyla birlikte 5 bin 890 dekar zirai arazinin sulanmasının hedeflendiğini açıkladı.

Yapımına 1995 yılında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından başlanan ve 2008 yılında su tutularak faaliyete geçirilen Bağkonak Göleti, 2013 yılında meydana gelen kaçak nedeniyle tahliye edilmişti. Zaman içerisinde DSİ’ye devredilen Bağkonak Göleti için Bağkonak Muhtarlığı ve köy halkının 2019 yılındaki ısrarı sonuç vermiş ve yaklaşık altı aylık bir çalışma ile gövde dolgu alanı düzenlemesi ile birlikte riprap dolgu çalışmaları da tamamlanarak bu yıl başlarında tekrar gölette su tutulmaya başlanmıştı.

Bağkonak Göleti’nde devam eden bakım ve onarım çalışmaları sona yaklaşırken, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, tarafından yapılan açıklamada göletin tamamlanmasıyla birlikte 5 bin 890 dekar zirai arazinin sulanmasının hedeflendiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme, kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen ‘Gölsu’ projesi kapsamında gölette bakım ve onarımların gerçekleştirildiği ifade edildi.

Sulama sezonuna yetişmesi hedefleniyor

Yalvaç Bağkonak Gölet’inin bakım ve onarım çalışmalarının bir an önce bitirilerek sulama sezonuna yetişmesini hedeflediklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Gövde dolgu çalışmaları tamamlanan gölette, memba alanında rezervuar kaplama çalışmaları yapılmaktadır. Çalışmaların yaklaşık %93’lük bölümü tamamlanmıştır. Gölette yıl sonundan itibaren su tutularak önümdeki yıl sulama sezonuna hazır hale getirilmesi ve 5 bin 890 dekar zirai arazinin sulanması hedeflenmektedir.” dedi. Yıldız, “DSİ, Isparta iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Isparta ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.” dedi.

Milli ekonomiye 8 milyon 500 bin TL gelir artışı bekleniyor

Kaya Yıldız, temelden yüksekliği 27 metre ve 1.75 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak Bağkonak Göleti’nin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarımla tarlalardaki verimin artacağını ayrıca bölgede ürün çeşitliliğinin de sağlanacağını ifade etti. Yıldız, göletle birlikte milli ekonomiye yıllık 8 milyon 500 bin TL gelir artışı sağlanmasının hedeflendiğini belirtti.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.