• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

17 Haziran 2018

Ankaralı Misafirlere KEŞKEK Tanıtımı

Kısa adı ÇİĞDEMİM Derneği olan Ankara Çiğdem Eğitim, Çevre ve Dayanışma Derneği üyelerinden oluşan 40 kişilik grup “Bayramda Gül Hasadı ve Göller Bölgesi Gezisi” kapsamında düzenlenen gezide Yalvaç’ı da ziyaret ettiler.

ÇİĞDEMİM Derneği üyelerinin Yalvaç gezisinde Kızılca Mahallesi Muhtarı Abdullah Çoban, başta KEŞKEK olmak üzere Yalvaç’ın ünü Türkiye’ye yayılmış yöresel lezzetlerini tanıttı.

Ankara’da Çiğdem Mahallesi’nde 1996 yılından bu yana faaliyet gösteren ve mahalle halkının dayanışması amacıyla yaptığı sosyal ve kültürel faaliyetlerle tanınan ÇİĞDEMİM Derneği ile Ankara Kafka Tur organizasyonu ile bayram süresince Isparta ve Burdur illerini kapsayan “Bayramda Gül Hasadı ve Göller Bölgesi Gezisi” için yola çıkan ÇİĞDEMİM Derneği üyesi 40 kişilik grup, gezinin rehberi Haşim Ağca’nın verdiği bilgiye göre ilk olarak Isparta Güneykent Kasabasında gül hasadı ve kiraz bahçelerini ziyaret etti. Daha sonra Eğirdir’de konaklayan grup gezinin ikinci gününde Burdur Sagalassos Antik Kenti ve Salda Gölü’nü ziyaret ettikten sonra bugün de Yalvaç’a geldiler.

Yalvaç Müzesi ve Psidia Antiokheia Antik Kenti ve Devlethan Camii’ni gezmek üzere Yalvaç’a gelen Çiğdemim Derneği üyeleri, Yalvaç gezisine Selin Lokantası’nda yemek yiyerek başladılar.

Burada Yalvaç Kızılca Mahallesi’nin üç dönemdir muhtarlığını yapan Abdullah Çoban tarafından Yalvaç’ın ünü Türkiye’ye yayılmış yöresel lezzetleri tanıtıldı. Muhtar Çoban, Yalvaç Keşkek’inin nasıl yapıldığını anlatırken Hamursuz, Yalvaç Ekmeği’nin lezzetini tüm Türkiye’ye tanıttıklarını ancak bunu yaparken çok zorluklar yaşadığını, yerel yöneticilerin bu konuda oldukça duyarsız davrandıklarını belirtti.

Kafka Tur Rehberi Haşim Ağca da Yalvaç’a sık sık tur olarak ziyaretler gerçekleştirdiklerini, Yalvaç’a gelen ziyaretçilerin oldukça memnun kaldıklarını ifade ettiklerini belirtti. Ağca, “Gezilerde gidilen yörelerin tarihi, turistik yerlerini ziyaret etmenin yanında o yörenin yerel ürünlerinin tanıtımı ve satışı ile de ekonomiye katkı sağlanmakta. Bu anlamda Muhtar Çoban’ın tanıtım çalışmalarının desteklenmesi gerektiğine inanıyorum” dedi. Grup gezi programına göre Akşehir’e gitmek üzere akşam saatlerinde Yalvaç’tan ayrıldı.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.