• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

13 Kasım 2016

Arazi Toplulaştırma ve TİGH Projesi yeniden gündeme alınmalı

arazi-topl

 

İlçemiz ekonomisi için büyük imkanlar sunacak olan YALVAÇ ARAZİ TOPLULAŞTIRMA VE TİGH PROJESİ’nin halen ihaleye çıkamaması ve gündeme gelmemesi tepki yaratıyor.

 

Bilindiği gibi, sözkonusu proje için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Arazi Toplulaştırma ve TİGH Daire Başkanlığı’nca geçtiğimiz yıl 8 Temmuz 2015 tarihinde ihaleye çıkılmıştı. İhalenin yapılmasının ardından değerlendirme süreci içinde, ihale komisyonu ihaleyi iptal etmeye karar vermiş, ilerleyen tarihte yeniden ihale yapılacağı öğrenilmişti. Ancak, aradan geçen yaklaşık 16 aylık süre içerisinde söz konusu proje ve ihalesiyle ilgili somut hiç bir adım atılmadı.

 

Söz konusu projeye, komşu Gelendost’tan Çaltı Köyü alınırken ilçemizden Hüyüklü Kasabası, Yağcılar, Eğirler, Tokmacık, Kurusarı, Akçaşar, Eyuplar, İleği ve Celeptaş köyleri dahil edilmişti.

 

Proje alanı 17.000 hektar, ortofoto alanı 24.000 hektar olan projede 400 km’lik yol ağı oluşturulması  öngörülürken, ayrıca projenin 30.750 parselde uygulanacağı ve yaklaşık 11.000  kişiyi  etkileyeceği tahmin  ediliyordu.

 

20 milyona mal olması ve 3 yılda (1080 günde) bitirilmesi öngörülen projenin tamamlanmasının ardından bölge tarımının büyük ivme kazanacağı ve arazinin büyük ölçüde değerleneceği tahmin ediliyordu.

 

Proje uzmanlarının verdiği bilgiye göre, Uygulanacak Toplulaştırma Projesi, toplulaştırma sınırı  içerisindeki  işletmelerin ve çiftçi ailelerinin mülkiyetinde bulunan parçalanmış ve hisseli  tarım  arazileri,  tarımsal  üretimi  ve  verimliliği arttıracak şekilde ve büyüklükte biraraya getiriliyor. Parsellerin ve hisselerin bir araya getirilmesi, şekil bozukluklarının giderilmesi, verimli çalışma ve ulaşım imkanlarının sağlanması ile üretimin artması ve üretim maliyetleri düşmesi beklenen olumlu sonuçlar arasında. Parçalılık ve hisselilik büyük ölçüde ortadan kalktığı için, toprak işleme süresinin kısalması ve işleme kalitesinin artması da beklenen diğer olumlu sonuçlardan.  Bunların yanında sulama, gübreleme, ilaçlama gibi tarımsal faaliyetlerde  hem  zamandan  hem de  üretim  maliyetlerinden tasarruf edilmesi üreticinin elini güçlendiren faktörler olarak göze çarpıyor.

 

EN AZ OSB KADAR ÖNEMLİ PROJE

Projenin ilçemiz için ekonomik anlamda Organize Sanayi Bölgesi kadar, belki de daha önemli sonuçlar doğuracağı için, bu konuda bir kamuoyu yaratılması ve iktidar partisinden bu konuyla ilgili adım atılması için girişimlerde bulunulması büyük önem taşıyor. Bu nedenle ilgili ve yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.