• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

ATIKSU ÜCRETİNE SINIRLANDIRMA GETİRİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “ATIKSU ALTYAPI VE EVSEL KATI ATIK BERTARAF TESİSLERİ TARİFELERİNİN BELİRLENMESİNDE UYULACAK USUL VE ESASLARA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK” ile atıksu ücretlerine sınırlama getirildi.

Alınan bilgiye göre, yönetmelikle asgari atıksu ücreti 0,30 TL/m3 olarak belirlendi. Yönetmelikte, maliyetlerin bu tutarı aşması durumunda bakanlık onayı alınarak tam maliyet esaslı tarifeye göre atıksu ücreti belirlenebileceği, belirlenen metreküp temelindeki atıksu ücretinin ise metreküp su ücretinin % 50’sini aşamayacağı belirtildi.

Buna göre, Yalvaç’taki su faturalarındaki atıksu ücret tarifesinin de düzenlenmesi bekleniyor.

Yönetmeliğin “Atıksu hizmetleri için ücretlendirme” başlıklı 17. maddesinin dördüncü fıkrasının eski ve yeni halleri şöyle:

ESKİ HALİ:

“(4) Atıksu hizmetlerinin sürdürülebilirliği için asgari atıksu ücreti 0,30 TL’dir. Belirlenen miktarın bu asgari ücretten daha düşük olması durumunda Bakanlığın uygun görüşü alınır. Mevzuattaki yükümlülüklere uygun şekilde atıksu hizmetlerinin verilebilmesi için asgari atıksu ücretinin yeterli olmaması durumunda tam maliyet esaslı tarifeye göre atıksu ücreti belirlenir.”

YENİ HALİ:

“(4) Atıksu hizmetlerinin sürdürülebilirliği için asgari atıksu ücreti 0,30 TL/m3’tür. Belirlenen miktarın bu asgari ücretten daha düşük olması durumunda Bakanlığın uygun görüşü alınır. Mevzuattaki yükümlülüklere uygun şekilde atıksu hizmetlerinin verilebilmesi için asgari atıksu ücretinin yeterli olmaması durumunda tam maliyet esaslı tarifeye göre atıksu ücreti belirlenir. Belirlenen metreküp temelindeki atıksu ücreti, metreküp su ücretinin % 50’sini aşamaz.”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.