• MODA YAPI

logo

31 Ağustos 2021

Aylin Cesur, H.Hilmi Tütüncü’yü bombaladı

Yalvaç’ta yaşanan içme suyu sorunu, İyi Parti Aylin Cesur’un da gündemine girdi ve Cesur, çok sert bir basın açıklamasıyla, Yalvaç Belediyesi Başkanı H.Hilmi Tütüncü’yü adeta topa tuttu.

Cesur’un açıklaması şöyle:

“YALVAÇ’IN SU SORUNU BİZİM DE SORUNUMUZDUR”

Bugün Yalvaç Halkı’nın, bizim de duyarsız kalamayacağımız bir önemli sorunu var; susuzluk! Yalvaç’ımız yıllardır görülmemiş ciddi bir su sorunu ile karşı karşıya. Yaşanan su sorunu, evinde su kullanan vatandaşımızdan çiftçimize, sanayicimize kadar pek çok kesimi ciddi şekilde mağdur edecek düzeyde ve acil çözüme ihtiyaç duyuyor.

Ülkemizin son aylarda yaşadığı büyük çaplı afetlerde ve çevre felaketlerinde de gördüğümüz üzere, yapılabilecek onca şey varken, ülkeyi yönetenler maalesef tedbir almıyor, geç kalıyor ve kalmakta!

Konu hakkında ne düşünüyorlar, hiçbir açıklama duymadığımız için bilmiyoruz.

Yalvaç, Isparta’mızın en büyük ilçesi ve Yalvaç halkının çabalarıyla da sürekli gelişiyor. Bu mevsim çok kuraktı ve aslında geliyorum diyen bir su kıtlığı da vardı.

Suçıktığı’ndan gelen ve Yalvaç’ı besleyen bir kaynak var, ancak bu kaynağın ıslah edilmesi ve kaynaktan daha çok suyun toplanabilmesi için Yalvaç’ın artan su ihtiyacına paralel olarak son beş yıl içinde gerekli alt yapı çalışmaları rahatlıkla tamamlanabilecekken tamamlanmadı. Ayrıca mevcut olanı yetmiyorsa çevreden başka kaynak araştırılmalı ve senelerdir ülkeyi yöneten iktidar tarafından buna göre projelendirme yapılmalıydı.

Sayılar, veriler, su tüketiminin ne kadar olduğu, su tüketimine ne kadar ihtiyaç olacağı, ne kadar yağış olduğu, su kaynaklarında ne kadar su kaldığı gibi bilgilerin hepsi önlerindeyken, Yalvaç’ta sorununu bugünkü boyuta getiren, bunları değerlendirmeyen veya değerlendiremeyen bir yönetim anlayışıdır. Belediye ne yapar? Hiçbir hazırlığı yok mudur? Yedek planı yok mudur? Bir kriz var, krizin yönetimine hazırlıksız. 7,5 yılın rahatlığının getirdiği hantal bir belediyecilik anlayışı ile çözemezsiniz sorunları!

Su kaynaklarının ortasında olan Isparta’mızın en büyük ilçesi Yalvaç’ın 21. yüzyılda çamaşır, bulaşık yıkayacak suyu dahi bulamaması, kabul edilemez bir skandaldır. Bu sorun neden ortaya çıktı, ne kadar sürecek, çözümü için neler yapılıyor başta Yalvaç Belediyesi olmak üzere, Yalvaç halkı yetkililerden bir açıklama bekliyor!

Vatandaşlardan aldığımız bilgiye göre; Suçıktığı mevkiindeki köylerimizden gelen, su kaynağının Yalvaç’a yetmeyebileceğine dair uyarılar da dikkate alınmamış görünüyor. Ortada bir su krizi var, ancak bu kriz Yalvaç’a göz göre gelmiş!

 

“BU ÇAĞDA, YALVAÇ’IMIZA VE BÖLGEYE REVA GÖRÜLEN SUSUZLUK BİR BÜYÜK AYIPTIR”

Acilen çözüm bekleyen bu sorun için şu andan itibaren bir an önce yapılacakları ve bundan sonra yapılması gerekenleri konuşmamız ve devletin ilgili kurumlarının bir an önce harekete geçmesi gerekiyor.

Uzman bir heyet, su sorununun hemen çözümü için neler yapılabilir, çevre bölgelerden nasıl destek alabilir, bunu tespit etmeli.

Daha sonrasında kuraklığın ve su kıtlığının devam edebileceği ve seneye de yaşanabileceği ön görüsü ile, bu yıl içinde gerekli alt yapı çalışmaları yapılmalı ve gerekirse başka kaynaklardan Yalvaç’a su getirilmeli.

Ben Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in, Suyu Getiren Adam’ın, Barajlar Kralı’nın yanında 20 yıldan fazla yakın mesai yapmış biri olarak suyun önemini çok iyi biliyorum. Ve suyu yokken getiren o büyük devlet adamının bize aşıladığı sorumlukla, bu çağda Yalvaç halkına reva görülen bu yokluğu ayıplıyorum! Bugüne kadar özellikle köylerimizde yaşanan, Yenişarbademli’mizde de yaşanan su sorunu için, Eğirdir Gölü’müzdeki sorunlar için çalıştık. Sorunları ve yapılması gerekenleri dile getirdik ve ilgili kurumları, bakanlıkları konunun çözümü için harekete geçmeye çağırdık.

Aynı ciddiyetle ve kararlılıkla Yalvaç’ın su sorununun da bir an önce çözüme kavuşması için Isparta Halkının vekili olarak, Isparta Milletvekili olarak, aynı zamanda bana “Demirel’in kızı“ unvanını veren Isparta halkının verdiği bu büyük sorumlulukla da, Suyu Arayan, suyu bulan, suyu sadece Isparta’ya değil, Türkiye’ye getiren adamın kızı olarak da elimden geleni yapacağım ve konunun sonuna kadar takipçisi olacağım.

Bir kez daha bütün yetkilileri, Yalvaç Belediyesi’ni ve devletin kurumlarını Yalvaç’ın su sorununun çözümü için derhal harekete geçmeye çağırıyorum.

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.